30 Mayıs 2024, Perşembe 10:51:06

İran'dan helikopter kazasıyla ilgili sabotaj açıklaması

İran Genelkurmay Başkanlığı’nın, Reisi’nin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin raporunda, ‘elektronik harp müdahalesi veya sabotaj bulgusuna rastlanmadığı’ bilgisine yer verildi.
  • Asıl neden bulunamıyorsa neden bellidir!
  • Ya dışardan müdahale ile düştü ya da pilot düşürdü İran açıklamıyor başka izahı var mı? Sırayla giderken düşen helikopterin pilotunun aniden diğer helikopterlere talimat verip sıradan ayrılıp kısa sürede düşmesi normal mi?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, geçtiğimiz hafta geçirdiği helikopter kazası nedeniyle hayatını kaybetti. İran Genelkurmay Başkanlığı kazaya ilişkin bir rapor hazırladı.

Raporda, kaza geçiren helikopterin bakım ve onarım kayıtlarının incelendiği ve bu konuda bir soruna rastlanmadığı, kazadan 69 saniye öncesine kadar da mürettebatla iletişimde herhangi bir acil durum veya kesintinin bildirilmediği ifade edildi.

Helikopterin, ilk uçuş güzergahları olan Tebriz’den Ağbend Köprüsü ve Kızkalesi Barajı’na havalandıktan sonra hava durumunun görsel uçuş koşulları için uygun olduğu ancak elde edilen belgeler ve diğer 2 helikopterin pilot ve yolcularının ifadeleri doğrultusunda dönüş güzergahındaki hava durumunun kazaya etkisinin daha detaylı araştırılması gerektiği bildirildi.

ASIL NEDEN BULUNAMADI

Helikopterin kalıntıları ve parçaları üzerinde yapılan incelemeler ve alınan numunelere göre, sabotaj veya elektronik harp müdahalesine dair herhangi bir bulgu tespit edilmediği vurgulandı.

Kazanın asıl nedeni bulununcaya kadar incelemelerin sürdürüleceği ve sonuçların kamuoyuyla paylaşılacağı kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Reisi, 19 Mayıs’ta İran-Azerbaycan sınırında baraj açılışı töreninden dönerken geçirdiği helikopter kazasında hayatını kaybetmişti. Kazada Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile birlikte 8 yetkili de yaşamını yitirmişti.

Genelkurmay Başkanlığı, 24 Mayıs’ta yayımladığı kazanın nedenlerini araştıran ilk ön inceleme raporunda, helikopterin parçalarında mermi veya benzeri harici cisim izine rastlanmadığını bildirmişti.

İran'dan helikopter kazasıyla ilgili sabotaj açıklaması

Yorumlar

Hikaye anlatmasınlar ~ 20 gün önce
Asıl neden bulunamıyorsa neden bellidir!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
??? ~ 20 gün önce
Ya dışardan müdahale ile düştü ya da pilot düşürdü İran açıklamıyor başka izahı var mı? Sırayla giderken düşen helikopterin pilotunun aniden diğer helikopterlere talimat verip sıradan ayrılıp kısa sürede düşmesi normal mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000