30 Mayıs 2024, Perşembe 10:59:46

Dalaman Havalimanı elektriği güneş enerjisinden karşılayacak

YDA Dalaman Havalimanı, 10 bin 230 megavat kapasiteli terminal çatısına kurulu dünyanın en büyük güneş enerji santrali yatırımıyla yıllık elektriğinin yüzde 55'inden fazlasını güneş enerjisinden karşılayacağı projesini hizmete aldı.
  • Tav hayatının hatasını yaparak genel müdürü elinden kaçırdı. Şimdi dalaman hızla ilerliyor. Keşke yiğit beyi bodruma genel müdür yapsalardı. Bodrum uçardı
  • Yiğit başkanım varsa sıkıntı yoktur.
  • Dhmi 'nin bu yönde bir kararı yok mu zaten? Yoksa kolay kolay hiç bir işletme bu dönemde yatırım yapmazdı
  • İşte başarı budur... Co2 emisyonunun azaltılması için çok iyi bir girişim.
  • kurulacak güneş panellerinin yeri açısı vb. çok iyi seçilmelidir yoksa uçaklar için özellikle inişte büyük risk oluşturur yoksa dünyadaki o kadar ülke büyük havalimanı bilmiyormu güneş panelleri kurmayı (mühendis)

YDA Dalaman Havalimanı, 10 bin 230 megavat kapasiteli terminal çatısına kurulu dünyanın en büyük güneş enerji santrali yatırımıyla yıllık elektriğinin yüzde 55'inden fazlasını güneş enerjisinden karşılayacağı projesini hizmete aldı. YDA açıklamasına göre, santralle yıllık 200 bin ağaç korunurken, engellenecek emisyon miktarının yaklaşık 4 bin 500 ton karbondioksit olması hedefleniyor.

Türkiye'nin en yoğun havalimanları arasında olan YDA Dalaman Havalimanı, yenilenebilir enerji üretimi ve sürdürülebilirlik stratejileri kapsamında Türkiye için önemli bir projeyi hayata geçirdi. Bu kapsamda, dünyanın enerji verimliliği en yüksek ve çevre dostu havalimanlarından biri olması hedeflenen havalimanında, güneş enerji santralinin ilk fazı 45 bin metrekarelik çelik yapıdan oluşan proje alanı üzerine 15 bin güneş panelinin kurulumu tamamlandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen YDA Dalaman Havalimanı Üst Yöneticisi (CEO) Yiğit Laçin, havalimanının günün her saati elektrik enerjisine ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Yılda yaklaşık 3 bin hanenin elektrik enerjisi talebine eşdeğer olan 8 bin 250 kilovat DC kurulu güce sahip olacağız. Havalimanı terminal binası çatısı üzerine kurulu dünyadaki en büyük GES projesine ülkemiz adına imza atmaktan büyük gurur duyuyoruz." ifadesini kullandı.

Hedef: Yeşil havaalanı olmak

YDA Dalaman Havalimanı'nın Türkiye'nin en yeşil havalimanlarından biri olma hedefi doğrultusunda pek çok farklı proje hayata geçirdiğini belirten Laçin, şunları kaydetti:

"Uçak emisyonlarının azaltılması için APU'ların daha az kullanılmasına ve ihtiyaç duyulmadığında kapatılmasına olanak sağlayacak anlaşmaların yapılması için havayolları ve yer hizmetleri şirketleriyle çalışmalara başladık. Havalimanındaki aydınlatmalarını tamamen değiştirerek LED aydınlatmaya geçtik, bu sayede elektrik tüketimini azalttık. Ayrıca, havalimanı apronunda operasyonlar için kullanılan ve havalimanı yöneticilerinin kullandığı araçları elektrikli araçlarla değiştirdik. Havalimanları için kurumsal olarak onaylanmış tek küresel karbon yönetimi sertifikasyon programı olan Havalimanı Karbon Akreditasyonu programına girerek direkt olarak Seviye 2 'Azaltma' akreditasyonunu aldık. Gereksiz enerji kullanımını azaltmak için sensör tabanlı kontrol sistemi kurarak terminalin belirli alanlarında herhangi bir hareket olmadığında ısıtma, iklimlendirme, aydınlatma gibi birden fazla sistemin havalimanı personeli tarafından otomatik veya manuel olarak kapatılmasını sağlıyoruz. Kağıt israfını azaltmak ve teması minimuma indirmek amacıyla, yolcularımızdan gelen öneri ve şikayetleri toplamak amacıyla QR kod kullanımına geçtik. Sürdürülebilirlikle ilgili hedeflerimiz doğrultusunda bunlar gibi pek çok çalışmalarımızı bundan sonra da devam ettirerek, yeşil enerjiye dönüşüm için üzerimize düşeni yapacağız." (Dünya)

Dalaman Havalimanı elektriği güneş enerjisinden karşılayacak

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Dalaman ~ 19 gün önce
Tav hayatının hatasını yaparak genel müdürü elinden kaçırdı. Şimdi dalaman hızla ilerliyor. Keşke yiğit beyi bodruma genel müdür yapsalardı. Bodrum uçardı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ds ~ 20 gün önce
Yiğit başkanım varsa sıkıntı yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ges zorunlu değil mi? ~ 20 gün önce
Dhmi 'nin bu yönde bir kararı yok mu zaten? Yoksa kolay kolay hiç bir işletme bu dönemde yatırım yapmazdı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 20 gün önce
İşte başarı budur... Co2 emisyonunun azaltılması için çok iyi bir girişim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
risk ~ 20 gün önce
kurulacak güneş panellerinin yeri açısı vb. çok iyi seçilmelidir yoksa uçaklar için özellikle inişte büyük risk oluşturur yoksa dünyadaki o kadar ülke büyük havalimanı bilmiyormu güneş panelleri kurmayı (mühendis)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000