24 Ocak 2011, Pazartesi 10:22:13

"KAYNAK AYRILIRSA, YERLİ UÇAK YAPILIR"

F16 motorlarının montajının yanı sıra 650 uçak motoru parçası üreten TEI’nin Genel Müdürü Duman, “Çin yerli uçak üretimine 5 milyar dolar ayırdı. Türkiye kaynak ayırsın, TEI ve TAI cumhuriyetin 100'üncü yılında yerli uçak hedefine ulaşır” dedi.
  • Yaparız da, ortaya çıkanlar hep ben diyor.
  • ucak fabrikasinda calisan bir muhendis olarak yaziyorum.ucak uretmek coktecrube yuksek teknoloji ve en onemlisi birikim ister.bu bizde varmi malesef yok.cok guzel yazmis bir arkadas peki olanlarda nasil olmus goktenmi inmis elbette yillar icinde birikmis.o vakit ne yapmak lazim bizde bu birikim yok diye oturup ucaklarimizida hep satin mi alalim.elbette hayir zor olacaktir ama yaplabilir.sadece biz yapamayiz diyen yada siz yapamazsiniz diyen seslere kulaklarimizi kapatip .planli programli muhendisinden teknisyenine kendi insanimizi yetistirecegimiz bir plan olmalidir bu.devrim arabasina benzin koymama olayina gelince komik olmayin oyle bir sey olabilirmi. o da o zaman bize araba yaptirmak istemeyen zihniyetin sacmaligidir yalanidir
  • uçak bizim imalatımız olur pilotları ise yabancılardan olur özellikle yunanlılardan
  • Önce çok ileri bir düşünce ile hazırlanmış Sivil Havacılık Kanunu, sonra her yerleşim birimimize 4 veya 6 kişilik uçaklarla (hele bir her kesenin alabileceği bu tip uçakları üretin de) özgürce uçabileceğimiz sivil pistleri yapın. (Korkmayın basit toprak veya çim pist işte, fazla uzun da değil). Bu uçakların sayısı şöyle 1000'leri 5000'leri hele bir geçsin. Daha sonra "Commercial" uçağımızı üretiriz. Burada üretelim diyenler önce bir kıyılarımızı gezsin. Üç tarafımız deniz ya. Bakın bakalım kaç bin tane deniz uçağımızı göreceksiniz! Kaç deniz kıyısı şehrimize tarifeli deniz uçağı seferimiz var? Üçak üretecekmiş! İyi üret işte ama en fazla 6 kişik olsun da, önce milletçe şu havacılığı bir sevelim. Dedikleri gibi herkez uçsun.
  • bu uçak uçmasına uçarda sakın benzin koymayı unutmayın devrim otomabilleri gibi
  • Sayin yorumcu, bu bahsini ettiginiz sirketler gokten zembillemi indi! Sunduklari urunler bir calismanin yatirimin ve bir surecin urunu degilmi? Turkiye’nin boyle bir projeyi koordine edebilmesi icin neyi eksik? Lutfen artik baskalarinin basarilariyla degil kendi basarilarimizla ovunebilmek icin calisalim. Saygilarimla.
  • Geliştirilen ucak projesinin, uluslararası kurumlara sunulmasi,lisans, akreditasyon işlemleri ve tip onayları konusunda Turkiye’nin saglam durmasi ve batili devletlerden gelebilecek her turlu zorluga gereken direnci gosterebilmesi en onemli hususlardan bir tanesidir. Bu projenin sadece milli bir ucak uretebilme yeteneginin ortaya konulabilmesi boyutundan dahada ileriye tasinarak uluslararasi arenada pazarlamasinin iyi yapilabilmesi ve kendini finanse eden bir yapiya donusmesi projenin devamliligini kilacak hayati bir unsurdur. Batililarin yuz yillik bir alt yapisi olan havacilik sanayisine meydan okumak icin ve Cumhuriyetimizin 100.yilinda basariya ulasmak icin artik konusmayi birakip calismaya bir an once baslamamizin zamani ge
  • Bu uçak nasıl uçtu? Tam 30 tane ortağın projeye katılması ile uçtu. Motoru nereden geldi. Fransız ve Rus ortaklı olan Superjet'ten. Proje lideri kim? United Aircraft Corporation. Danışmanı kim? Boeing. Avionics'ler nereden? Thales. Landing gear? Liebherr. Kontrol sistemleri? Messier Dowty. APU? Honeywell. Pilot koltukları? IPECO. Hidrolik sistemleri? Parker Hannifin. Sen neden bahis ediyorsun?
  • Turkiyede ucak uretimi Ulaştırma Bakanlığınin Türkiye’nin uçak üretim hedefi kapsamında Turkiye’de ilk defa yerli uçak üretimini baslatmasi projesi Turkiyenin en onemli milatlarindandir. Türkiye’nin havacilik ve askeri sanayi alaninda sahip oldugu insan kaynağı, deneyim, birikim ve diğer teknik altyapısi ise bu konuda ileri seviyelere cikabilecegimizin en onemli gostergelerindendir. Ucak uretimi konusunda devletin bu projenin arkasinda olmasi basariya atilacak adimin ne kadar yuksek oranda oldugunu bir kez daha gostermektedir. Geliştirilen ucak projesinin, uluslararası kurumlara sunulmasi,lisans, akreditasyon işlemleri ve tip onayları konusunda Turkiye’nin saglam durmasi ve batili devletlerden gelebilecek h

