13 Eylül 2023, Çarşamba 14:48:38

Bakan Uraloğlu Sabiha Gökçen 2. pistinde incelemelerde bulundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu Sabiha Gökçen Havalimanı’nda incelemelerde bulundu.
  • 10 yılda bir pisti yapamayanlar,boş boş konuşuyor.O süredeki ekonomik kayıp,gecikmeler vs.
  • Onu bunu bilmem, milyonlarca insan kullandigi SAW havalimani pislik icinde ve cok bakimsiz. AAyip ayip hic yakismiyor.
  • Hemen olay sahiplenilmiş bakıyorum Bu arada kaç bakan değişti Kaç SSB değişti Kaç Gn Md değişti Kaç ihale yapıldı 9 - 10 yıldır neler oldu Neden bu kadar gecikti Bunlardan bahseden yok Onları bilen biliyor Bu abi de hemen işi sahiplenmiş, tabi yanındaki HK da aynı şekilde...
  • Sıra GZT havalimanına geldi. Toz toprak biter umarım artık
  • Ya ne demezsin üc yilda iga nin tamamini yaptiniz ama saw in bir pistini on yilda ancak bitirdiniz ,
  • Esasında bu kadar açıkklama yapılana kadar bir pist 10 yılda nasıl yapılır onu anlatıp direkt Guinness rekorlarına başvurmak gerekir.
  • Sn. genel müdürüm ziyarette bulunduğunuz havalimanlarında diğer birimleride ziyaret etmenizi bekleriz. hazır pist yapılmışken apron memurlarınıda ziyaret etseydiniz keşke. DHMİ personeli yok apronda ama olsun en azından DHMİ olan havalimanlarımızda da sabiha gökçen deki yada igada ki çalışma ortamları ve çalışma hakları olsa
  • 2014te bitecekti, olmadı. 2017 dediler, olmadı 2019 dediler, 2021 dediler, 2024 mayıs açılacak 2. Pist 1. Pist kapanacak ve bakım olacak. Hesap soran yok, şimdi yapıyoruz, yaptık , deyip hava atıyorlar. Senin benim param gitsin, umurunda değil kimsenin, yazık bu millete. Adana yeni havalimanı gibi oldu bu iş. Her seçim öncesi bitiyor. Hala yarım. Verimlilik sıfır, şimdi troller basar burayı, yazık ya, bu millet ne zaman akıllanacak bilmiyorum. Adam dün mazota zam gelecek diye istasyon kuyruğuna giriyordu. Mantık, sebep sonuç ilişkisi olmayınca , olmuyor. İnşallah Pist sağlamdır, önce emniyet diyelim.
  • 2014te bitecekti, olmadı. 2017 dediler, olmadı 2019 dediler, 2021 dediler, 2024 mayıs açılacak 2. Pist 1. Pist kapanacak ve bakım olacak. Hesap soran yok, şimdi yapıyoruz, yaptık , deyip hava atıyorlar. Senin benim param gitsin, umurunda değil kimsenin, yazık bu millete. Adana yeni havalimanı gibi oldu bu iş. Her seçim öncesi bitiyor. Hala yarım. Verimlilik sıfır, şimdi troller basar burayı, yazık ya, bu millet ne zaman akıllanacak bilmiyorum. Adam dün mazota zam gelecek diye istasyon kuyruğuna giriyordu. Mantık, sebep sonuç ilişkisi olmayınca , olmuyor. İnşallah Pist sağlamdır, önce emniyet diyelim.
  • İstanbul havalimanı dediğiniz garabet yer kazansın diye ikinci pisti geciktirdiniz. halka ihanet ettiniz . yazıklar olsun

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "İkinci bir pist ile havalimanımızın kapasitesini ikiye katlayacak çalışmaları başlatmıştık. Bugün Sabiha Gökçen Havalimanı’mızın 2’inci pistini iniş ve kalkışa müsait duruma getirdik" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelerek havalimanı yetkilileriyle yapımı devam eden 2’inci pistte incelemelerde bulundu. İncelemelerinin ardından Uçuş Kulesi’ne çıkan Bakan Uraloğlu, kalkış hazırlığındaki İspanya’nın Barselona kentine uçan uçağa kalkış izni verdi. Bakan Uraloğlu daha sonra açıklama yaptı. 

