26 Aralık 2014, Cuma 16:42:22

TAI SERTİFİKASINI ALDI

TAI Tasarım Organizasyonu Onay Sertifikası aldı.
  • Sonuç olarak easa tarafından onaylanmayan bir sertifikanın alınması verilmesi ve TAI gibi bir firmanın bunu almaya çalışmasi bununla sanki bir yerlere gelinecekmiş gibi bir hava katılmadı gerçekten saçma olmuş. Sadece iç piyasada birileri cebini dolduracak bunun için yasal yolları kullanacak bu verilen belgenin ana fikri budur. Saygılar A.C
  • Bu sertifika alındığına gore artik %100 yerli uçağımızı yaparız uzaya da çıkarız!!
  • oo hayırlı olsun tai düdüklü tencere mi üretti :))
  • Oooo hayirli isler. Ortalik tuz buz olmus. Hakkaten bu isi bilen birkac arkadas var yorumlarda. Su resimlere bir baktim, tam bir kahve havasi. Neye uzuldum encok, bir arkadas demiski, "muhendisleri uzaklastirdilar", "6. Emekliligi gelen pasa", "SHGM ve THY Ankara ofisi benzetmesi", "B787 basari mi? Basarisizlik mi?". Bu konular cok ilginc olmus. Psikolojik bilgilerime gore bu fotodakiler birseylere gizleniyormus gibi geldi. Airport habere butun yorumlari tum aciklikla yayinladigi icin tesekkur ediyoruz. Bu konular uzerine biraz daha gidilebilinir. Halk olarak meraktayiz. TAI konusunda da ozellikle son gunlerde negatif yonde pek cok sey soyleniyor, forumlarda okuyoruz.
  • B787 de TAI nin parcalari nasil yanlis urettigi ve iade edilen parcalar yuzunden basina neler geldigini neden anlatmiyorsunuz? Nasil zarar ettiginden bahsedebilirsiniz mesela?
  • SHGM hiç bir şey bilmiyorsun ve bundan korkuyorsun ! Ekip olarak Amerika da, ya da Avrupa da bir Ülkede olsanız var ya, sizi 2 saatte kovarlardı !
  • fotoğraflara bir bakıyorumda Allah yardımcımız olsun ülkemde bütün işler fotolardaki gibi gidiyor bakalım neler olacak
  • Sayin CS-21, anlattiklariniza bende katiliyorum. Fakat bizim havaciligimizin onu kesilir filan demissiniz. Hangi havaciligin onu anlamadim? Turk Hava Kurumunun yapiyorum diyip, almanlarin ucagi olan T-19A mi? ( kaldiki baskanlari yolsuzluk iddasiyla suanda hapiste) yoksa TAI nin, tecrubeli muhendislerini ozellikle kacirtip, emsallerinden %40 daha agir ve monolog sistemleri olan 1940 model tasarimi Hurkus mu? ( kaldiki HvKK ligi G.Kore den KT-1 aldi diye ortaligi yiktilar, CHP den soru onergesi filan verdirdiler, oysaki bu ucagin vaat ettikleri ozellilerdeki gibi taaaa 2013 te ucmus olmasi gerekiyordu, kiyisina bile yaklasamadilar, birsey ucuruyorlar ama) . Herkes kesesini dusunuyor o sanayide. SHGM hakkinda surda yazilanlar bile bana komedi geliyor.
  • SHGM'yi THY'nin Ankara Ofisine dönüştürürseniz EASA'da size güvenini kayıpettiği için JAA döneminde elde ettiğiniz karşılıklı tanıma yetkilerinizi elinizden alır. Siz de böyle ne olduğu belli olmayan kendin çal kendin oyna horonu tepersiniz. Kendiniz hariç hiçkimse de sizin ne yaptığınızı anlamaz TAI Bu sertifikaya bir altın çerçeve yaptırarak girişe assın.
  • SHM-21 dedikleri olay Avrupa EASA nin CS-21 dedigi yonetmeliginden gelen sertifikasi. Yani Avrupa Birligi uyumu cercevesinde CS-21 i turkceye cevirdi SHGM yetkilileri ve bunun adi oldu SHY-21 seklinde ozetleyebiliriz. Bu bize ne kazandirdi? CS-21 genel olarak kucuk ucak tasarimi yapacak sirketlerin nelere sahip olmasi gerektigini madde madde siralar. Normalinde bu gibi sirketler Avrupada EASA dan bu sertifikayi bu kadar kolay alamaz ki bunu alamadilar bizimkiler. Bir basari hikayesi yazilmasi gerekiyordu turkceye cevirip bunu yazmislar. :-) Tebrikler ya yine basardiniz. Shak Shak shak!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), hava aracı ve/veya parçalarının tasarım ve üretimine ilişkin mevzuat kapsamında ilk Tasarım Organizasyonu Onayı’nı Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş TUSAŞ/TAI’ye verdi.

