28 Ağustos 2011, Pazar 12:10:56

SABİHA GÖKÇEN'DE NEFESLER TUTULDU!

stanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı 845 yolcu kapasitesi ve çift katıyla dünyanın en büyük uçağı kabul edilen Airbus 380’i ağırlamaya hazırlanıyor...
  • Canim Bugday'im ve borazani Airporthaberci arkadaslar, o dilinize doladiginiz milyonlarin kaci yurt disi yolcusu, kaci ic hat yolcusu bir de onu belirtseniz? Antalya'dan bahsederken yurt disindan gelen yolcu rakamlari veriliyor sadece, Sabuha soz konusu olunca toplam yolcu sayilari devreye giriyor.. Desenize bu rakamlarin sadece %10'u dis hat, malesef yabanci yolcu buraya gelmiyor, varsa yoksa Pegasus'un tasidigi ic hat yolculariyla idare etmeye calisiyoruz, bu sene geri odemeler de basladi, Allah yardimcimiz olsun diye.. :)
  • TOKİ NE ALAKA YA?? AYIPTIR KARDEŞİM,OKADAR MASRAF YAPAN VE İŞLETME SAHİBİ KONSORSİUM ORTAĞI LİMAK a KARŞI BU SİZCE HÜKÜMETİN BİR AYIBI OLMUYORMU ACABA? SİZİN BİR BAHÇENİZ OLSA VE BAŞKALARI GELİP SİZİN BAHÇENİZDE HAKSIZCA BİRŞEYLER YAPSA SİZCE HOŞMU BU? HÜKÜMET BU HAVALİMANINDAKİ YENİ İNŞAATLARLA İLGİLİ YETERİNCE AYIP EDİYOR VE ETTİ,YETMEZMİ SİZCE? HAVALİMANI ÇEVRESİNE İSTANBULUN TÜM İNŞAAT ATIKLARINI DOLDURTTU, DAHA NEKADAR BUNA GÖZ YUMACAKLAR ACABA?? BENCE ÇOK AYIP EDİYORLAR ÇOKKKK!! BUNA BİR SON VERİN VE ADAM GİBİ VERDİĞİNİZ İŞLERİ ZAMANINDA BİTİRTİN!! BİRİLERİ BİŞEYLERİ GÖRÜYOR YANİ!!
  • Kadikoy kartal metrosu bu havalimanina uzatildiktan sonra istanbulun bircok yerinden bu havalimanina ulasmak AHL den cok daha kolay olacak. yaninda bir yaninda TEM diger yaninda E5, metro otobus ne istersen var... paralel pistle beraber THY bence ucuslarinin en az yarisini bu havalimanina kaydirmali. alan arazi musait 3. paralel pist bile yapilabilir. 3. havalimanina da gerek kalmaz.
  • bu kadar güzel bir terminal yap. 2 milyon yolcudan 11 milyona cıkar hedefi 20 milyona ulaştırmya çalış çalış çalış. hala yok pisti kısa yok ulaşım sorunu yok iyi yönetilmiyor yok şurası yok burası. bunca olumsuz eleştirilere rağmen, her tarafı düzelecek herkez memnun kalacak bunuda isg başaracak inanıyorum. a380 de iner antonov225 de sonuçta bunu başarsa başarsa ısg başarır. bekleyeceğiz ve göreceğiz.
