05 Şubat 2023, Pazar 09:42:44

Pilotların manevrası faciayı önledi!

ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan Austin Bergstrom Uluslararası Havalimanı'nda büyük bir tehlike atlatıldı.
  • TGS Atlanya ya adam alacak mı?
  • Aynı olay bir yıl kadar önce Sabiha Gökçen havalimanında da yaşandı malasef ama insan zihni çabuk unutuyor!
  • Iki roger bir gocer diye atc nin işini küçümseyen hanzolar görsün bunları. Böyles sorumluluk, risk almadan tazminat diye diye ağlamaya benzemez bu işler.
  • Mesafe çok yakın olduğu halde biri iniş, diğeri kalkış yapıyor, bu durumda her zaman inen uçağın pas geçme ihtimali bazen göz ardı ediliyor. Bu iki şekilde olabilir. Aslında her şey planlandığı gibi devam etse birşey olmayacak lakin inen uçak pas geçerse daha hızlı olduğundan üste çıkar. Burada pist içinde kalkışta olan uçağı görüp beklediğini ve pas geçmesi gerektiğini düşünen bir yaklaşma trafiği var. Bazen de stabil olmadığı için veya başka nedenden pas geçebilir.
  • facianın eşiğinden dönülmüş. burda atclerin sorumluluklarının ne kadar büyük olduğu tekrar göz önüne serilmiş oldu. oturdukları sıcak ofislerinde, aldıkları sıfır sorumlulukla atclerin haklarına göz dikenler biraz daha işin ciddiyetini kavramıştır umarım.

ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan Austin Bergstrom Uluslararası Havalimanı'nda büyük bir tehlike atlatıldı.

Austin-Cancun seferini yapmaya hazırlanan Southwest'e ait Boeing 737-900 tipi yolcu uçağı kalkış için pistte bulunduğu sırada, FedEx'e ait uçağa iniş izni verildiği iddia edildi. Hava trafik kontrolörünün dikkatsizliği nedeniyle Memphis-Austin seferini gerçekleştiren Boeing 767-32LF(ER) tipi kargo uçağının pilotları iniş için yaklaştığı sırada Southwest'e ait N7827A kuyruk tescilli uçağı son anda fark etti. FedEx pilotları piste metreler kala pas geçerek adeta bir faciayı önlemiş oldu.

Olay sonrası pilotlar yaşanan durumu rapor ederken, Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından soruşturma başlatıldığı belirtildi.

©AirportHaber.com
 

Pilotların manevrası faciayı önledi!

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

İşgur ~ 1 yıl önce
TGS Atlanya ya adam alacak mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sabiha ~ 1 yıl önce
Aynı olay bir yıl kadar önce Sabiha Gökçen havalimanında da yaşandı malasef ama insan zihni çabuk unutuyor!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Iki roger ~ 1 yıl önce
Iki roger bir gocer diye atc nin işini küçümseyen hanzolar görsün bunları. Böyles sorumluluk, risk almadan tazminat diye diye ağlamaya benzemez bu işler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gicir ~ 1 yıl önce
Atc hata yapmis pilot onlemis diyor buradan nasil atc ye pay cikariyorsun anlamiyorum
Gıcır gıcır ~ 1 yıl önce
Tamam işte burada ister ATC suçlu olsun ister olmasın bir kaza kırım durumunda hali nice olur düşünün bakalım. Bunlar gibi yüzlerce olay ATC sayesinde engelleniyor. Masa başı iş yapıp sıfır yargı sorumluluğuyla tazminatlar ortak olmak hatta utanmadan fazla istemek kolay. Bak aklına sok benim yargısal sorumluluğum var senin yok
-- ~ 1 yıl önce
Ben atc hatası yok mu dedim? Insan değil mi atc. detayları bilmiyorum, ama yüzde yüz atc hatası olsa bile benim kastettiğim bu işin böyle risk ve sorumluluk içeren bir iş olduğu. Kaç meslek grubunun yaptığı hatalar veya dikkatsizlikler böyle tehlikeli sonuçlar doğurabilir?... Anlamayana davul zurna az işte...siz devam edin böyle atıp tutmaya.
123 ~ 1 yıl önce
Atc deyip geçme, hata yaparsak yandınız demek istemiş zaar.
Aslında ~ 1 yıl önce
Tazminat diye ağlayanlar aynaya baksa neden alamadığını anlayacak ama nerdeeeee
Hanzo gıcır a ~ 1 yıl önce
Pay çıkarmıyor sadece işin önemini anlatıyor
??? ~ 1 yıl önce
Burada "bunun gibi olaylar ATC'ler sayesinde engelleniyor" yazan arkadaşlar olmuş, iyi de kıymetli kardeşlerim zaten ATC'nin görevi bu değil mi? ATC'nin başka bir işi var da biz mi bilmiyoruz, trafiğin doğru düzgün yönetilmesini neden üstün bir yetenek gibi yutturmaya çalışıyorsunuz ki? İşinizin temel gereksinimini yerine getirmek bu kadar mı zorunuza gidiyor ki işinin gereğini yerine getiremeyen bir meslektaşınızın yaptığı hatanın haberinin altındaki yorumlara ATC güzellemesi yapmaya ve kendinizi övmeye çalışıyorsunuz?
???--!!! ~ 1 yıl önce
Sizin saldırılarıza tepki olarak doğuyor bu yorumlar. Güzelleştirme yapılmasına ihtiyaç olan bir iş değil. Biraz insan olsan zaten anlarsın.
Görüntü öyle demiyor ~ 1 yıl önce
Mesafe çok yakın olduğu halde biri iniş, diğeri kalkış yapıyor, bu durumda her zaman inen uçağın pas geçme ihtimali bazen göz ardı ediliyor. Bu iki şekilde olabilir. Aslında her şey planlandığı gibi devam etse birşey olmayacak lakin inen uçak pas geçerse daha hızlı olduğundan üste çıkar. Burada pist içinde kalkışta olan uçağı görüp beklediğini ve pas geçmesi gerektiğini düşünen bir yaklaşma trafiği var. Bazen de stabil olmadığı için veya başka nedenden pas geçebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hımm ~ 1 yıl önce
Bir pist için pas geçme usulü o pist için yapılan hiç bir SID ile çalışmaz. ATC talimatları hariç. Hiç bir pilotta gördüğü bir uçağa gidip çarpmaz. Olur böyle şeyler.
Uzman pilot ~ 1 yıl önce
Kalkan ucagin rotasi ve inise gelen ucagin pas gecme rotasi farkli yonlere olur. O yuzden orada problem yik. Burada sorun kalkis izni alan ucagin oyalanmasi ve zamaninda kalkisi baslatamamasidir.
geçmiş olsun ~ 1 yıl önce
facianın eşiğinden dönülmüş. burda atclerin sorumluluklarının ne kadar büyük olduğu tekrar göz önüne serilmiş oldu. oturdukları sıcak ofislerinde, aldıkları sıfır sorumlulukla atclerin haklarına göz dikenler biraz daha işin ciddiyetini kavramıştır umarım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
123 ~ 1 yıl önce
Aynen ATCden korkulur mütabık o konuda. Mesela holda gir diyebilir, rotayı uzatabilir, short cutın lafını bile ettirmeyebilir. İrtifa vermeyebilir falan filan...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000