“Hava Aracı ve İlgili Ürün, Parça ve Cihazın Uçuşa Elverişlilik ve Çevresel Sertifikasyonu” konusunda 20 Ağustos 2013 tarihinde yürürlüğe giren SHY-21 Yönetmeliği çerçevesinde mühendislik kabiliyeti, organizasyon yapısı, ürün geliştirme becerisi incelenerek uluslararası standartlarda gereklilikleri yerine getirdiği tespit edilen TAI, Tasarım Organizasyonu Onay Sertifikası’nı almaya hak kazandı.

Söz konusu sertifika ile TAI, küçük uçak kategorisinde hava aracı tasarım faaliyetlerini gerçekleştirebilecek ve tasarım ve üretimini gerçekleştirdiği Hürkuş uçağı için ulusal tip sertifikası alabilecek.
TAI SERTİFİKASINI ALDI

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Sonuç olarak easa tarafından onaylanmayan bir sertifikanın alınması verilmesi ve TAI gibi bir firmanın bunu almaya çalışmasi bununla sanki bir yerlere gelinecekmiş gibi bir hava katılmadı gerçekten saçma olmuş. Sadece iç piyasada birileri cebini dolduracak bunun için yasal yolları kullanacak bu verilen belgenin ana fikri budur. Saygılar A.C

