24 Nisan 2014, Perşembe 08:25:11

F-35'E BÜYÜK İLGİ

En önemli parçaları Türk firmaları tarafından üretilen F-35'ler dünyanın tercihi oldu.
  • Hangi önemli parça :)))
  • Bu F-35 leri İMAMHATİP mezunları uçurur artık.
  • Boeing'e yapılan siber saldırıda açık kaynak kodları çalınan F-35 diye söz ettiğimiz L modeli helikopter gibi takeoff-land özelliklerine sahip olan Çin'in elinde bulunan kodların sahibi uçak bunlar değilmiydi ben mi yanlış hatırlıyorum ?
  • Haber akşamda çıkmış. Yalakalıkta sınır yok. En önemli parçalar dediklerine göre, motorları, avionicleri ve temel gövde parçası (pressle tek parça olarak) Türkiyede üretiliyor demekki. Rahmetli Erbakan'ı hatırlattınız. Hadi ordan, hadi ordan.
  • Hava kuvvetlerinde bunları ucuracak pilot kaldımı ki?
  • Açık kaynak kodlu yazılım konusnda ABD takoz koyuyordu, n'oldu o mesele?
  • Maşallah en önemli parçaları Türkiye üretiyormuş. Amerika kızdırmasın kafamızı üretimden çekiliverirsek proje kilitlenir.... :D
  • bu uçaklar f-16 ların ( eski versiyonları ) yerine gelecekse ve uçak sayısında bir artış olmayacaksa çok anlamı yok bence..... 250 f-16 ( yeni blocklar dahil buna ) ve 50 v-civarı RF-4E ( terminatör ) ile nereye kadar bu coğrafyaya bu uçak sayısı zaten yetersiz...hayırlısı olsun diyelim ama sadece yunan ile uçak sayıları eşit durumda :)))))

En önemli parçaları Türk firmaları tarafından üretilen F-35'ler dünyanın tercihi oldu. Avustralya 58 uçaklık siparişini kesinleştirirken, Güney Kore de 40 uçak alacağını açıkladı. Kanada ise 65 uçak için gün sayıyor.

Türkiye'nin de proje ortağı olduğu dünya savunmasının gözdesi oldu... Avustralya Hükümeti hava kuvvetlerini yeniden güçlendirme kararı alırken, bu kapsamda 58 adet F35'i filosuna katma kararı veri. Uçakların Avustralya'ya toplam maliyeti 11.6 milyar doları buluyor. İlk uçak 2018 yılında ülkeye gelecek, 2020 yılında ise ilk görevini yerine getirecek. Siyasi ve askeri olarak sakin bir coğrafyada bulunan Avustralya'nın toplam uçak sayısı da bu alımlarla blirlikte 72'ye ulaşacak. Hükümet 2009 yılında da 14 F35'in hava kuvvetleri filosuna dahil edilmesini onaylamıştı.

KORE VE KANADA SIRADA
Projenin ortakları arasında yer alan fakat son birkaç yıldır konuyla ilgili net kararını veremeyen Kanada'nın da artık hükümet içi pazarlıklarda son geldiği ve 65 uçaklık siparişi bugün yarın verebileceği ifade ediliyor. Bunun yanında proje ortağı olmayan Güney Kore de, uçakların teknik özeliklerinin rakiplerine karşı olan avantajlarını göz önünde bulundurarak F-35'te karar kıldığını açıkladı. Buna göre Güney Kore Hükümeti 40 uçak için toplam 6.8 milyar dolarlık ödeme yapacak.

- F-35 müşterek taaruz uçağını, tek pilotla kullanılıyor ve uçağın tek moturu bulunuyor.
- Uçağın, konvansiyonel (yatay) iniş ve kalkış yapabilen (CTOL), kısa kalkış özelliği bulunan, dikine iniş yapabilen (STOVL) bir yapısı da var.
- Uçak gemisine inebilen özelliğiyle üç versiyonlu üretimi gerçekleşebiliyor.

9 ORTAKTAN BİRİ TÜRKİYE

- Projede alt yüklenici olarak Lockheed Martin, Northrop Grumman yer alıyor. ? Projeye dokuz ülke ortak: ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Kanada, Türkiye, Avustralya, Norveç, Danimarka.

