12 Ocak 2021, Salı 15:43:56

Yerli motorda flaş gelişme

TUSAŞ Motor Sanayii, "TS4 motorunun ilk ateşlemesi ve çalıştırılması 6 Ocak 2021 tarihinde başarıyla gerçekleştirildi. Yapılan testlerde TS4 motoru 'ground idle' güç seviyesine çıkartılarak projede önemli bir aşama kaydedildi." açıklamasında bulundu.
  • ilk önce yuksek teknolojikli heykel yapin da sonra motoru yaparsiniz önce heykel!! kimi kandiriyorsunuz
  • Motora ‘milli’ diyorsunuz da üretim yapılırken hangi yabancı şirketlerle ortak olundu,kimlerden parça,teknoloji,mühendislik alındı hal böyleyken bu nasıl ‘milli’ oluyor onları da açıklayın da bilelim !!! Yalancıların koltuk için söyledikleri yalanlarına ortak olmak doğru bir şey mi ?
  • Muhsin başkan olmasa bu günlere gelemezdik

TUSAŞ Motor Sanayii, "TS4 motorunun ilk ateşlemesi ve çalıştırılması 6 Ocak 2021 tarihinde başarıyla gerçekleştirildi. Yapılan testlerde TS4 motoru 'ground idle' güç seviyesine çıkartılarak projede önemli bir aşama kaydedildi." açıklamasında bulundu.

İlk yerli genel maksat helikopteri Gökbey'e entegre edilecek milli helikopter motoru TEI-TS1400'ün ilk prototipi TS3'ün ardından TS4'ün de başarıyla çalıştırıldığı bildirildi.

TUSAŞ Motor Sanayiinden (TEI) yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin ilk milli turboşaft motoru TEI-TS1400'ün geliştirilmesi amacıyla hazırlanan Turboşaft Geliştirme Projesi'nin, 8 Mart 2017'de Savunma Sanayii Başkanlığının destekleriyle resmi olarak başladığı hatırlatıldı.

Proje kapsamında çekirdek motor testlerinin tamamlandığı ve Türkiye'nin ilk turboşaft motorunun 22 Eylül 2020'de başarıyla ateşlenerek kararlı halde çalıştırıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"TEI-TS1400 motorunun ilk prototipi olan TS3 numaralı motor, 5 Aralık 2020 tarihinde Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla düzenlenen törenle TUSAŞ’a teslim edilmişti. TS3 motorunun tesliminin ardından çalışmalarına hız kesmeden devam eden TEI, bu motorun ikiz kardeşi olan TS4 motorunun üretim ve montajını da başarıyla tamamladı. TS4 motorunun ilk ateşlemesi ve çalıştırılması, 6 Ocak 2021 tarihinde başarıyla gerçekleştirildi. Yapılan testlerde TS4 motoru 'ground idle' güç seviyesine çıkartılarak projede önemli bir aşama kaydedildi. TS4 motorunun testleri, tamamen TEI mühendis ve teknisyenlerinin gayretiyle tasarlanıp geliştirilen yeni bir 'milli turboşaft motor test bremzesi'nde gerçekleştirilmiş olup, sertifikasyon çalışmalarının hızlı yürütülebilmesi için proje kapsamında toplam 4 motor test bremzesi kullanılacaktır."

Açıklamada, Türkiye'nin havacılık motorlarında lider şirketi TEI'nin, 2021 yılında da milli ihtiyaçlar doğrultusunda başarılı çalışmalarını ve ülkenin mihenk taşı olacak havacılık motorlarını tasarlamayı, geliştirmeyi, üretmeyi ve çalıştırmayı sürdüreceği vurgulandı.

Yerli motorda flaş gelişme

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

yaw he he ~ 3 yıl önce
ilk önce yuksek teknolojikli heykel yapin da sonra motoru yaparsiniz önce heykel!! kimi kandiriyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
milli ??? ~ 3 yıl önce
Motora ‘milli’ diyorsunuz da üretim yapılırken hangi yabancı şirketlerle ortak olundu,kimlerden parça,teknoloji,mühendislik alındı hal böyleyken bu nasıl ‘milli’ oluyor onları da açıklayın da bilelim !!! Yalancıların koltuk için söyledikleri yalanlarına ortak olmak doğru bir şey mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
?? ~ 3 yıl önce
Çok bilmek istiyorsan kendinden araştırabilirsin tutan yok.İkincisi Tusaş motor sanayi yani TEİ TUSAŞ ve general electric firmasının ortaklığında kurulmuş bir firma.Üçüncüsü bu projede 700 mühendis çalıştı.Kimseden destek alınmadı.
??2 ~ 3 yıl önce
Bir ürünün her türlü haklarını bize aitse o ürün millidir bu kadar basit.Millete yalancı demeden önce senin söylediklerinin ne kadar doğru olduğuna bak
bravo ~ 3 yıl önce
Muhsin başkan olmasa bu günlere gelemezdik

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000