  • Belki birçoğunuz biliyorsunuz yada bilmiyorsunuz bilgilendirmek maksadıyla söylüyorum. Sabiha Gökcen havalimanı ilk yapıldığında ABD Hava Kuvvetlerine hizmet edebilmesi amacıyla yapıldı ve bu sayade ABD ordusundaki en ağır kargo uçakları iniş kalkış yapabilir. Ancak birsüre sonra ABD buradan yararlanmaktan bazı sebeblerden dolayı vazgeçtiğinden dolayı sivilleştirildi. A380 nu nedenle çok rahat iniş yapabilir
  • ARKADAŞIM BİLMİYORSAN. SORA SORA BAĞDAT BULUNUR FAKAT SEN 15 DK. GİDEBİLECEĞİN YERE 3 ARAÇ DEĞİŞTİREREK BELKİDE 3 SAATDE GİTMİŞSİN SABİHA GÖKÇENDEN TUZLAYA. ARKADAŞIM E-9 a BİNİVERCEN TERSANE KÖPRS. İNİVERCEN. 5DK. DURAĞA YÜRÜVERCEN 30SN (SANİYE) İETT 500T + TUZLA MİNİBÜSLERİ NE BİNİVERCEN 10 DK. TUZLADASIN. AYRICA PENDİK HER ZAMAN ARAÇ BULABİLİRSİN E-10-E-9 HEPSİ GİDERR
  • atatürk havalimanına gidiş ücreti nekadar sabiha gökçene nekadar bide buna cevap yazarmısın
  • Sabiha Gokcenden ulasim kolay diyen sevgili arkadasim sana bir ay onceki yolculugumu anlatayim dinle. Antalya'dan Pegasusla geldim, indikten sonra Tuzla Sifa mahallesine gitmem gerekiyor, dedim Havasa bineyim Kozyataginda iner 500T ye biner giderim. Meger Havas Yenisahra'da birakiyormus, ordan da 500T gecmiyor, otobuse binip bir durak ileri gittim, inip tekrar 500T'ye bindim. kisacasi Sabiha Gokcen'den Tuzlaya 3 vesaitle gidiliyor sevgili kardesim, Bursaya olan servis bizi ilgilendirmez o havaalani Istanbulda mi Bursa da mi? Pendikteki havaalanindan Pendike gitmek isteseniz taksiden baska arac varmi? Otobusle kac saatte gidilir acaba? Metro istiyoruz Sabiha Gokcene ayni AHL gibi.
  • kaç kere uçtun o meydan dan çok merak ediyorum doğrusu, birde ulaşım olsa demişsin çok talihsiz bir cümle kurmuşsun allahını seversen Havalimanına geldiğinde biraz etrafına bak ne olur etrafına bak. Havaş, Havataş, İETT ve Bazı Havayollarının Bursa' ya kadar uzanan servisleri daha ne olsun evinizedemi uçarak gitmek istiyorsunuz.
  • Bu uçak Hala türkiye için hayal gözüküyor geliyor ama kaça ton ağırlıkla iniş yapa bilecek REG LND Ağırlığı ne olacak REG TOF Ağırlığı ne olacak SAW a bu uçağın ineceği ve kalkiş yapa bileceği yolcu sayısı maksimum 200 dür beyler. Ayrıca bu uçağa SAW a yapılacak pist te yetmiyor anlaşılan yetkililer bir daha Uçağın değerlerini kontrol etsin Tahditsiz bu uçağın inmesi için gereken pist Uzunluğu 4200 metre genişliğide 65 metredir. SAW da bu uçağı itecek Araç ta yokturdur. Allah yardımcıları olsun.
3 bin 600 metrelik piste iniş yapabilecek olan uçakla Sabiha Gökçen, Amerika ve Uzakdoğu’ya bağlanacak.
 
