24 Nisan 2011, Pazar 13:31:45

SIKORSKY, TÜRKİYE'YE NELER KAZANDIRACAK?

Blackhawk helikopterlerinin parçalarının üretilmesi için Sikorsky ile ortaklığı bulunan Alp Havacılık Başkanı Tuncer Alpata, Sikorsky ihalesi konusunda değerlendirmede bulundu.
  • Agusta westland ortak üretim ve satışı konusunda çok cazip telkif vermesine rağmen bu amerika ne yaptı etti gene bize tam anlamıyla hakim olamayacağımız(uçuş bilgisayarı,düşman tanımı vs..) helikopteri ittirdi.Hayırlı olsun
  • hükümetle alakası yok. çünkü amaç para kazanmak, cebini doldurmaksa, her dönem senin hükümetindir. mesele bu değil. mesele, siz eskişehir de amerikanın müsade etmediği bir ülkeye/şirkete parça satabiliyor musunuz, satamıyor musunuz? hisselerinizin yüzde kaçı sikorsky e ait? hisselerinizin %1 ine bile sahip olsa, bu firma hakkında konuşmalarınız, söylem ve yorumlarınız ne kadar tarafsızdır? Türkiye sınırlarında şirket kurmakla milli olunmaz.
  • yandaş medyanın haber yapmasının hiç önemi yok, önemli olan bu yatırımlar sayesinde ülke insanının katma değeri yüksek bir sektörde kendini geliştirmesi ve pay almasıdır;ayrıca bahsi geçen firmanın hükümetle uzakdan yakından bağlantısı yoktur.lütfen kimse işin içeriğini bilmeden yorum yapmasın.Alp havacılık ve geçmişi hakkında bilginiz yoksa yorumda yapmayın.
  • daha fazla bağımlılık tabi ki
  • ortak üretim ancak tarım ilacı uçağı üretir o kadar.. casaların durumu felakat, daha ne olsun f-16 artık demode oldu amerikada üretimi bitti çok dan türkiyede de bitti.. Sikorsky saldırı helicopteri üretmez ki sadece nakliye amaçlı üretir ve sadece kendini korumak açısından da bir makinalı tüfük ve bir kaç tane füzeleri olur o kadar.. Saldırı, savaş helicopteri kesinlikle değildir, alınması gerekın helicopter Apache lonbow modelidir american boeing şirketi üretir eskiden mcdonald douglas şirketi üretirdi boeign satın aldı.. amerika kesinlikle bu helicopteri kendi ülkesi dışında hiçbir ülkede üretilmesini, montajın yapılmasını izin vermez israil bile amerikadan satın alır o kadar ne demektir.
  • Öncelikle olarak apache longbow saldırı helicopteri alınması zorunlu ve gerekliydi, saldırı helicopteri, yüksek manevra kabiliyetine sahip en üstün teknolojiye sahip israil,hollanda,japonya,avusturalya,american, yunanistan,hava kuvvetleri satın alarak kullanıyorlar daha en olsun. Israil bile satın alıyor american direct kimse kendi ülkesinde ortak üretim falan filan olması mimkün değil.. Fiatına gelince ayrı bir konu oturur pazarlık edersin anlaşırsın o kadar.. Bunu yapmayıp illa ki boş işlerle uğraşıyorlar tai nin cebi dolacak oradaki elemanlar, müdüler üst yönetim başardık falan filan diyecekler..neyi başardınız casaları üreterek yüzlerce özel kuvvetler askeri düşen uçakta şehit oldular alın size ortak üre
  • kullanan olarak yazıyoruz var mı???:)
  • japon mh.ler ellerinde fotoğ.mak.fuar fuar gezerdi.taklitle başlayıp artık kendi mallarrını üretiyorlar.hepsi olucak ama bunlar konuşma ile değil hepsi finans arge kalifiye eleman ve tesisle olur.bakın taiye f-16 lar için bakımları yenilemi işlemleri artık akıncıda yapılıyor.kötümü oldu,eğer kendin bulamıyorsan yapılanı alıp örnek teşkil edip sonra geliştirmeye bakacaksın.ve unutmayın birçok insan da bundan ekmek yicek,ülkede teknoloji tranfer etmiş olacak.ama hepsi sırayla sabırla.
  • arkadaşlar herkes birşeyler yazıyor ama kaçı acaba havacı ve konuyla ilgili helikopterle ilgili ne biliyor.bu helikopter tamamen lojistik kabiliyeti güçlendirmek için kullanılan ve şu en fazla kabiliyeti olan taşıma kaldırma nakil olarak.bu bir apaçi değil cobra hiç değil,amaç nakil sadece yan desteklerle silahlandırılan bir helikopter.siyasi boyutu nedir bilemem ama silahlı kuv.ler için iyi bir seçim.daha öncede tai de bunun montajını yaptık.olucak ama yavaş.zamanında japon mh.ler ellerinde fotoğ.mak
  • ee yedek parça üretiyorsun, cebin dolacak tabii:)) sonra vatan millet sakarya, güldürmeyin insanı.reklamlaaar