Uraloğlu, "Ülkemizin yurtdışına açılan en önemli kapılarından biri olan Sabiha Gökçen Havalimanımızın 2’inci pist ve yeni üst yapı çalışmalarını yerinde inceledik. Sabiha Gökçen Havalimanımız her geçen gün artan yolcu sayısı ve vatandaşlarımızdan gelen talep üzerine ciddi bir kapasite artışına ihtiyaç duymaktaydı. Bu nedenle Sabiha Gökçen Havalimanı’nı yenilikçi ve vizyoner bir bakış açısıyla geliştirmeye devam ediyoruz. Biliyorsunuz 2020 yılına kadar havacılık sektörümüz her yıl rekor artışlarla sürekli büyüyordu. Ancak 2020 yılı pandemi nedeniyle ulaşım sektörü açısından faaliyetlerin durduğu, 2021 yılı da salgın etkilerinin yavaş yavaş ortadan kalktığı bir yıl oldu.  Ama 2021 yılında iç ve dış hatlarda yaklaşık 181 bin uçuş trafiği ile yaklaşık 25 milyon yolcu ağırlayan Sabiha Gökçen’de 2022 yılında bu sayı yaklaşık 31 milyon yolcuya yükseldi. 2023 yılının ilk 8 ayında da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaklaşık 150 bin uçuş trafiği gerçekleşti. Bu sayı geçen yılın aynı döneminde 131 bin civarındaydı. Yine geçen yıl aynı dönemde yaklaşık 19 milyon 700 bin olan yolcu sayısı ise bu yıl 24 milyon 300 bine yükseldi.  Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23’lük bir artış var ve önümüzdeki yıllarda bu sayının artarak devam edeceğini öngörüyoruz" dedi. 

Yapımı devam eden 2’inci pist hakkında da bilgi veren Bakan Uraloğlu, “İkinci bir pist ile havalimanımızın kapasitesini ikiye katlayacak çalışmaları başlatmıştık. Ve bugün Sabiha Gökçen Havalimanımızın 2’inci pistini iniş ve kalkışa müsait duruma getirdik.  ILS test ve devreye alma uçuş kontrol çalışmaları ve test uçuşlarımız devam etmektedir. 3 bin 540 metre uzunluğundaki 2’inci pist ile en geniş gövdeli uçaklar da havalimanımıza inebilecektir. 1 adet 3 bin 520 metre, 1 adet 3 bin metre ve 1 adet 2 bin 400 metre uzunluğunda 3 adet Paralel Taksiyolu da proje kapsamındadır. 2’inci pist ve hızlı çıkış taksi yolları ile pistten orta aprona ulaşımı sağlayan bağlantı Taksiyollarına ait inşaat, elektrik ve elektronik imalatlarını da tamamladık. Ayrıca 2. pist yapımının yanı sıra; 46 uçak kapasiteli Orta Apron, 40 uçak kapasiteli Kargo Apronu, teknik blok, itfaiye ve garaj binası gibi 19 bin m2 kapalı alana sahip üstyapı tesisleri, ve 91 metre yüksekliğinde Hava Trafik Kontrol Kulesi de kazanmış oldu. Yeni hava trafik kontrol kulemiz 9 Ocak 2023 tarihinde hizmete girmişti. O günden itibaren tüm ATM sistemleriyle birlikte 7/24 hava trafik operasyonuna hizmet vermektedir" şeklinde konuştu. 

Bakan Uraloğlu, "Kargo Apronu beton kaplama imalatlarımız da devam ediyor. Projemiz çerçevesinde Sabiha Gökçen Havalimanı – Pendik Bağlantı Yolu’nun yer altına alınarak üzerinden ikinci pistin geçirilmesi için çalışmalarımız da var. O çalışmalar çerçevesinde da şu an da, doğu tüp içerisindeki güçlendirme ile Doğu ve Batı Tüp Pist Bölgesindeki kemer imalatlarını tamamladık. Terminal-3 Bölgesindeki kemer imalatları devam ediyor. Şu anda TEM bağlantı yolu trafiği doğu tüpten veriliyor. Batı tüp içerisindeki temel ve iç perde imalatlarına da başladık. Orhanlı Bölgesi yol geçiş ve altyapı deplase imalatlarımız da devam ediyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yapılışını Tuz Gölü’ne alabalık tesisi yapmakla özdeşleştirenler vardı. Uçağın inmediği yere havalimanı yapan başka ülke gördünüz mü? diye eleştiri yapıyorlardı. Proje çerçevesinde inşa ettiğimiz TEM Bağlantı Yolu ve Tüneli çalışmalarına anlam veremeyerek sosyal medyada dağ olmayan yere tünel yaptılar diye yalan yanlış paylaşımlar da yayınladılar.  Bugün Sabiha Gökçen Havalimanı ülkemizde yolcu trafiğinin en çok olduğu ikinci havalimanımızdır" dedi.

