22 Mart 2010, Pazartesi 07:28:58

"ÜÇÜNCÜ HAVAALANINA İHTİYACIMIZ YOK"

Sivil havacılık sektörüne hizmet veren firmalar, İstanbul Avrupa yakasına yapılacak üçüncü havalimanına zamanlaması ve yeri açısından temkinli yaklaşıyor.
  • Çorlu İstanbul'a karayoluyla sadece 85 Km ve İstanbul'a üçüncü bir havaalanı yapmak kadar ahmakça bir düşünce yoktur. Sanki çok paramız varmış gibi elimizdeki malvarlıklarını değerlendirmeyip habire yeni projeler adına savurup duruyoruz. Bir ülke borç para alarak kabadayılık yapablir mi ? Dış borcumuz ve iç borcumuz dünyaları aşmış, yap-işlet-devret modeli ise artık köhne bir hale dönüşmüş. Yabancıların kucağına oturmanın ne alemi var ? Yazık, bence sayın Buğday doğruyu söylemiş ama eksik söylemiş, bence kendisinin de Çorlu'yu refere etmesi gerekirdi. PVT
  • İşimize gelmiyor desenize kısaca ne uzatıyorsunuz. Türkiye'yi ne kadar düşündüğünüz oratada geçen antalyadan istanbul'a 1 saatte geldim 1.5 saat hava döndüm içim dışıma çıktı. AHL toplu konut alanı olsun yeni bir havalimanı yapılsın. Zaten 3. meydanı yaparsanız havada uçaklar iyice karışır. Yeni bir meydan lazım AHL yerine
  • Yeni bir havalimanı bugün resmen planlamaya alınsa işletmeye açılması ne kadar sürer acaba? Biraz ders alıp, geleceğe yatırım yapsak fena mı olur? Ancak, tabii ki bu süreçte bir de hava trafiğini her yönüyle (kadro, cihaz, eğitim)derhal iyileştirmek gerekiyor.
  • buna Gökhan Bey'in karar verebilme lüksü yoktur,olamazda..Tek korkusu Sabiha Gökçen'in ellerinde patlaması olacak 3.Havalimanına evet..İstanbul bunu hakediyor.
  • yatirdiğiniz parayi geri kazanmak istiyorsunuz anliyoruz ama kotu durumdasiniz.. şu operasyonu hala duzeltemediniz. eski terminal dediiniz kapasiteyi kaldirmiyor dediniz sorna yenisi oldu her şey yeni duzelecek dediniz.. 6 ay gecti işler duzeleceği yerde kotuye gidiyor cunku siz 3 milyonluk iken havaalani kullandiğiniz ekipmani havaalni olmuş 11 milyonluk hala aynı sayida ekipman kullanmaya devam ediyorsunuz. yazik yolcuya havayollarina. gecen gun bir diş hattan gelen ucagin bagajlari ucak indikten 1 bucuk saat sonra hala gelmemişti.bunu hiç bir yogunluk yenilik mantigi aciklayamaz..evet 3 ncu havalalimanina ihtiyac yok ama sşizin bir an once duzelmenize ihtiyac var
  • taktin kafaya kargoyu sende. lutfen dogru durust bir yorum yapta anlayalim. unut kargoyu belki 3uncu alan acildiginda calsitigin yeri kargo alani yaparlar.
  • TAV DAN ARTANLA BESLENEN BIR HAVALIMANI BUNU SOYLEMESI GAYET NORMAL SABIHA GOKCEN HAVACILIKTA BUYUMEK ICIN YETERSIZ TRANSIT YAPILAMAYAN BIR HAVALIMANI ATATURK HAVALIMANI BUYUTULMESI SART
  • İhalede verdiğiniz parayı çıkaramayız diyemi düşünüyorsonuz, istanbulun sizin gibi kargo terminaline değil AHL'nin 3 katı büyük bir terminale ihtiyacı var. Potansiyel ve THY nin büyümesi bunu gösteriyor. Editör yayınlayacakmı acaba ?
  • İşinizi kaliteli yapın, birileri sizi örnek gösterir boş boş konuşacağınıza handling ve diğer kuruluşlarla koordineli ve anlık kararlarla hizmette kaliteyi yakalayın, bence TAV'ı örnek almalısınız. Daha yolun başındasınız TAV deprem, ekonomik kriz gibi küresel sorunları atlatıp başarısını kanıtladı ve dünyada tanınmış bir marka oldu. Darısı başınıza.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslar arası Havalimanı (İSG) CEO'su Gökhan Buğday, üçüncü havaalanının daha uzun bir vadeye yayılmasını istedi. Buğday, "Üçüncü havalimanı İstanbul'a şu an için gereken bir şey değil. Havaalanı yapımı gelecekte İstanbul'un büyümesine ve havacılıkta elde edeceği ilerlemeye bağlı." dedi. Planın 10 ya da 15 yıllık bir süreci içerdiğine vurgu yapan İSG CEO'su, beyanatlarında kısa vadede bir havalimanı yapımına işaret etmediğinin altını çizdi.