Alp Havacılık Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Alpata, Genel Maksat Helikopter Projesi ihalesinde sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilen ABD'li havacılık ve savunma sanayi şirketi Sikorsky'nin Blackhawk helikopterinin, transmisyon sistemi, motor, yazılım, avionik ve optik sistemler, uçuş kumanda sistemi, iniş takımları gibi bir çok kritik unsurun yerli sanayi tarafından sağlanacağını söyledi.

Blackhawk helikopterlerinin parçalarının üretilmesi için Sikorsky ile ortaklığı bulunan Alp Havacılık Başkanı Tuncer Alpata, Sikorsky ihalesi konusunda değerlendirmede bulundu.

İhale kararıyla ilgili olarak ''Türk Endüstrisine çok önemli kazanımlar sağlayacak bir karar oldu'' tespitinde bulunan Alpata şöyle konuştu:

''Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri, Orman Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün çalışmaları sonucu dünyanın en iyi orta sınıf genel maksat helikopteri olan ve Silahlı Kuvvvetlerimiz tarafından uzun yıllardır başarıyla kullanılan Blackhawk neredeyse tamamen millileştirildi. Kaynak etkin bir model oluşturuldu. Transmisyon sistemi, motor, yazılım, avionik ve optik sistemler, uçuş kumanda sistemi,iniş takımları gibi bir çok kritik unsur yerli sanayi tarafından sağlanacak. Ayrıca kalıcı bir ihracat pazarı da oluşturuldu.

Alp Havacılık olarak dişli, dişli kutuları, rotor sistemi, uçuş kumanda sistemi ve iniş takımları gibi bir çok bileşene kaynaklık edeceğiz. Bunların önemli bir bölümü hem Türkiye için bir ilk, hem de ilk kez ABD dışına çıkmasına izin verilen teknolojiler. Alp Havacılık adına Savunma Sanayi İcra Komitemizin aldığı kararı sevinçle karşılıyoruz. Türk Sanayisinin diğer üyelerinin de aynı duyguları paylaştığına inanıyorum, bilhassa TUSAŞ, Aselsan, TEI, Havelsan gibi firmaların çok büyük kazanımları söz konusu. Bu kazanımlar Türk Silahlı Kuvvetlerinin lojistik/yedek parça ihtiyaçları açısından da büyük bir güvence sağlayacak. Bakım, onarım, modernizasyon, test açılarından da Türkiye bir mükemmeliyet merkezi haline geliyor. Bir sonraki hedef olan özgün helikopter projesine şimdi daha büyük inanç ve güvenle bakıyoruz.''

ALP HAVACILIK

Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın, Savunma Sanayi 25 Çalışması kapsamında Türkiye'nin önde gelen 25 savunma sanayi kuruluşu içinde 2009 yılı verilerine göre Üretimden satışlar kategorisinde, havacılık ve uzay sanayi alanında faaliyet gösteren Alp Havacılık, Savunma ve Havacılık Sektörü Şirketleri arasında 11. Sıra yer aldı.

Elektronik, Mühimmat, Deniz ve Kara araçları gibi tüm alt sektörlerde Savunma Sanayi'nin tüm şirketlerinin sıralandığı bu listeye, Alp Havacılık, TAI ve TEI 'nin ardından üçüncü büyük Havacılık şirketi olarak girdi.

2009 yılı Türkiye Havacılık ihracatının yüzde 21'ini gerçekleştiren Alp Havacılık, net ihracat sıralamasında da ön sıralarda yer aldı.