TEI (TUSAŞ Engine Industries) Genel Müdürü Akın Duman, yerli uçak ve motor yapma çalışmalarının içinde yer aldıklarını söyledi. Zamanı geldiğinde Türkiye’nin kendi uçağını ve motorunu üretebileceğini ifade eden Duman, bu konuda artık kuvvetli bir irade oluştuğunu belirtti. Uçak ve motor tasarımı ile üretiminin çok maliyetli projeler olduğunu söyleyen Duman, “Havada uçan son teknoloji ürünlerden bahsediyoruz dolayısıyla bu işe çok ciddi bir finansal kaynak aktarılması gerekiyor. Dünyada güncel projeler var. Örneğin Çin kendi tasarımı Comac 919’u üretmek için 4-5 milyar dolar kaynak ayırmış durumda” diye konuştu. Türkiye’de de böyle bir kaynak ayrılırsa TEI ve TAI’nin (Turkish Aerospace Industry) uçak tasarlama, üretme ve motorunu yapma kabiliyetine sahip olduğuna dikkat çeken Duman, “Eksik olduğumuz noktaları da süratle gideriyoruz. Görev verilirse biz yerli motorumuzu üretiriz” dedi.

İÇ PAZAR YETMEZ

Yerli uçak üretmenin tek başına yeterli olmayacağını vurgulayan Duman, ulusal pazardaki talebin üretilecek uçaklar için az olacağını ve bu uçağı satacak başka pazarlar bulunması gerekeceğini söyledi. TEI’nin uzun zamandır fizibilite çalışması yaptığını aktaran Duman çalışmalara kısa dönemde başlanırsa Cumhuriyet’in 100. yılında Türkiye’nin yerli uçak hedefine ulaşacağını belirtti. Duman, şunları söyledi: “Askeri alanda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, ticari alanda ise Türk Hava Yolları ve ulusal havayollarımızın ihtiyaçları var. İki alanda da çalışmalar paralel yürütülebilir. Ticari anlamda bakarsak THY’nin gelecekle ilgili projeksiyonlarında yer alan tek koridorlu, bölgesel bir uçak ve bunun motorunu üretmekle ilgili çalışmalar yapılabilir.”

MOTOR TASARIMI

25 yıl önce F16 motorlarının montajı ve bazı parçalarının üretimi için kurulan TEI, bugün 35 ayrı motor programı için 650 ayrı parça üretiyor. 300 milyon Euro’lu şirket, Boeing787, Airbus A380 gibi yeni nesil yolcu uçakları ve A400M gibi askeri nakliye uçağının motorları için parça üretiyor. A400M'ye güç veren TP400 motorunun yüzde 2.6'lık tasarım payı TEI tarafından yapıldı. Motorun giriş kısmındaki bir modül ve egzoz modülü TEI mühendisleri tarafından tasarlandı ve TEI atölyelerinde üretildi. Modüller, dört uçak tarafından bin saate yakın gerçekleştirilen test uçuşlarıyla denendi.

İHA’LARIN MOTORLARI BU YIL HAZIR OLACAK

Tamamen TEI tasarımı küçük bir turboprop motorun deneme çalışmaları devam ediyor. Motor, TAI tarafından üretilen insansız hava aracı (İHA) TURNA uçağında kullanılıyor. TEI üretimi motorun bu yılın sonunda Türk Hava Kuvvetleri'ne denenmek üzere verilmesi planlanıyor. TAI tarafından geliştirilen insansız hava aracı ANKA için alternatif motor geliştirme çalışmaları da devam ediyor. 2011 Ağustos'unda bu motor TAI'ye teslim edilerek, yerli uçağın ilk testleri gerçekleşecek.