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Bu sertifika alındığına gore artik %100 yerli uçağımızı yaparız uzaya da çıkarız!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dnm5 ~ 9 yıl önce
oo hayırlı olsun tai düdüklü tencere mi üretti :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaan ~ 9 yıl önce
Oooo hayirli isler. Ortalik tuz buz olmus. Hakkaten bu isi bilen birkac arkadas var yorumlarda. Su resimlere bir baktim, tam bir kahve havasi. Neye uzuldum encok, bir arkadas demiski, "muhendisleri uzaklastirdilar", "6. Emekliligi gelen pasa", "SHGM ve THY Ankara ofisi benzetmesi", "B787 basari mi? Basarisizlik mi?". Bu konular cok ilginc olmus. Psikolojik bilgilerime gore bu fotodakiler birseylere gizleniyormus gibi geldi. Airport habere butun yorumlari tum aciklikla yayinladigi icin tesekkur ediyoruz. Bu konular uzerine biraz daha gidilebilinir. Halk olarak meraktayiz. TAI konusunda da ozellikle son gunlerde negatif yonde pek cok sey soyleniyor, forumlarda okuyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Banu Yimaz ~ 9 yıl önce
B787 de TAI nin parcalari nasil yanlis urettigi ve iade edilen parcalar yuzunden basina neler geldigini neden anlatmiyorsunuz? Nasil zarar ettiginden bahsedebilirsiniz mesela?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHGM ~ 9 yıl önce
SHGM hiç bir şey bilmiyorsun ve bundan korkuyorsun ! Ekip olarak Amerika da, ya da Avrupa da bir Ülkede olsanız var ya, sizi 2 saatte kovarlardı !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şöyleee ~ 9 yıl önce
fotoğraflara bir bakıyorumda Allah yardımcımız olsun ülkemde bütün işler fotolardaki gibi gidiyor bakalım neler olacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Banu Yilmaz ~ 9 yıl önce
Sayin CS-21, anlattiklariniza bende katiliyorum. Fakat bizim havaciligimizin onu kesilir filan demissiniz. Hangi havaciligin onu anlamadim? Turk Hava Kurumunun yapiyorum diyip, almanlarin ucagi olan T-19A mi? ( kaldiki baskanlari yolsuzluk iddasiyla suanda hapiste) yoksa TAI nin, tecrubeli muhendislerini ozellikle kacirtip, emsallerinden %40 daha agir ve monolog sistemleri olan 1940 model tasarimi Hurkus mu? ( kaldiki HvKK ligi G.Kore den KT-1 aldi diye ortaligi yiktilar, CHP den soru onergesi filan verdirdiler, oysaki bu ucagin vaat ettikleri ozellilerdeki gibi taaaa 2013 te ucmus olmasi gerekiyordu, kiyisina bile yaklasamadilar, birsey ucuruyorlar ama) . Herkes kesesini dusunuyor o sanayide. SHGM hakkinda surda yazilanlar bile bana komedi geliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne oldu şimdi ~ 9 yıl önce
SHGM'yi THY'nin Ankara Ofisine dönüştürürseniz EASA'da size güvenini kayıpettiği için JAA döneminde elde ettiğiniz karşılıklı tanıma yetkilerinizi elinizden alır. Siz de böyle ne olduğu belli olmayan kendin çal kendin oyna horonu tepersiniz. Kendiniz hariç hiçkimse de sizin ne yaptığınızı anlamaz TAI Bu sertifikaya bir altın çerçeve yaptırarak girişe assın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Banu Yilmaz ~ 10 yıl önce
SHM-21 dedikleri olay Avrupa EASA nin CS-21 dedigi yonetmeliginden gelen sertifikasi. Yani Avrupa Birligi uyumu cercevesinde CS-21 i turkceye cevirdi SHGM yetkilileri ve bunun adi oldu SHY-21 seklinde ozetleyebiliriz. Bu bize ne kazandirdi? CS-21 genel olarak kucuk ucak tasarimi yapacak sirketlerin nelere sahip olmasi gerektigini madde madde siralar. Normalinde bu gibi sirketler Avrupada EASA dan bu sertifikayi bu kadar kolay alamaz ki bunu alamadilar bizimkiler. Bir basari hikayesi yazilmasi gerekiyordu turkceye cevirip bunu yazmislar. :-) Tebrikler ya yine basardiniz. Shak Shak shak!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CS-21 ~ 9 yıl önce
Doğrudur , ancak o bahsettiğiniz Ülkelerde "genel Havacılık" ve "küçük uçak" üretimi almış başını gitmiştir. CS-21 ile bunu daha düzenli bir hale getirmek istemekteler. Zararı, faydasından daha çok olabilir.Bizim Ülkemizde ise bu konuda henüz hiç bir gelişme olmaz iken , gelişmiş Ülkelerin uyguladığı talimat ve yönetmelikler uygulanırsa sektörün önü tamamen kesilir. Bu sebeple tercüme edilmiş CS-21, yani SHy-21 Türkiye için faydalı değil zararlıdır !
Özetle ~ 9 yıl önce
Özetle bıraksalardı da dağınık kalsaydı daha iyi olacaktı demek istiyorsunuz. SHGM'nin her işi böğle endüstrinin ihtiyacını tespit ederk daha çokta önünü açacak düzenlemeler yapmak yerine o herkimse birileri kendi ihtiyaçlarına veya sorunlarına göre akıl veriyor hatta taslak talimat veya yönetmelik hazırlayıp SHGM'nin eline tutuşturuyor. O da herhangi bir düzenleme yapacağım diye olan düzeni de bozuyor. Özetle durum bu merkezdedir.
hayır tam tersi ~ 9 yıl önce
Hayır "özetle" bırakın dağınık kalsın diye bir ifade veya düşünce söz konusu değil! Tam tersi içinde bulunduğumuz ortama uygun düzenlemeler yapın demek istiyorum. SHY-21 EASA tercümesi bir saçmalık. Buna uygun kuruluş kaç tane var bu Ülkede ? Halbuki bu işler herkesin önünü açarak, gelişime ve ARGE ye izin vererek olur. Bugün dünyada en çok helikopter satan şirketlerden birisi olan Robinson Helikopter şirketi bu işe kalkıştığında önüne SHY-21 i koysaydınız ne olurdu ?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000