ALP ile Sikorsky arasında, IDEF sırasında Nisan 2009'da bir mutabakat anlaşması imzalanmıştı. Bu anlaşma ile Sikorsky'nin Türk Genel Maksat Helikopter Programını kazanması durumunda, ilk olarak ABD dışındaki bir tesiste, ALP'in - kalifiye bir Uluslararası Blackhawk helikopter dişli-kutusu tedarikçisi olarak konumlanması süreci başladı.

Genel Maksat Helikopter projesi Alp Havacılık'a ve diğer alt yüklenicilere, önemli bir ek iş ile istihdam imkanı yaratacak.

Alp Havacılık' ın üreteceği yedek parça niteliğindeki yüzlerce komponent ve alt sistemin başta Kara Kuvvetleri olmak üzere Black Hawk kullanıcılarına doğrudan tesliminin sağlanması ile Türkiye'nin ulusal lojistik yeteneklerinde ciddi bir sıçramanın sağlanacağı kaydedildi.

Genel Maksat Helikopter Projesi ihalesinde sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilen ABD'li havacılık ve savunma sanayi şirketi Sikorsky, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) için yeni nesil Genel Maksat helikopteri (T-70 blackhawk) üretecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri, halihazırda Blackhawk helikopteri konusunda büyük bir deneyime sahip bulunuyor.

Türkiye, Sikorsky'nin önemli S-70 serisi kullanıcıları arasında yer alıyor ve Türk Kara Kuvvetleri, Türk Deniz Kuvvetleri ve Jandarma bünyesinde S-70/S-70B helikopteri kullanılıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü envanterinde de S-70 bulunuyor.

SIKORKSKY'DEN 20 YILDA 8 MİLYAR DOLAR...

Sikorsky üst düzey yetkilileri, daha önce yaptıkları açıklamalarda, TSK'nin Genel Maksat helikopter ihtiyacının karşılanması amacıyla düzenlenecek ihaleyi kazanmaları durumunda, Türk Savunma Sanayii'nin 20 yılda 8 milyar dolar gelir elde etmesini sağlayacaklarını söylemişlerdi.

ABD'li United Technologies Corp. bünyesinde yer alan ve havacılık ve savunma sanayi alanında faaliyet gösteren Sikorsky'nin yetkilileri, Türkiye'deki ihaleyi kazanmaları durumunda Türkiye'de 8 milyar dolar büyüklüğünde endüstriyel katılım gerçekleştirmeyi planladıklarını belirterek, TSK'nın 109 adet Genel Maksat helikopter ihalesini kazanmanın çok önemli olduğunu belirterek, bu ihaleyi almaları halinde, Türk firmalarının da üretim aşamalarında yer alacağını, ayrıca ortak üretilecek olanlardan 200 adet helikopter almayı garanti edeceklerini kaydetmişlerdi.

Sikorsky yetkilileri, minimum 200 helikopteri ihraç pazarları için Türkiye'den almayı vaat ettiklerini, Türkiye'ye International Black Hawk'ın üretimini önerdiklerini, Türkiye için T-70 blackhawk versiyonunun üretileceğini, ihracat için de S-70i versiyonunun üretilebileceğini vurgulamışlardı.

Helikopterin, gövde, motor, aviyonik sistemleri, görev yazılımları gibi önemli parçaları, TUSAŞ ana yükleniciliğinde yurtiçinde üretilecek.

Helikopterlerin tamir ve bakımlarının da Türkiye'de yapılması amaçlanıyor.

Sikorsky'nin üretiminde, kuyruk konisi üretimi tecrübesi bulunan Tusaş Havacılık ve Uzay Sanayi'nin (TAI), ana yüklenici olarak etkin bir biçimde yer alacağı belirtilirken, diğer savunma sanayi şirketleri ve Türkiye'deki alt tedarikçilerin de üretim zinciri içinde katkı sağlamaları bekleniyor.

(Zaman)

SIKORSKY, TÜRKİYE'YE NELER KAZANDIRACAK?

