26 Ocak 2018, Cuma 09:01:09

TAI ihracat şampiyonu oldu

Savunma ve havacılık sanayisinde geçen yılın ihracat şampiyonu Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ/TAI) oldu.
  • TEI = TUSAS Engine Industies demektir admin. bilmiyorsan google'a yazsaydın...
  • Yine de henüz olmamız geregen yerde değiliz. Daha çok çalışalım, daha çok üretelim. Mühendislerimize güveniyoruz.
  • Ne yapıyor da ihracat şampiyonu oluyor? Patentli ne icadı var ? Ucuz iş gücü, vergi muafiyeti ve siyasi çıkarlar için ülkemize gelen yabancıların ihtiyaçlarını karşılar o kadar biz de burada kendimizce seviniriz...

Savunma ve havacılık sanayisinde geçen yılın ihracat şampiyonu Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ/TAI) oldu.

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) verilerine göre, sektörün ihracatı, geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 3,7 artarak 1 milyar 677 milyon dolardan 1 milyar 739 milyon dolara çıktı.

Sektör, ortaya koyduğu performansla son 5 yılda ihracatın en fazla arttığı alanlardan biri oldu. Savunma ve havacılık sanayisinin ihracatı 2012-2017 döneminde yüzde 38 arttı. Bu performans savunma ve havacılığı son 5 yılda ihracatını en fazla artıran 5'inci sektör konumuna taşıdı.

İlk sırada yüzde 65 ile gemi ve yat, ikinci sırada yüzde 60,6 ile zeytin ve zeytinyağı, üçüncü sırada yüzde 59 ile mücevher, dördüncü sırada yüzde 49,7 ile otomotiv endüstrisi geldi.

Savunma ve havacılık sanayisi 2012'de 1 milyar 261 milyon dolarlık ihracat yaparken, bu oran 2017'de 1 milyar 739 milyon dolara ulaştı.

En fazla ihraç edilen ürünler

Savunma ve havacılıkta geçen yıl en fazla ihracatı yapılan ürün uçak ve helikopter aksam ve parçaları oldu. Söz konusu ürünlerin ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 8,1 artarak 524,4 milyon dolara ulaştı.

Diğer taşıtlar için turbojet ve turboproplara ait aksam ve parça ihracatı aynı dönemde yüzde 7 artarak 276,9 milyon dolara, sivil hava taşıtları için turbojet ihracatı yüzde 201,6 artarak 192,2 milyon dolara, tanklar ve diğer zırhlı savaş taşıtları ihracatı yüzde 17,2 artarak 111,8 milyon dolara çıktı.

Geçen yıl 77,6 milyon dolarlık yivsiz tek namlulu, 41,6 milyon dolarlık tank ve diğer zırhlı savaş taşıtlarının aksam ve parçası, 36,5 milyon dolarlık yivsiz diğer av veya hedef için av tüfeği, 36,5 milyon dolarlık da harp silahlarına ait mermi ve diğer mühimmat ihracatı yapıldı.

İhracatta uçak ve helikopter aksam ve parçaları yüzde 30, turbojet ve turboproplara ait aksam ve parçalar yüzde 16, sivil hava taşıtları için turbojetler yüzde 11 pay aldı.

Sektörün ihracat liderleri

Sektördeki bu gelişmeler doğrultusunda TAI, sektörün 2017'de en fazla ihracat yapan firması oldu.

TAI'yi sırasıyla TUSAŞ Motor Sanayi AŞ (TEI), Pratt & Whitney THY Teknik Uçak Motoru Bakım Merkezi Limited Şirketi, ASELSAN ve Alp Havacılık izledi.

Sektördeki ihracat sıralaması 2016'da TAI, TEI, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu, FNSS, ASELSAN şeklinde oluşmuştu.

TAI ihracat şampiyonu oldu

Yorumlar

teican ~ 6 yıl önce
TEI = TUSAS Engine Industies demektir admin. bilmiyorsan google'a yazsaydın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maşallah ~ 6 yıl önce
Yine de henüz olmamız geregen yerde değiliz. Daha çok çalışalım, daha çok üretelim. Mühendislerimize güveniyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tai ~ 6 yıl önce
Ne yapıyor da ihracat şampiyonu oluyor? Patentli ne icadı var ? Ucuz iş gücü, vergi muafiyeti ve siyasi çıkarlar için ülkemize gelen yabancıların ihtiyaçlarını karşılar o kadar biz de burada kendimizce seviniriz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vergiden muaf ~ 6 yıl önce
Vergiden muaf şampiyon. Devletin uçak ithalatını yaparken kasaya para giriyor diye şampiyon. Kaç para vergi vermiş? SIFIR Özel şirkete mal satabilir mi? SATAMAZ çünkü özel şirket enayi değil, gider kendisi ithal eder malını. Tsk ithalat yapamıyor bunların üzerinden alıyor. Zaten bu sebepten içerisi emekli albay dolmuş

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000