13 Mart 2010, Cumartesi 07:52:50

Sofya Havaalanı'nda esrarengiz banknotlar...

Sofya Havaalanı gümrüğünde bir posta kolisinin içinde, sahte olduğundan şüphelenilen bir milyon dolar nominal değerli sertifikalı banknot ele geçirildiği açıklandı.

Sahte olmasına rağmen 1 tanesi bile büyük değer taşıyor ve kolleksiyoncular arasında on binlerce dolara el değiştiriyor.

Gümrükler Ajansı Müdürlüğünden edinilen bilgiye göre, koleksiyoncular için değerli olan banknot, Bulgaristan'dan İspanya'ya yollanan ve içinde çeşitli belgelerin bulunduğu bir koliden çıktı.

Yetkililer, ele geçirilen banknotun sahte olup olmadığının tespiti için bilirkişi incelemesine başlandığını ve olayla ilgili geniş çaplı soruşturma açıldığını bildirdi.
 
Uluslararası Milyonerler Birliği tarafından ticari başarının ve "Amerikan rüyasının" sembolü olarak üretilen 1 milyon dolarlık banknotlar, gerçek para yerine geçmemesine rağmen, yine de büyük değer taşıyor ve kolleksiyoncular arasında on binlerce dolara el değiştiriyor.
 
İlk 1 milyon dolarlık banknot 1988'de, dünyanın birçok hükümeti için para basan Amerikan banknot şirketi tarafından basıldı.
 
Her yönüyle gerçek paraya benzeyen banknotun taklit edilememesi için, o dönemde gerçek paralarda bile bulunmayan özel güvenlik önlemleri alındı ve her banknot için ayrı sertifika basıldı.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu, dünyanın çeşitli ülkelerinde bugüne kadar çok sayıda 1 milyon dolarlık banknot ele geçirilmiş, bunların hepsi sahte çıkmıştı.

(HaberTürk)

Sofya Havaalanı'nda esrarengiz banknotlar...

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000