Uluslararası Havalimanları Birliği raporuna göre dünyanın en hızlı büyüyen havalimanı ödülünü 2 yıldır alan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslarası Havalimanı, dünyanın en büyük uçağı kabul edilen Airbus 380’leri ağırlamaya hazırlanıyor. Büyük gövdeli olması nedeniyle uzun uçuşlar için tercih edilen ve her piste rahat iniş yapamayan bu tip uçaklarla Sabiha Gökçen okyanus aşmış olacak.
 
KAPASİTE ARTIYOR
 
İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı (İSG) CEO’su Gökhan Buğday, 3 bin 500 metre uzunluğa ve 60 metre genişliğie sahip yeni pistin eylül ayında master planlarının onaya sunulanacağını ardından 2015’te havalimanı kullanımına dahil edileceğini söyledi.
 
Bu pistle beraber A380’lerin de alana inebileceğini anlatan Buğday şöyle devam etti: “Bu uçaklar Uzakdoğu ve Amerika gibi uzak destinasyonlarda kullanılıyor. Gateler ve taxi alanları dahil terminal alanları bu uçakların rahat iniş yapacağı şekilde tasarlandı. Dünyada bu uçakları kabul edecek sayılı ülkelerden biri olacağız. Böylece daha geniş coğraflarla bağlantılarımz olacak. Zaten İstanbul’a iniş yapan uçak her yere yeni seferler yapabildiği için uluslararası alanda avantajlıyız. Türkiye bu lokasyon avantajını iyi kullanıp A380’nin yanı sıra Boeing Dreamliner gibi büyük gövdelileri kabul ettiğinde dünyanın her yeriyle bağlantıya sağlayabilir.”
 
TOKİ tarafından inşaatı yapılacak olan pistin İSG kapasitesinin yüzde 100 artacağına dikkat çeken Buğday, “Projenin 2012’de paylayacak projenin 2015’te tamamlanması planlanıyor. Tabi İSG’de olduğu gibi erkende tamamlanabilir” dedi.
 
HEDEF 12 DESTİNASYON
 
2009’da işletmeye açılan İSG’nin 6.6 milyon yolcu ağırladığını hatırlatan Buğday, geçen yılı 11 milyon yolcu ile kapattıklarını ifade ederek, “Bu yılı yüzde 40 artışla 16 milyon yolcu ile kapatacağız. 2012 hedefimiz 20 milyon yolcu” dedi.
 
68’i yurtdışı 27’si yurtiçi olmak üzere 95 destinasyona sahip olduklarını dile getiren Buğday, ekim ayıyla birlikte yeni destinasyonları dahil edeceklerini anlatarak, “Ekim ayında 450 havayolu şirketinin katılacağı toplantılarda 22 yeni destinasyondan 12’sini eklemek istiyoruz. Ancak en az 7 tanesini bağlayacağız” diye konuştu.

Habertürk
SABİHA GÖKÇEN'DE NEFESLER TUTULDU!

