18 Şubat 2018, Pazar 14:03:56

Fethiye'deki uçak enkazına 65 yıl sonra ulaşıldı

1953 yılında Fethiye açıklarında denize zorunlu iniş yaptıktan sonra batan Fransız yolcu uçağı, Deniz Kuvvetleri’ne ait TCG Işın tarafından 257 metre derinlikte bulundu. Uçakta 38 yolcu kurtulmuş, 4 kişi ölmüştü.
  • 1975 de istanbulda dusen bursa ucagini neden bulmuyorlar kendi havayollarimizin ucagi diyemi
  • Yaw siz once kendi uçağını bi çıkartın. Onlar kurtuldu bizinkiler hâlâ denizin dibinde yatıyor.

Akdeniz çanağının en güçlü arama kurtarma gemilerine sahip olan Türk Donanması önemli bir başarıya daha imza attı. 65 yıl önce Fethiye açıklarında denize zorunlu iniş yaptıktan sonra batan Air France’e ait yolcu uçağı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın en yeni ve modern arama kurtarma gemisi TCG Işın tarafından bulundu. Dört yolcunun hayatını kaybettiği, 38 yolcunun ise kurtulduğu uçağı, geminin uzaktan kumandalı sualtı robotu Argus, 257 metre derinlikte buldu.

Milliyet'te yer alan habere göre; Yüzde 65 yerli imkanlarla yapılarak denizlerde dolaşan TCG Alemdar, TCG Akın ve TCG Işın’dan oluşan filo, derinlerdeki pek çok batığın bulunmasını da sağlıyor. Modern arama teknolojileriyle donatılan TCG Işın, 3 Ağustos 1953 tarihinde Fethiye Kızılada Feneri açıklarına zorunlu iniş yapan Air France’a ait yolcu uçağını bulmak için harekete geçti.

Robot Argus indirildi

Motor arızası yaptığı için denize inen uçağın izini süren sualtı araştırmacısı Selçuk Kolay’ın belirlediği yerlerde aramalar yapıldı. Deniz Yarbay Bahadır Karahan komutasındaki TCG Işın’ın hassas sonarları sualtını tararken, uçağın battığı alanda daha önce araştırmalar yapan Selçuk Kolay’ın verdiği koordinatlara güvertedeki uzaktan kumandalı robot Argus indirildi.

TRT Belgesel kanalının en çok izlenen programı “Mavi Tutku” ekibinin de bulunduğu geminin tüm mürettebatı büyük keşfe imza atmak için heyecanla çalıştı. Yüksek kalitede görüntü ile önemli ipuçları verebilen Argus, 257 metre derinlikte uçağa buldu. TCG Akın’ın komuta kontrol merkezindeki ilk görüntüleri alan gemi komutanı Yarbay Karahan ve ikinci komutan binbaşı Başar Bozkurt, 65 yıl sonra uçak batığının bulunduğunu tüm mürettebata müjdeledi.

Toplumun hafızasından silinen uçak kazasının bulunmasını görüntüleyen TRT Haber ve Spor Yayınları Daire Başkanlığı yapımı Mavi Tutku adlı belgesel programın yönetmeni Hakan Aslan, şu bilgileri verdi:

‘Yazılar bile okunuyor’

“Dokuz yıldır ülkemizin sualtı zenginliğini ve güzelliğini anlatırken, eşsiz bir tarihe sahip olduğumuzu vurguluyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve Türk Deniz Kuvvetleri’nin yüksek teknolojisiyle uçağı unutulan bu uçağı bulduk. TCG Işın kendini test ederken büyük bir başarıya imza attı. Derinliğin fazla olması uçağın üzerinin yosun gibi başka canlılar tarafından dolmasını engellemiş. Üzerindeki yazılar bile kolaylıkla okundu” dedi. Batığın bulunmasını sağlayan Selçuk Kolay ise “Air France uçağının -280 metreye kadar derinlikte olacağını tahmin ediyordum. Bulunması beni çok sevindirdi, böylece bir tarih daha gün yüzüne çıkartılacak.”

Fethiye'deki uçak enkazına 65 yıl sonra ulaşıldı

Yorumlar

Ercan ~ 6 yıl önce
1975 de istanbulda dusen bursa ucagini neden bulmuyorlar kendi havayollarimizin ucagi diyemi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FTH ~ 6 yıl önce
http://www.aljazeera.com.tr/al-jazeera-ozel/39-yil-sonra-ilk-goruntuler
773 ~ 6 yıl önce
Yaw siz once kendi uçağını bi çıkartın. Onlar kurtuldu bizinkiler hâlâ denizin dibinde yatıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000