11 Şubat 2017, Cumartesi 13:06:26

TATCA ve havacılar bir araya geldi

Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği TATCA, havacılık temsilcileriyle bir araya geldi.
  • Biriieri, yeni hava trafik kontrolörü yetiştiren ''eğitmen'' lere el atmadığı sürece sorunlar çözülmez.Hepsi değil ama çoğu kontrolör olarak çalışmayı beceremedeiklerinden bir şekilde kapağı Eğitim Ünitesi'ne atan tipler.Tabi onları oraya atayan,atanmasına vesile olan ya da engel olmayanlar için ben bir şey demeyeyim artık.Trafik yönetirken eli ayağı birbirine dolananlar,telaştan dudakları titreyenler şimi '' hoca !! ! ve yeni kontrolörleri yetiştiriyorlar.Eğitimcileri kalifiye olmazsa yetiştirdikleri çocuklar nasıl kalifiye olsun ?!
  • Sırf çamur atmak için yorum yapılınca böyle saçmalıklar ortaya çıkıyor. İlgili tüm tarafların katıldığı bir toplantı düzenleniyor ve sorunların tespit edilip çözülmesi için görüş alışverişinde bulunuyorlar. Bu toplantıda hiç bir sorun çözülmemişse bile , ki eminim önemli sonuçlar da alınmıştır, yöntem doğru amaç iyi. Nesini eleştiriyorsunuz anlamadım.
  • Pilot yok denilmiş yorumlarda ama pilotlar da var bu toplantıda, daha öncekilerde de vardı. Toplantı olduğu için üniformalı değiller.
  • Yabancı pilota hayır, maaşsız fo çalıştırmaya hayır, verilmeyen maaşlara, gasp edilen pirimlere, ücretsiz izinle tehtite, ekip planlama yardımıyla mobbing'e hayır, kaptanlık sırası torpiline hayır, sektör yöneticilerinin pilot ve kabin maaşlarına göz dikmeleri ahlaksızlığına hayır.. Teklif, hava yolları genel müdürleri ve shgm genel müdürü kesinlikle uçucu ekip yada teknik ekipten olmalı. Muhasebeci, bakkal, tekne sahibi, kebapçı dan oluşan bu yöneticiler liakat ve havacılık adabından yoksundurlar.
  • Ne bu şimdi? Körler sağırlar birbirini ağırlar mı demeli bu işe. Hava trafik hizmetleri ile ilgili olaylarıın rapor edilmesinden bahsediyorlar, rapora esas konu kimlerle kimler arasında, katılanlar kim? Tahakküm kurma soytarılığı yapılıyor. Bravo.
  • Kesinlikle Hava Trafik Kontrolorlerinin mümkün olduğunca pilotlarla toplantı yapıp pilotların sıkıntılarını dinlemeleri lazım. Kokpitten bilgisiz, yetersiz, tecrübesiz ve eğitimsiz gözüküyorlar. Bütün bilip öğrendikleri onlardan supervisorlarının onlara öğrettikleri. Ne Avrupa meydanlarında trafiğin nasıl yönetildiğinden haberdarlar, ne yaptıkları yüzünden pilotların nasıl sıkıntı çektiklerinin farkındalar, ne de hatalarının farkındalar ve sürekli bir kendilerini savunma halleri, bir otorite kompleksi içinde olmalar.... Türk hava kontrolörlerinden daha kötü sadece Afrika, Arabistan ve Ortadoğu ülkeleri var, o derece kötüler.
  • Pilotlar ile Kule çalışanları arasında olması gereken toplantıya,ofis personelinin katılması ne gereksiz.Kimi temsil ediyorlar,pilotların sıkıntılarını,uçuşta yaşanılan neyi biliyorlar.

18 Haziran 2014 tarih ve 29034 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Hava Trafik Hizmetleri ile Bağlantılı Emniyet Olaylarının Rapor Edilmesi ve Değerlendirilmesine dair Yönetmeliğin “Tavsiye ve İzleme Kurulu” başlıklı 14 üncü maddesi gereğince Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği TATCA’nın ev sahipliğinde 10 Şubat saat 10:00’da İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali TAV Ali Sürmen Salonunda toplantı düzenlendi.

Toplantıya Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Kara Kuvvetleri  Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Tatca, Talpa,  Türk Hava Yolları, Atlas Global, Onur Air, Pegasus, Sunexpress, Mng, Borajet, Freebird, Corendon, İz Air, Tailwind sektör ve şirket temsilcileri katıldı.

Mevcut uygulamalar, yaşanılan aksaklıklar ve bu aksaklıkların iyileştirilebilmesi adına çözüm önerilerinin tartışıldığı toplantı oldukçe verimli bir havada geçti. Kurul bir sonraki toplantıda buluşmak üzere saat 17:00'de dağıldı.

