26 Mayıs 2024, Pazar 10:52:15

1 günde 2,95 milyon kişi uçtu

ABD’de 27 Mayıs Pazartesi gününün Ulusal Anma Günü (Memorial Day) nedeniyle tatil olması sebebiyle milyonlarca kişi seyahate çıktı.

ABD’de 27 Mayıs Pazartesi gününün Ulusal Anma Günü (Memorial Day) nedeniyle tatil olması sebebiyle milyonlarca kişi seyahate çıktı.

Ülkede bu alanda bir rekor kırıldı ve havalimanlarından bir günde 2 milyon 950 bin yolcu geçiş yaptı.

ABD Ulaşım Güvenliği Dairesi tarafından açıklanan veriye göre, Cuma günü havalimanı güvenlik birimlerinden uçaklara binmek üzere toplam 2 milyon 950 bin yolcu geçiş yaptı.

Bu, ülke tarihinde bir gün içerisinde en çok yolcunun uçakla seyahat ettiği gün olarak tarihe geçti.

Daha önceki rekor geçen yıl Kasım ayında 2 milyon 910 bin yolcu olarak kayda geçmişti.

ABD’de faaliyet gösteren büyük havayolu şirketlerini temsil eden Amerika’nn Havayolları adlı grup da geçen hafta yaptığı açıklamada, bu yaz toplam yolcu sayısının 271 milyona ulaşarak geçen yıla göre yüzde 6,3’lük bir artış beklediklerini belirtti.

Aynı grubun açıklamasına göre, ABD’de havayolu şirketleri bu yaz boyunca günde ortalama 26 binden fazla uçuş yapmayı planlıyor.

Yaz sezonu olarak kabul edilen dönem 1 Haziran ve 31 Ağustos arasını kapsıyor. Bu noktada öngörülen uçuş sayısı artışının bir yıl öncesine göre yüzde 5,6 olduğu ifade ediliyor.

American ve United Havayolları, Ulusal Anma Günü tatili sürecinde yüzde 10, Delta Havayolları da yüzde 5’lik bir yolcu artışı beklediklerini açıklamıştı.

ABD’de halk Ulusal Anma Günü Tatili sebebiyle bu yıl 23-27 Mayıs tarihleri arasında yoğun olarak seyahat ediyor.

Bu dönemde ülke genelinde kara, hava ve deniz yoluyla yaklaşık 44 milyon kişinin seyahat etmesi bekleniyor.

Ancak bu artış ülke genelindeki hava trafik kontrol görevlisi sıkıntısı nedeniyle bazı sorunlara da neden oluyor. Özellikle New York’taki havalimanlarında bu sıkıntı problemlere neden oluyor.

Bazı hava yolu şirketleri bu soruna çare üretmek adına bazı New York uçuşlarını askıya almak zorunda kalmıştı. (VOA)

1 günde 2,95 milyon kişi uçtu

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000