17 Mayıs 2024, Cuma 13:30:54

Schengen krizi büyüyor; Ret oranında büyük artış!

Türk vatandaşlarının Schengen vizesi başvurularında 2019’da yüzde 9,7 olan ret oranı, 2023 yılında yüzde 16,1’e yükseldi.
  • Yorumlara baktım da çoğu kendi devletine suç bulmuş. La oğlum karşı taraf sütten çıkmış ak kaşık mı?
  • AMARIKAN VATANDASLIGIM OLMASA BENDELOSER OLURDUM AMA IYI KI SAHTE EVLILIK FALAN HALLETIM ISIMI
  • Bu durumun tek suçlusu belli. İtibar denen birşey kalmadı. Önüne gelene vartandaşlık verildi. Avrupa resmen ambargo yapıyor. Dışişleri anca otursun. Yazıklar olsun! Milletin parası ziyan oldu başvurularda.
  • giden gelmiyor. millet ülkeden kaçmanın derdinde. vatandaşlık alan ortadoğu’dan gelen at hırsızlarını da sayarsan bence de kesinlikle vermesinler. dünya yüzeyinde yaşanabilecek bir kaç ülke kaldı bari oralar bir umut olarak kalsın içimizde
  • Büyük abdestini kaldırıma yapan afganlara pakilere oy için vatandaşlık verip okumuş kesime yol gösterirseniz bunlar normal. Bi de şaşırmış numaradı yapıyorsunuz yemiyoruz. Ülkeyi bataklık yaptınız bile isteye
  • Önüne gelen at hırsızı tipli afgana pakiye ortadoğuluya pasaport verirsen seni de 7. sınıf dünya ülkesi sayarlar
  • Neden acaba?
  • Çok açık ve net değilmi?
  • Eee hani Türkiye büyümüş,şahlanmıştı herkes bize gıpta ediyor,çekiniyordu kimseye ihtiyacımız yoktu falan filan. Madem insanların seyahat etme özgürlüğü ellerinden alınıyor sen de kısasa kısas yap,günü geçmiş dahi olsa sadece kimliğiyle ülkemize gelen,çıkmadan 9 ay kalan,vergisiz ev,arsa,araba alan Avrupalılara ve ABD,İngiltere gibi diğer ülkelere de vize koy. Yapamazsınız tabii zira iktidar sayesinde bunların parasına icatlarına,turistine,yatırımcısına öyle bir muhtaç hale getirildik ki!
  • Şengen vizesi vermeyen ülkeler Türk vatandaşlarına değil , AKEPE hükümetine güvenmiyorlar. Ben de bu hükümete güvenmiyorum.

Türk vatandaşlarının Schengen vizesi başvurularında 2019’da yüzde 9,7 olan ret oranı, 2023 yılında yüzde 16,1’e yükseldi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, kontenjan sıkıntısı nedeniyle vize müracaatı yapabilmenin dahi bir başarı olduğunu belirterek, “İnsanların seyahat özgürlüğü elinden alınıyor.” dedi.

Yaz mevsimi yaklaşırken tatillerini yurt dışında geçirmeyi düşünen vatandaşların planları, vize engeline takılıyor.

Schengen bölgesi ülkeleri, sınırlı olan kontenjanların da dolması gerekçesiyle vize randevularını mayıs ayı sonuna kadar kapatmış durumda.

İtalya’nın randevuları haziran ayı sonuna kadar kapalıyken, ilk kez ABD vizesine başvuracak vatandaşlara ancak 2025 yılının Eylül-Ekim dönemine randevu veriliyor.

SORUN HER GEÇEN YIL ARTIYOR

Vize süreçlerinde yaşanan sorunlara ilişkin konuşan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, pandemiden hemen sonra yoğunlaşarak başlayan vize sorununun her sene arttığına dikkati çekti.

Vize aracı kurumlarının, seyahat acentelerinin yurt dışı tur satışları kapsamındaki müracaatlarını kabul etmediğini kaydeden Bağlıkaya, bu nedenle yurt dışına tur düzenleyen üyelerinin işlerinin durma noktasına geldiğini söyledi.

“KOTAYI KİM KAPARSA RANDEVU ALIYOR”

Vize randevularında 2023’ün ortasından beri fiili olarak sorun yaşandığını, gece yarısı açılan sınırlı kotanın da yeterli olmadığını vurgulayan Bağlıkaya, “Şu anda randevular kapatılmış durumda. Çok sınırlı sayıda ve nadiren gece yarıları randevu için kota açılabiliyor. O kotayı da kim kaparsa, kim internetten oraya ismini yazdırırsa onlar randevu alabiliyor. Randevu sıkıntısı had safhada. Aracı kurumlar randevuları, kendi kurdukları acentelere tahsis etmiş vaziyette. Yaklaşık 80 euro vize ücreti, 40 euro civarında da randevu parası var. Randevu paraları iade edilmiyor.” dedi.

GEÇEN YIL 1 MİLYON 55 BİN MÜRACAT YAPILDI

Bağlıkaya, 2019 yılında Türk vatandaşlarının yaptığı vize başvurularında ret oranının yüzde 9,7 seviyesinde olduğunu belirterek, “Avrupa Komisyonu’nun dün açıklanan son verilerine göre, ret oranı 2023 yılında yüzde 16,1 düzeyine yükseldi. 2023 yılında 1 milyon 55 bin vatandaşımız vize müracaatı yapabildi.” diye konuştu.

