08 Mart 2021, Pazartesi 16:08:19

Helikopter kazasında ön rapor açıklandı

Bitlis Tatvan'da 11 askerin şehit düştüğü helikopter kazasının ön raporuna göre, kazaya helikopterdeki bir arıza değil; kötü hava koşulları nedeniyle bir anda kaybolan görüş mesafesi neden oldu.
  • e tabi içinde general var, geri gitse olmaz, buluta girmeden yere inse yine olmaz. zor bir karar vesselam.
  • Ne yazık ki havacılıkta yeni kazalar yoktur. Eski kazaların yeni havacılar tarafından tekrarı vardır. Bu kaza ve doğuda meydana gelen bir çok helikopter kazası ile birlikte şimdi hatırlayabildiğim Onno Tunç, Muhsin Yazıcıoğlu, Büyükçekmece TV kulesine çarpma ve Kobe Bryant kazaları hep aynı sebepten meydana geldi. Kötü havada alçak irtifa uçuş tecrübesinin olmaması. Çünkü vadi içinde uçarken hava kapattığı zaman ne yapacağını, hangi irtifaya tırmanacağını, Minimum Emniyetli İrtifa vb. gibi konuları bilmek gerekir. Bir de zorlamamak...
  • Bunu yeni mezun bir pilot olarak değerlendiriyorum. Ya arkadaş hoca bizim kafamıza bişey takardı eğitim uçuşunda, dışarıyı hiç görmeyelim, tamamiyle IFR şartlarda uçalım diye. Biz bu şekilde tee nerdeki piste hiç dışarıyı görmeden minimumlara kadar gider öyle inerdik. Bulut içi de olurduk herşey de olurdu. Biz öğrenciyken bile bundan etkilenmiyorken, ömrünü bu işe vermiş dağ gibi helikopter pilotları nasıl etkilencek bu hava değişiminden falan. Bu aletin aviyonikleri yokmu, durum cayrosu altimetresi pusulası yokmu. Gene benzer senaryo, gene ölen pilotun arkasından bütün sorumluluğu ona yükleme ÇAKALLIĞI. Bu ülkenin havacılığında bile böyle şeyler dönüyor lanet olsun!
  • Kitleyin pilotlara kurtulun ohh ne ala memleket, 3 günde neyi incelediniz arkadaş, bu adam sendeci, kendinde hiçbir kabahat suç aramayan ama sürekli kendinden olmayanları suçlayan zihniyet değişmedikçe bu tür tren uçak maden fabrika kazaları olmaya devam eder durur. Allah bizi cahil ve zalim yöneticilerin zulmünden korusun, bizlere kendinden elinden emin güvenilir adil özü sözü bir bilmediğini bilen kendini bilen yöneticiler versin inşallah!
  • Pilot degilim. Sadece merak ediyorum. A noktasinda B noktasina ucuyoruz. A ile B arasindaki en yuksek rakim 3000m ile bi tepe . Biz 3500m metreden ucarak gitsek ne olur ne zarari var. Bilmiyorum bilen biri zahmet edip aciklarsa cok sevinirim.
  • Evet güzel açıklamışlar hepimiz inandık tamam. 2 donanımlı ve tecrübeli helikopter pilotu, Savaş bölgelerinde başarılı inişler kalkışlar yapmış deneyimli pilotlar altimetreye dikkat etmeyecekler hemde öyle sisli, puslu ,karlı havada dikkatsiz davranacaklar. İçinde general taşıyan bırak kendi canlarını hiçe sayacaklar ve düşecekler. Başta söylediğim gibi bizde inandık...
  • EVET, BİR PİLOT ARKADAŞIMIZ ANLATTI GEÇTİĞİMİZ GÜN. KAZANIN OLDUĞU YAR MEYİLLİ BİR ARAZİYMİŞ. VE DE KÖTÜ VE KARLI HAVADA GÖKYÜZÜ İLE YER SANKİ BİRLEŞİR GİBİ GÖRÜNÜRMÜŞ. HATTA BÖLGEYE YENİ GELEN PİLOTLAR ORAYA GÖTÜRÜLÜP KENDİLERİNE GEREKLİ BİLGİ VERİLİRMİŞ. KAZA NEDENİ BU OLABİLİR YĞKSEK İHTİMAL İLE DİYE ANLATMIŞTI. ŞEHİTLERRİMİZE BİR KEZ DAHA RAHMETLER DİLİYORUM. NUR İÇİNDE YATSINLAR
  • Ani hava degisimi konusunu islemeden once Ege Ordu Komutanliginda deniz seviyesinde kullanilmak icin konuclandirilan bu helikopter tipinin daglik alanda neden kullanildigini aciklasinlar. Yoksa pilot ve hava sartlarini suclamak cok basit birsey olup uzmanlik gerektirmiyor!
  • Tabii avrupada hiç dağ yok, hiç bulut gelmiyor zaten. siz şehit seviyorsunuz aynen devam.

Bitlis'te 11 askerin şehit düştüğü helikopter kazası için kaza-kırım ekibinin olay yerindeki çalışmaları tamamlandı, ön rapor açıklandı.

Buna göre kazaya helikopterdeki bir arıza değil, kötü hava koşulları nedeniyle bir anda kaybolan görüş mesafesi neden oldu. Ayrıntıları NTV ekibinden Özden Erkuş aktardı.

''ANİ HAVA DEĞİŞİMİ İLE OLUMSUZ HAVA ŞARTLARIYLA KARŞILAŞILDI''

Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamaya göre, raporda yer alan kazaya dair bulgular şöyle:

''Saat 14.30’dan itibaren ani hava değişimi ile olumsuz hava şartlarıyla karşılaşılmış, bulut içine girilmiştir. Bunun üzerine pilotlar tarafından geri dönüş kararı verilmiştir. Ancak maalesef saat 14.41’de kaza kırım meydana geldiği değerlendirilmektedir.