(HaberTürk)

"KAYNAK AYRILIRSA, YERLİ UÇAK YAPILIR"

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 13 yıl önce
Yaparız da, ortaya çıkanlar hep ben diyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ucak fabrikasinda calisan bir muhendis olarak yaziyorum.ucak uretmek coktecrube yuksek teknoloji ve en onemlisi birikim ister.bu bizde varmi malesef yok.cok guzel yazmis bir arkadas peki olanlarda nasil olmus goktenmi inmis elbette yillar icinde birikmis.o vakit ne yapmak lazim bizde bu birikim yok diye oturup ucaklarimizida hep satin mi alalim.elbette hayir zor olacaktir ama yaplabilir.sadece biz yapamayiz diyen yada siz yapamazsiniz diyen seslere kulaklarimizi kapatip .planli programli muhendisinden teknisyenine kendi insanimizi yetistirecegimiz bir plan olmalidir bu.devrim arabasina benzin koymama olayina gelince komik olmayin oyle bir sey olabilirmi. o da o zaman bize araba yaptirmak istemeyen zihniyetin sacmaligidir yalanidir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
uçak bizim imalatımız olur pilotları ise yabancılardan olur özellikle yunanlılardan

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Önce çok ileri bir düşünce ile hazırlanmış Sivil Havacılık Kanunu, sonra her yerleşim birimimize 4 veya 6 kişilik uçaklarla (hele bir her kesenin alabileceği bu tip uçakları üretin de) özgürce uçabileceğimiz sivil pistleri yapın. (Korkmayın basit toprak veya çim pist işte, fazla uzun da değil). Bu uçakların sayısı şöyle 1000'leri 5000'leri hele bir geçsin. Daha sonra "Commercial" uçağımızı üretiriz. Burada üretelim diyenler önce bir kıyılarımızı gezsin. Üç tarafımız deniz ya. Bakın bakalım kaç bin tane deniz uçağımızı göreceksiniz! Kaç deniz kıyısı şehrimize tarifeli deniz uçağı seferimiz var? Üçak üretecekmiş! İyi üret işte ama en fazla 6 kişik olsun da, önce milletçe şu havacılığı bir sevelim. Dedikleri gibi herkez uçsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
bu uçak uçmasına uçarda sakın benzin koymayı unutmayın devrim otomabilleri gibi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Sayin yorumcu, bu bahsini ettiginiz sirketler gokten zembillemi indi! Sunduklari urunler bir calismanin yatirimin ve bir surecin urunu degilmi? Turkiye’nin boyle bir projeyi koordine edebilmesi icin neyi eksik? Lutfen artik baskalarinin basarilariyla degil kendi basarilarimizla ovunebilmek icin calisalim. Saygilarimla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Geliştirilen ucak projesinin, uluslararası kurumlara sunulmasi,lisans, akreditasyon işlemleri ve tip onayları konusunda Turkiye’nin saglam durmasi ve batili devletlerden gelebilecek her turlu zorluga gereken direnci gosterebilmesi en onemli hususlardan bir tanesidir. Bu projenin sadece milli bir ucak uretebilme yeteneginin ortaya konulabilmesi boyutundan dahada ileriye tasinarak uluslararasi arenada pazarlamasinin iyi yapilabilmesi ve kendini finanse eden bir yapiya donusmesi projenin devamliligini kilacak hayati bir unsurdur. Batililarin yuz yillik bir alt yapisi olan havacilik sanayisine meydan okumak icin ve Cumhuriyetimizin 100.yilinda basariya ulasmak icin artik konusmayi birakip calismaya bir an once baslamamizin zamani ge

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Bu uçak nasıl uçtu? Tam 30 tane ortağın projeye katılması ile uçtu. Motoru nereden geldi. Fransız ve Rus ortaklı olan Superjet'ten. Proje lideri kim? United Aircraft Corporation. Danışmanı kim? Boeing. Avionics'ler nereden? Thales. Landing gear? Liebherr. Kontrol sistemleri? Messier Dowty. APU? Honeywell. Pilot koltukları? IPECO. Hidrolik sistemleri? Parker Hannifin. Sen neden bahis ediyorsun?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Turkiyede ucak uretimi Ulaştırma Bakanlığınin Türkiye’nin uçak üretim hedefi kapsamında Turkiye’de ilk defa yerli uçak üretimini baslatmasi projesi Turkiyenin en onemli milatlarindandir. Türkiye’nin havacilik ve askeri sanayi alaninda sahip oldugu insan kaynağı, deneyim, birikim ve diğer teknik altyapısi ise bu konuda ileri seviyelere cikabilecegimizin en onemli gostergelerindendir. Ucak uretimi konusunda devletin bu projenin arkasinda olmasi basariya atilacak adimin ne kadar yuksek oranda oldugunu bir kez daha gostermektedir. Geliştirilen ucak projesinin, uluslararası kurumlara sunulmasi,lisans, akreditasyon işlemleri ve tip onayları konusunda Turkiye’nin saglam durmasi ve batili devletlerden gelebilecek h

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000