28 Temmuz 2011, Perşembe 08:21:50

ABD İLE ÇİN ARASINDA CASUS UÇAK KRİZİ

Çin kıyılarında görülen askeri casus uçaklarına Pekin yönetiminden sert tepki geldi. Çin, casus uçakların iki ülke ilişkilerine ağır hasar vereceği uyarısında bulundu.Bu uygulamaların askeri ilişkilerin geliştirilmesinin önünde en büyük engeli oluşturduğunu da vurguladı.
  • Bu durumda bi çinlik var :)
Çin basınında yer alan haberlerde, savunma bakanlığının Amerika Birleşik Devletleri'nden Çin'in egemenliğine ve güvenlik çıkarılarına saygı göstermesini de talep ettiği kaydedildi.

Medyada, Çin savaş uçaklarının geçen ay Tayvan hava sahasında Amerikan keşif uçağının peşine düştükleri yönünde haberler yer almıştı.

Washington ise, geçmişte uluslararası hava sahasında keşif uçuşlarının yapıldığı ve yapılmaya da devam edeceğini duyurdu.

Pekin ile Washington ilişkileri, son yıllarda Amerika'nın Tayvan'a silah satma planları ve Güney Çin Denizi'ndeki sorunlar nedeniyle zaman zaman gerliyor.

Pekin, iç savaşla Çin'den ayrılan Tayvan'ı kendi egemenliğine dahil bir bölge olarak görüyor ve güç kullanarak Tayvan'ı yeniden ele geçirme olasılığını dışlamıyor.

ABD de, ayrı bir devlet olarak tanımasa da Tayvan'a askeri destek sağlıyor.

Haziran ayında Çin savaş uçaklarından birinin Tayvan boğazını geçtiği ve iki Tayvan savaş uçağı havalanana kadar da ayrılmadığı basına yansımıştı.

(Haber7)
ABD İLE ÇİN ARASINDA CASUS UÇAK KRİZİ

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
Bu durumda bi çinlik var :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000