Olayın meydana gelmesinde helikopterden kaynaklanan bir neden olmadığı, helikopterin bakım faaliyetlerinin mevcut mevzuata uygun olarak zamanında ve uygun şekilde yapıldığı, helikoptere yönelik hava şartları dışında herhangi bir dış etkinin olmadığı, uçuşun son aşamasında hava koşullarının ani değişimi sonucunda ortaya çıkan olumsuz hava şartları nedeniyle helikopterin bulut içinde kalması ve bir anda yer görüş şartlarını kaybetmesi nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir.''

Helikopter kazasında ön rapor açıklandı

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

ısrarcılık ~ 3 yıl önce
e tabi içinde general var, geri gitse olmaz, buluta girmeden yere inse yine olmaz. zor bir karar vesselam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynı Kazalar ~ 3 yıl önce
Ne yazık ki havacılıkta yeni kazalar yoktur. Eski kazaların yeni havacılar tarafından tekrarı vardır. Bu kaza ve doğuda meydana gelen bir çok helikopter kazası ile birlikte şimdi hatırlayabildiğim Onno Tunç, Muhsin Yazıcıoğlu, Büyükçekmece TV kulesine çarpma ve Kobe Bryant kazaları hep aynı sebepten meydana geldi. Kötü havada alçak irtifa uçuş tecrübesinin olmaması. Çünkü vadi içinde uçarken hava kapattığı zaman ne yapacağını, hangi irtifaya tırmanacağını, Minimum Emniyetli İrtifa vb. gibi konuları bilmek gerekir. Bir de zorlamamak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ben ~ 3 yıl önce
Bunu yeni mezun bir pilot olarak değerlendiriyorum. Ya arkadaş hoca bizim kafamıza bişey takardı eğitim uçuşunda, dışarıyı hiç görmeyelim, tamamiyle IFR şartlarda uçalım diye. Biz bu şekilde tee nerdeki piste hiç dışarıyı görmeden minimumlara kadar gider öyle inerdik. Bulut içi de olurduk herşey de olurdu. Biz öğrenciyken bile bundan etkilenmiyorken, ömrünü bu işe vermiş dağ gibi helikopter pilotları nasıl etkilencek bu hava değişiminden falan. Bu aletin aviyonikleri yokmu, durum cayrosu altimetresi pusulası yokmu. Gene benzer senaryo, gene ölen pilotun arkasından bütün sorumluluğu ona yükleme ÇAKALLIĞI. Bu ülkenin havacılığında bile böyle şeyler dönüyor lanet olsun!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 3 yıl önce
Kitleyin pilotlara kurtulun ohh ne ala memleket, 3 günde neyi incelediniz arkadaş, bu adam sendeci, kendinde hiçbir kabahat suç aramayan ama sürekli kendinden olmayanları suçlayan zihniyet değişmedikçe bu tür tren uçak maden fabrika kazaları olmaya devam eder durur. Allah bizi cahil ve zalim yöneticilerin zulmünden korusun, bizlere kendinden elinden emin güvenilir adil özü sözü bir bilmediğini bilen kendini bilen yöneticiler versin inşallah!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilen biri aciklasin ~ 3 yıl önce
Pilot degilim. Sadece merak ediyorum. A noktasinda B noktasina ucuyoruz. A ile B arasindaki en yuksek rakim 3000m ile bi tepe . Biz 3500m metreden ucarak gitsek ne olur ne zarari var. Bilmiyorum bilen biri zahmet edip aciklarsa cok sevinirim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
E.D ~ 3 yıl önce
Evet güzel açıklamışlar hepimiz inandık tamam. 2 donanımlı ve tecrübeli helikopter pilotu, Savaş bölgelerinde başarılı inişler kalkışlar yapmış deneyimli pilotlar altimetreye dikkat etmeyecekler hemde öyle sisli, puslu ,karlı havada dikkatsiz davranacaklar. İçinde general taşıyan bırak kendi canlarını hiçe sayacaklar ve düşecekler. Başta söylediğim gibi bizde inandık...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ÇETİN ÖZBEY ~ 3 yıl önce
EVET, BİR PİLOT ARKADAŞIMIZ ANLATTI GEÇTİĞİMİZ GÜN. KAZANIN OLDUĞU YAR MEYİLLİ BİR ARAZİYMİŞ. VE DE KÖTÜ VE KARLI HAVADA GÖKYÜZÜ İLE YER SANKİ BİRLEŞİR GİBİ GÖRÜNÜRMÜŞ. HATTA BÖLGEYE YENİ GELEN PİLOTLAR ORAYA GÖTÜRÜLÜP KENDİLERİNE GEREKLİ BİLGİ VERİLİRMİŞ. KAZA NEDENİ BU OLABİLİR YĞKSEK İHTİMAL İLE DİYE ANLATMIŞTI. ŞEHİTLERRİMİZE BİR KEZ DAHA RAHMETLER DİLİYORUM. NUR İÇİNDE YATSINLAR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uzmanlik zor istir ~ 3 yıl önce
Ani hava degisimi konusunu islemeden once Ege Ordu Komutanliginda deniz seviyesinde kullanilmak icin konuclandirilan bu helikopter tipinin daglik alanda neden kullanildigini aciklasinlar. Yoksa pilot ve hava sartlarini suclamak cok basit birsey olup uzmanlik gerektirmiyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şehit seviciler ~ 3 yıl önce
Tabii avrupada hiç dağ yok, hiç bulut gelmiyor zaten. siz şehit seviyorsunuz aynen devam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000