Uraloğlu, "1 milyar 650 milyon insanın yaşadığı, 11 trilyon dolar ticaret hacimli 67 ülkeye en fazla 4 saat uçuş mesafesinde olmak gibi coğrafi üstünlüğe sahibiz. Bu çerçevede 2003 yılında başlattığımız Bölgesel Havacılık Politikası ile havacılık sektöründeki kayıp yıllarını telafi etmekle kalmadık, havacılıkta ülkemizi küresel bir merkeze dönüştürdük. Geride bıraktığımız Ağustos ayında havalimanlarımızda yaklaşık 25 milyon yolcuya hizmet verdik. 2023 yılı ilk 8 ayda ise tüm havalimanlarımızda 143 milyon 360 bin yolcu ağırladık ve 2003 yılında 34 milyon olan yolcu sayısını neredeyse 5’e katladık. Yolcu sayısındaki artışlara baktığımızda Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında havalimanlarımızı kullanan yolcu sayısının 220 milyona çıkarak yeni bir tarihi rekor kıracağımızı öngörüyoruz" diye konuştu.

Bakan Uraloğlu Sabiha Gökçen 2. pistinde incelemelerde bulundu

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

palores ~ 9 ay önce
10 yılda bir pisti yapamayanlar,boş boş konuşuyor.O süredeki ekonomik kayıp,gecikmeler vs.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 ay önce
Onu bunu bilmem, milyonlarca insan kullandigi SAW havalimani pislik icinde ve cok bakimsiz. AAyip ayip hic yakismiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bakan Bey ~ 9 ay önce
Hemen olay sahiplenilmiş bakıyorum Bu arada kaç bakan değişti Kaç SSB değişti Kaç Gn Md değişti Kaç ihale yapıldı 9 - 10 yıldır neler oldu Neden bu kadar gecikti Bunlardan bahseden yok Onları bilen biliyor Bu abi de hemen işi sahiplenmiş, tabi yanındaki HK da aynı şekilde...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Super ~ 9 ay önce
Sıra GZT havalimanına geldi. Toz toprak biter umarım artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korsanpilot ~ 9 ay önce
Ya ne demezsin üc yilda iga nin tamamini yaptiniz ama saw in bir pistini on yilda ancak bitirdiniz ,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bu bir ikrar ~ 9 ay önce
Esasında bu kadar açıkklama yapılana kadar bir pist 10 yılda nasıl yapılır onu anlatıp direkt Guinness rekorlarına başvurmak gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
garipler ~ 9 ay önce
Sn. genel müdürüm ziyarette bulunduğunuz havalimanlarında diğer birimleride ziyaret etmenizi bekleriz. hazır pist yapılmışken apron memurlarınıda ziyaret etseydiniz keşke. DHMİ personeli yok apronda ama olsun en azından DHMİ olan havalimanlarımızda da sabiha gökçen deki yada igada ki çalışma ortamları ve çalışma hakları olsa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 9 ay önce
2014te bitecekti, olmadı. 2017 dediler, olmadı 2019 dediler, 2021 dediler, 2024 mayıs açılacak 2. Pist 1. Pist kapanacak ve bakım olacak. Hesap soran yok, şimdi yapıyoruz, yaptık , deyip hava atıyorlar. Senin benim param gitsin, umurunda değil kimsenin, yazık bu millete. Adana yeni havalimanı gibi oldu bu iş. Her seçim öncesi bitiyor. Hala yarım. Verimlilik sıfır, şimdi troller basar burayı, yazık ya, bu millet ne zaman akıllanacak bilmiyorum. Adam dün mazota zam gelecek diye istasyon kuyruğuna giriyordu. Mantık, sebep sonuç ilişkisi olmayınca , olmuyor. İnşallah Pist sağlamdır, önce emniyet diyelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 9 ay önce
2014te bitecekti, olmadı. 2017 dediler, olmadı 2019 dediler, 2021 dediler, 2024 mayıs açılacak 2. Pist 1. Pist kapanacak ve bakım olacak. Hesap soran yok, şimdi yapıyoruz, yaptık , deyip hava atıyorlar. Senin benim param gitsin, umurunda değil kimsenin, yazık bu millete. Adana yeni havalimanı gibi oldu bu iş. Her seçim öncesi bitiyor. Hala yarım. Verimlilik sıfır, şimdi troller basar burayı, yazık ya, bu millet ne zaman akıllanacak bilmiyorum. Adam dün mazota zam gelecek diye istasyon kuyruğuna giriyordu. Mantık, sebep sonuç ilişkisi olmayınca , olmuyor. İnşallah Pist sağlamdır, önce emniyet diyelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
fff ~ 9 ay önce
İstanbul havalimanı dediğiniz garabet yer kazansın diye ikinci pisti geciktirdiniz. halka ihanet ettiniz . yazıklar olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000