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Misafir ~ 13 yıl önce
Agusta westland ortak üretim ve satışı konusunda çok cazip telkif vermesine rağmen bu amerika ne yaptı etti gene bize tam anlamıyla hakim olamayacağımız(uçuş bilgisayarı,düşman tanımı vs..) helikopteri ittirdi.Hayırlı olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
hükümetle alakası yok. çünkü amaç para kazanmak, cebini doldurmaksa, her dönem senin hükümetindir. mesele bu değil. mesele, siz eskişehir de amerikanın müsade etmediği bir ülkeye/şirkete parça satabiliyor musunuz, satamıyor musunuz? hisselerinizin yüzde kaçı sikorsky e ait? hisselerinizin %1 ine bile sahip olsa, bu firma hakkında konuşmalarınız, söylem ve yorumlarınız ne kadar tarafsızdır? Türkiye sınırlarında şirket kurmakla milli olunmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
yandaş medyanın haber yapmasının hiç önemi yok, önemli olan bu yatırımlar sayesinde ülke insanının katma değeri yüksek bir sektörde kendini geliştirmesi ve pay almasıdır;ayrıca bahsi geçen firmanın hükümetle uzakdan yakından bağlantısı yoktur.lütfen kimse işin içeriğini bilmeden yorum yapmasın.Alp havacılık ve geçmişi hakkında bilginiz yoksa yorumda yapmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
daha fazla bağımlılık tabi ki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ortak üretim ancak tarım ilacı uçağı üretir o kadar.. casaların durumu felakat, daha ne olsun f-16 artık demode oldu amerikada üretimi bitti çok dan türkiyede de bitti.. Sikorsky saldırı helicopteri üretmez ki sadece nakliye amaçlı üretir ve sadece kendini korumak açısından da bir makinalı tüfük ve bir kaç tane füzeleri olur o kadar.. Saldırı, savaş helicopteri kesinlikle değildir, alınması gerekın helicopter Apache lonbow modelidir american boeing şirketi üretir eskiden mcdonald douglas şirketi üretirdi boeign satın aldı.. amerika kesinlikle bu helicopteri kendi ülkesi dışında hiçbir ülkede üretilmesini, montajın yapılmasını izin vermez israil bile amerikadan satın alır o kadar ne demektir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Öncelikle olarak apache longbow saldırı helicopteri alınması zorunlu ve gerekliydi, saldırı helicopteri, yüksek manevra kabiliyetine sahip en üstün teknolojiye sahip israil,hollanda,japonya,avusturalya,american, yunanistan,hava kuvvetleri satın alarak kullanıyorlar daha en olsun. Israil bile satın alıyor american direct kimse kendi ülkesinde ortak üretim falan filan olması mimkün değil.. Fiatına gelince ayrı bir konu oturur pazarlık edersin anlaşırsın o kadar.. Bunu yapmayıp illa ki boş işlerle uğraşıyorlar tai nin cebi dolacak oradaki elemanlar, müdüler üst yönetim başardık falan filan diyecekler..neyi başardınız casaları üreterek yüzlerce özel kuvvetler askeri düşen uçakta şehit oldular alın size ortak üre

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
kullanan olarak yazıyoruz var mı???:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
japon mh.ler ellerinde fotoğ.mak.fuar fuar gezerdi.taklitle başlayıp artık kendi mallarrını üretiyorlar.hepsi olucak ama bunlar konuşma ile değil hepsi finans arge kalifiye eleman ve tesisle olur.bakın taiye f-16 lar için bakımları yenilemi işlemleri artık akıncıda yapılıyor.kötümü oldu,eğer kendin bulamıyorsan yapılanı alıp örnek teşkil edip sonra geliştirmeye bakacaksın.ve unutmayın birçok insan da bundan ekmek yicek,ülkede teknoloji tranfer etmiş olacak.ama hepsi sırayla sabırla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
arkadaşlar herkes birşeyler yazıyor ama kaçı acaba havacı ve konuyla ilgili helikopterle ilgili ne biliyor.bu helikopter tamamen lojistik kabiliyeti güçlendirmek için kullanılan ve şu en fazla kabiliyeti olan taşıma kaldırma nakil olarak.bu bir apaçi değil cobra hiç değil,amaç nakil sadece yan desteklerle silahlandırılan bir helikopter.siyasi boyutu nedir bilemem ama silahlı kuv.ler için iyi bir seçim.daha öncede tai de bunun montajını yaptık.olucak ama yavaş.zamanında japon mh.ler ellerinde fotoğ.mak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
ee yedek parça üretiyorsun, cebin dolacak tabii:)) sonra vatan millet sakarya, güldürmeyin insanı.reklamlaaar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000