- Türkiye proje kapsamında 100 adet uçak satın almayı planlıyor. Siparişlerin 2015'te başlaması ve ilk uçağın 2017'de Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilmesi planlanıyor. Uçakların F16'ların yerine kullanılması hedefleniyor.

TÜRK ŞİRKETLERİN PAYI 7.5 MİLYAR $

- F35'lerin yapımında Türk şirketlerinin rolü çok büyük. Uçakların en önemli parçası olarak kabul edilen orta gövdenin yanı sıra kompozit parça ve adaptör TAİ tarafından üretiliyor. HAVELSAN, Kale ve Mikes de projede üretici olarak yer alıyor. Türk şirketlerinin iş hacmi 7.5 milyar dolar seviyesinde. Uçaklara gelen her sipariş Türk şirketlerinin iş hacmini de yukarı çekiyor. (Akşam)

F-35'E BÜYÜK İLGİ

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

İsim / Rumuz ~ 10 yıl önce
Hangi önemli parça :)))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Bu F-35 leri İMAMHATİP mezunları uçurur artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Afedersiniz ~ 10 yıl önce
Boeing'e yapılan siber saldırıda açık kaynak kodları çalınan F-35 diye söz ettiğimiz L modeli helikopter gibi takeoff-land özelliklerine sahip olan Çin'in elinde bulunan kodların sahibi uçak bunlar değilmiydi ben mi yanlış hatırlıyorum ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F ~ 10 yıl önce
Hayır bu uçağın Boeing le alakası yoktur bu uçağın kodlarının çalınması çok zor ama imkansız değil fakat o uçak bu uçak değil.
Android Uygulaması ~ 10 yıl önce
Haber akşamda çıkmış. Yalakalıkta sınır yok. En önemli parçalar dediklerine göre, motorları, avionicleri ve temel gövde parçası (pressle tek parça olarak) Türkiyede üretiliyor demekki. Rahmetli Erbakan'ı hatırlattınız. Hadi ordan, hadi ordan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F ~ 10 yıl önce
uçağın aviyonikleri gibi detaylı işleri malesef biz yapamıyoruz bu iş tecrube ister umarım ileride bizlere böyle projelere detaylı üretimler yaparız.
Android Uygulaması ~ 10 yıl önce
Hava kuvvetlerinde bunları ucuracak pilot kaldımı ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 10 yıl önce
Açık kaynak kodlu yazılım konusnda ABD takoz koyuyordu, n'oldu o mesele?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sor bakalim ~ 10 yıl önce
telefon numarasini vereyim sor istersen :) Not al: Obama 00 1 414 007007
Obama ~ 10 yıl önce
Aradım, aradığınız kişinin Allah belasını versin diye telesekreter çıktı, ne iş?
F ~ 10 yıl önce
Abd kaynak kodlarını hiç bir ülkeyle paylaşmıyacak kimseye taviz yok bunun başlacıca sebebi diğer uçaklardan(f22dahil) milyonlarca koda sahi olması od denilen olay istediğimiz an istediğimiz silahı takmamıza yarıycak fakat zaten bu konuda sıkıntı yaşayacağımızı düşünüyorum.Araştırmak isterseniz fas.org gibi değerli kaynakları tavsiye ederim çok fazla dezanformasyon var bu kod konusuyla ilgili.
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Maşallah en önemli parçaları Türkiye üretiyormuş. Amerika kızdırmasın kafamızı üretimden çekiliverirsek proje kilitlenir.... :D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ilya ~ 10 yıl önce
bu uçaklar f-16 ların ( eski versiyonları ) yerine gelecekse ve uçak sayısında bir artış olmayacaksa çok anlamı yok bence..... 250 f-16 ( yeni blocklar dahil buna ) ve 50 v-civarı RF-4E ( terminatör ) ile nereye kadar bu coğrafyaya bu uçak sayısı zaten yetersiz...hayırlısı olsun diyelim ama sadece yunan ile uçak sayıları eşit durumda :)))))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F ~ 10 yıl önce
F 35 ler eskiye f-4 lerin yerine gelicekler f 16 lar ccip modernizasyonlarıyla ve yeni gelen block larla iyi durumdalar.Uçak sayısında coğrafik derinlikte çok önemlidir ülkemizde bu derinliğe sahiptir tabi kim istemez şçyle f 15 ler hava sahamızı korusun f 35 lerde strike görevlerini icra etsin ama olmuyor

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000