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Misafir ~ 13 yıl önce
Canim Bugday'im ve borazani Airporthaberci arkadaslar, o dilinize doladiginiz milyonlarin kaci yurt disi yolcusu, kaci ic hat yolcusu bir de onu belirtseniz? Antalya'dan bahsederken yurt disindan gelen yolcu rakamlari veriliyor sadece, Sabuha soz konusu olunca toplam yolcu sayilari devreye giriyor.. Desenize bu rakamlarin sadece %10'u dis hat, malesef yabanci yolcu buraya gelmiyor, varsa yoksa Pegasus'un tasidigi ic hat yolculariyla idare etmeye calisiyoruz, bu sene geri odemeler de basladi, Allah yardimcimiz olsun diye.. :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
TOKİ NE ALAKA YA?? AYIPTIR KARDEŞİM,OKADAR MASRAF YAPAN VE İŞLETME SAHİBİ KONSORSİUM ORTAĞI LİMAK a KARŞI BU SİZCE HÜKÜMETİN BİR AYIBI OLMUYORMU ACABA? SİZİN BİR BAHÇENİZ OLSA VE BAŞKALARI GELİP SİZİN BAHÇENİZDE HAKSIZCA BİRŞEYLER YAPSA SİZCE HOŞMU BU? HÜKÜMET BU HAVALİMANINDAKİ YENİ İNŞAATLARLA İLGİLİ YETERİNCE AYIP EDİYOR VE ETTİ,YETMEZMİ SİZCE? HAVALİMANI ÇEVRESİNE İSTANBULUN TÜM İNŞAAT ATIKLARINI DOLDURTTU, DAHA NEKADAR BUNA GÖZ YUMACAKLAR ACABA?? BENCE ÇOK AYIP EDİYORLAR ÇOKKKK!! BUNA BİR SON VERİN VE ADAM GİBİ VERDİĞİNİZ İŞLERİ ZAMANINDA BİTİRTİN!! BİRİLERİ BİŞEYLERİ GÖRÜYOR YANİ!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Kadikoy kartal metrosu bu havalimanina uzatildiktan sonra istanbulun bircok yerinden bu havalimanina ulasmak AHL den cok daha kolay olacak. yaninda bir yaninda TEM diger yaninda E5, metro otobus ne istersen var... paralel pistle beraber THY bence ucuslarinin en az yarisini bu havalimanina kaydirmali. alan arazi musait 3. paralel pist bile yapilabilir. 3. havalimanina da gerek kalmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
bu kadar güzel bir terminal yap. 2 milyon yolcudan 11 milyona cıkar hedefi 20 milyona ulaştırmya çalış çalış çalış. hala yok pisti kısa yok ulaşım sorunu yok iyi yönetilmiyor yok şurası yok burası. bunca olumsuz eleştirilere rağmen, her tarafı düzelecek herkez memnun kalacak bunuda isg başaracak inanıyorum. a380 de iner antonov225 de sonuçta bunu başarsa başarsa ısg başarır. bekleyeceğiz ve göreceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Belki birçoğunuz biliyorsunuz yada bilmiyorsunuz bilgilendirmek maksadıyla söylüyorum. Sabiha Gökcen havalimanı ilk yapıldığında ABD Hava Kuvvetlerine hizmet edebilmesi amacıyla yapıldı ve bu sayade ABD ordusundaki en ağır kargo uçakları iniş kalkış yapabilir. Ancak birsüre sonra ABD buradan yararlanmaktan bazı sebeblerden dolayı vazgeçtiğinden dolayı sivilleştirildi. A380 nu nedenle çok rahat iniş yapabilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ARKADAŞIM BİLMİYORSAN. SORA SORA BAĞDAT BULUNUR FAKAT SEN 15 DK. GİDEBİLECEĞİN YERE 3 ARAÇ DEĞİŞTİREREK BELKİDE 3 SAATDE GİTMİŞSİN SABİHA GÖKÇENDEN TUZLAYA. ARKADAŞIM E-9 a BİNİVERCEN TERSANE KÖPRS. İNİVERCEN. 5DK. DURAĞA YÜRÜVERCEN 30SN (SANİYE) İETT 500T + TUZLA MİNİBÜSLERİ NE BİNİVERCEN 10 DK. TUZLADASIN. AYRICA PENDİK HER ZAMAN ARAÇ BULABİLİRSİN E-10-E-9 HEPSİ GİDERR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
atatürk havalimanına gidiş ücreti nekadar sabiha gökçene nekadar bide buna cevap yazarmısın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sabiha Gokcenden ulasim kolay diyen sevgili arkadasim sana bir ay onceki yolculugumu anlatayim dinle. Antalya'dan Pegasusla geldim, indikten sonra Tuzla Sifa mahallesine gitmem gerekiyor, dedim Havasa bineyim Kozyataginda iner 500T ye biner giderim. Meger Havas Yenisahra'da birakiyormus, ordan da 500T gecmiyor, otobuse binip bir durak ileri gittim, inip tekrar 500T'ye bindim. kisacasi Sabiha Gokcen'den Tuzlaya 3 vesaitle gidiliyor sevgili kardesim, Bursaya olan servis bizi ilgilendirmez o havaalani Istanbulda mi Bursa da mi? Pendikteki havaalanindan Pendike gitmek isteseniz taksiden baska arac varmi? Otobusle kac saatte gidilir acaba? Metro istiyoruz Sabiha Gokcene ayni AHL gibi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
kaç kere uçtun o meydan dan çok merak ediyorum doğrusu, birde ulaşım olsa demişsin çok talihsiz bir cümle kurmuşsun allahını seversen Havalimanına geldiğinde biraz etrafına bak ne olur etrafına bak. Havaş, Havataş, İETT ve Bazı Havayollarının Bursa' ya kadar uzanan servisleri daha ne olsun evinizedemi uçarak gitmek istiyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu uçak Hala türkiye için hayal gözüküyor geliyor ama kaça ton ağırlıkla iniş yapa bilecek REG LND Ağırlığı ne olacak REG TOF Ağırlığı ne olacak SAW a bu uçağın ineceği ve kalkiş yapa bileceği yolcu sayısı maksimum 200 dür beyler. Ayrıca bu uçağa SAW a yapılacak pist te yetmiyor anlaşılan yetkililer bir daha Uçağın değerlerini kontrol etsin Tahditsiz bu uçağın inmesi için gereken pist Uzunluğu 4200 metre genişliğide 65 metredir. SAW da bu uçağı itecek Araç ta yokturdur. Allah yardımcıları olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000