TATCA ve havacılar bir araya geldi

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

fhıeefı ~ 7 yıl önce
Biriieri, yeni hava trafik kontrolörü yetiştiren ''eğitmen'' lere el atmadığı sürece sorunlar çözülmez.Hepsi değil ama çoğu kontrolör olarak çalışmayı beceremedeiklerinden bir şekilde kapağı Eğitim Ünitesi'ne atan tipler.Tabi onları oraya atayan,atanmasına vesile olan ya da engel olmayanlar için ben bir şey demeyeyim artık.Trafik yönetirken eli ayağı birbirine dolananlar,telaştan dudakları titreyenler şimi '' hoca !! ! ve yeni kontrolörleri yetiştiriyorlar.Eğitimcileri kalifiye olmazsa yetiştirdikleri çocuklar nasıl kalifiye olsun ?!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yahu ~ 7 yıl önce
Sırf çamur atmak için yorum yapılınca böyle saçmalıklar ortaya çıkıyor. İlgili tüm tarafların katıldığı bir toplantı düzenleniyor ve sorunların tespit edilip çözülmesi için görüş alışverişinde bulunuyorlar. Bu toplantıda hiç bir sorun çözülmemişse bile , ki eminim önemli sonuçlar da alınmıştır, yöntem doğru amaç iyi. Nesini eleştiriyorsunuz anlamadım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
N ~ 7 yıl önce
Pilot yok denilmiş yorumlarda ama pilotlar da var bu toplantıda, daha öncekilerde de vardı. Toplantı olduğu için üniformalı değiller.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancıya Hayır Grubu ~ 7 yıl önce
Yabancı pilota hayır, maaşsız fo çalıştırmaya hayır, verilmeyen maaşlara, gasp edilen pirimlere, ücretsiz izinle tehtite, ekip planlama yardımıyla mobbing'e hayır, kaptanlık sırası torpiline hayır, sektör yöneticilerinin pilot ve kabin maaşlarına göz dikmeleri ahlaksızlığına hayır.. Teklif, hava yolları genel müdürleri ve shgm genel müdürü kesinlikle uçucu ekip yada teknik ekipten olmalı. Muhasebeci, bakkal, tekne sahibi, kebapçı dan oluşan bu yöneticiler liakat ve havacılık adabından yoksundurlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Körler Sağırlar ~ 7 yıl önce
Ne bu şimdi? Körler sağırlar birbirini ağırlar mı demeli bu işe. Hava trafik hizmetleri ile ilgili olaylarıın rapor edilmesinden bahsediyorlar, rapora esas konu kimlerle kimler arasında, katılanlar kim? Tahakküm kurma soytarılığı yapılıyor. Bravo.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saçmalık! ~ 7 yıl önce
Kesinlikle Hava Trafik Kontrolorlerinin mümkün olduğunca pilotlarla toplantı yapıp pilotların sıkıntılarını dinlemeleri lazım. Kokpitten bilgisiz, yetersiz, tecrübesiz ve eğitimsiz gözüküyorlar. Bütün bilip öğrendikleri onlardan supervisorlarının onlara öğrettikleri. Ne Avrupa meydanlarında trafiğin nasıl yönetildiğinden haberdarlar, ne yaptıkları yüzünden pilotların nasıl sıkıntı çektiklerinin farkındalar, ne de hatalarının farkındalar ve sürekli bir kendilerini savunma halleri, bir otorite kompleksi içinde olmalar.... Türk hava kontrolörlerinden daha kötü sadece Afrika, Arabistan ve Ortadoğu ülkeleri var, o derece kötüler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanıt ~ 7 yıl önce
Siz ne kadar onların sıkıntılarından haberdarsanız emin olun onlarda o kadar sizinkilerden haberdar.
Atco ~ 7 yıl önce
Kısmen doğruluk payı var lakin bu yorumu yazan ''Ucucu'' kişi pilotların kusursuz olduğunu varsayarak hayal aleminde yaşadığını göstermiş. Yetersiz olma durumu bizimkilerde değil var sizinkiler de.Rapor et .. buraya yakinmakla ne umuyorsun ki ??
Sorun sensin... ~ 7 yıl önce
2 kelimeyi yanyana getirip readback yapamayan, yaklaşma ayırmalarının meydanlara göre neden değişiklik gösterdiğinin farkında olmayan, frekans adabından habersiz sadece kendi varmış gibi davranan, 4 5 kez tekrar edilmesine rağmen yine gidip kafaya taktığını yapan, slot sürelerinin nasıl kullanıldığını anlamayan bir pilot yazmıştır eminim bunu zaten bu saydıklarımı anlayanlar ve kafası basan pilotlar böyle yorumlar yapmaz. Malesef sizin aranızda da var öyle kafası çalışmayan mantık yürütemeyenler...
aytatc ~ 7 yıl önce
şu cahil pilotların yorumlarını gördükçe tiksiniyorum yemin ederim, sen oradan bakınca sadece kendi 30nm çapını takip edersin ancak biz buradan bütün havasahasını kontrol ediyoruz
Gereksiz ~ 7 yıl önce
Pilotlar ile Kule çalışanları arasında olması gereken toplantıya,ofis personelinin katılması ne gereksiz.Kimi temsil ediyorlar,pilotların sıkıntılarını,uçuşta yaşanılan neyi biliyorlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gereksiz ~ 7 yıl önce
Bence gereksiz plan da büyür gereksiz yorumlar yapılması. Ne oldu, işe yarar ve sektöre katkı sağlarlar diye mi korktun ???

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000