“VİZE MÜRACATI YAPABİLMEK DAHİ AYRI BİR BAŞARI”

Kontenjan sıkıntısından dolayı vize başvurusu yapamayan vatandaşların sayısının müracaat yapabilenlerin katbekat üzerinde olduğunu vurgulayan Bağlıkaya, “Özellikle 2024 yılı itibarıyla vize müracaatı yapabilmek dahi ayrı bir başarı. Müracaat edilemediği için maalesef vize talep edenlerin yüzde kaçının randevu alabildiğini de tam olarak bilemiyoruz.” dedi.

TÜRKLERE RET, ÇİNLİLERİN 3 KATI

Avrupa Komisyonu tarafından açıklanan 2023 yılı Schengen vize istatistiklerini de değerlendiren Bağlıkaya, “Müracaat ve ret oranlarını başka ülkelerle mukayese ettiğimizde de vahim bir tablo ortaya çıkıyor. Örneğin Çin'den 2023 yılında Schengen vizesine müracaat edenlerin sayısı 1 milyon 117 bin, ret oranları yüzde 5,5. Neredeyse müracaat eden sayılarımız aynı ama ret oranları bizim 3'te birimiz kadar.” diye konuştu.

“SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ ELİNDEN ALINIYOR”

Bağlıkaya şöyle devam etti:

“Türk vatandaşlarının vizeye müracaatlarının dahi engellendiğine vurgu yapan Bağlıkaya, "Vize vermemek ilgili ülkenin kendi politikası olabilir ama vizeye müracaat dahi edilememesi gerçekten çok büyük sıkıntı yaratıyor. Bu süreçte en büyük zararı görenler de seyahat acentelerimiz. Sorunun bir an evvel çözüme ulaşmasını temenni ediyorum. Bunun çözümü, seyahat acentelerinin gücünü ve boyunu çok aşan bir iş. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Dışişleri Bakanımızın müdahaleleriyle çözüme kavuşabilir. Önceleri güvenlik ve kontenjanla bağlantılı olduğu lanse edilen bu konu, artık bir insanlık sorununa dönüştü. İnsanların seyahat özgürlüğü elinden alınıyor.” (ntv)

Schengen krizi büyüyor; Ret oranında büyük artış!

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Gundiler ~ 1 ay önce
Yorumlara baktım da çoğu kendi devletine suç bulmuş. La oğlum karşı taraf sütten çıkmış ak kaşık mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Y.OZTEMEL ~ 1 ay önce
AMARIKAN VATANDASLIGIM OLMASA BENDELOSER OLURDUM AMA IYI KI SAHTE EVLILIK FALAN HALLETIM ISIMI

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tek suçu ~ 1 ay önce
Bu durumun tek suçlusu belli. İtibar denen birşey kalmadı. Önüne gelene vartandaşlık verildi. Avrupa resmen ambargo yapıyor. Dışişleri anca otursun. Yazıklar olsun! Milletin parası ziyan oldu başvurularda.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ümit ~ 1 ay önce
O zaman tam tersi olması lazım biz göçmenleri tuttuğumuz için daha kolay vize vermeleri lazim
ben olsam ben de vermem ~ 1 ay önce
giden gelmiyor. millet ülkeden kaçmanın derdinde. vatandaşlık alan ortadoğu’dan gelen at hırsızlarını da sayarsan bence de kesinlikle vermesinler. dünya yüzeyinde yaşanabilecek bir kaç ülke kaldı bari oralar bir umut olarak kalsın içimizde

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Peeh ~ 1 ay önce
Büyük abdestini kaldırıma yapan afganlara pakilere oy için vatandaşlık verip okumuş kesime yol gösterirseniz bunlar normal. Bi de şaşırmış numaradı yapıyorsunuz yemiyoruz. Ülkeyi bataklık yaptınız bile isteye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Y.OZTEMEL ~ 1 ay önce
BEYENMİOSAN MERİCTEN GECIP GIDEBILIRSIN ULKE BIZIM AFGANLAR PAKILER DOSTUMUZ
Gezgin ~ 1 ay önce
Önüne gelen at hırsızı tipli afgana pakiye ortadoğuluya pasaport verirsen seni de 7. sınıf dünya ülkesi sayarlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 1 ay önce
Bizi kiskaniyorlar !
Bilen var mı ~ 1 ay önce
Neden acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yol geçen hanı ~ 1 ay önce
İranlı Iraklı Afgan Rus Libyalı hepsi vize işlemleri için Türkiye’yi kullanınca lokallere sıra gelmiyor.
Nedeni ~ 1 ay önce
Çok açık ve net değilmi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Firuz ~ 1 ay önce
Eee hani Türkiye büyümüş,şahlanmıştı herkes bize gıpta ediyor,çekiniyordu kimseye ihtiyacımız yoktu falan filan. Madem insanların seyahat etme özgürlüğü ellerinden alınıyor sen de kısasa kısas yap,günü geçmiş dahi olsa sadece kimliğiyle ülkemize gelen,çıkmadan 9 ay kalan,vergisiz ev,arsa,araba alan Avrupalılara ve ABD,İngiltere gibi diğer ülkelere de vize koy. Yapamazsınız tabii zira iktidar sayesinde bunların parasına icatlarına,turistine,yatırımcısına öyle bir muhtaç hale getirildik ki!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan757 ~ 1 ay önce
Şengen vizesi vermeyen ülkeler Türk vatandaşlarına değil , AKEPE hükümetine güvenmiyorlar. Ben de bu hükümete güvenmiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alakasız ~ 1 ay önce
Türk kimliğine sahip olup, Türk olmayanlar nedeniyle bu karmaşa.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000