Gökhan Buğday İstanbul'a yapılacak havalimanının yerinin vakit kaybedilmeden belirlenmesini talep etti. Mekan arayışlarına 10 yıl sonra başlaması halinde İstanbul'da boş arazinin kalmayacağı uyarısını yaptı.

Buğday, üçüncü havaalanı için yolcu kapasitesinin belli bir seviyeye gelmesi gerektiğini kaydetti. Dünyaca ünlü şehirlerin 50 milyon kapasiteli yolcu sayısını geçmesinin ardından yeni havalimanının plan aşamasına geldiğini belirtti.

İSG CEO'su Gökhan Buğday, şunları ifade etti: "Atatürk Havalimanı'nın 30 milyon kapasitesi söz konusu. Sabiha Gökçen'e bakıldığında büyüme potansiyeli Atatürk Havalimanı'ndan büyük çünkü master planlı alt yapı 20 ila 22 yıla hitap edecek şekilde. Ayrıca iki paralel pistin bağımsız olması, aynı anda operasyon yapılabilmesi ve yapılacak ikinci pistin de bizim saatlik air transport movement'ı yani saatte kalkan uçak sayımızın 70'e kadar taşıyacak esneklik getiriyor. Atatürk Havalimanı'nın saatlik uçak kapasitesi 40 şu an."

Buğday, üçüncü havalimanının inşasının gecikmesiyle devletin daha iyi fizibilite yapabilme imkanı elde edeceğini sözlerine ekledi.

TNT Türkiye Genel Müdürü Turgut Yıldız ise üçüncü havalimanının Halkalı'ya yapılmasının söz konusu olduğuna işaret ederken, "Her şeyi aynı yere yığmak doğru değil. Avrupa bölgesini sürekli iş merkezi olarak düşünmek doğru değil. Yapılacak yatırımın yeri önemli. Şehir içine yapılırsa sıkıntısı halka gelir. Mümkün olduğunca dışarı taşımak gerekiyor." diye konuştu.

Yıldız, Halkalı ve ilerisinde yapılması planlanan yeni havalimanının şehrin içinde kalacağını savundu. Yeni bir havalimanının yapımı için Sabiha Gökçen'in belli bir yere gelmesinin önemli olduğunun anlatan Yıldız, yatırımın daha uygun bir yere yapılmasını önerdi.
 

"ÜÇÜNCÜ HAVAALANINA İHTİYACIMIZ YOK"

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Misafir ~ 14 yıl önce
Çorlu İstanbul'a karayoluyla sadece 85 Km ve İstanbul'a üçüncü bir havaalanı yapmak kadar ahmakça bir düşünce yoktur. Sanki çok paramız varmış gibi elimizdeki malvarlıklarını değerlendirmeyip habire yeni projeler adına savurup duruyoruz. Bir ülke borç para alarak kabadayılık yapablir mi ? Dış borcumuz ve iç borcumuz dünyaları aşmış, yap-işlet-devret modeli ise artık köhne bir hale dönüşmüş. Yabancıların kucağına oturmanın ne alemi var ? Yazık, bence sayın Buğday doğruyu söylemiş ama eksik söylemiş, bence kendisinin de Çorlu'yu refere etmesi gerekirdi. PVT

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
İşimize gelmiyor desenize kısaca ne uzatıyorsunuz. Türkiye'yi ne kadar düşündüğünüz oratada geçen antalyadan istanbul'a 1 saatte geldim 1.5 saat hava döndüm içim dışıma çıktı. AHL toplu konut alanı olsun yeni bir havalimanı yapılsın. Zaten 3. meydanı yaparsanız havada uçaklar iyice karışır. Yeni bir meydan lazım AHL yerine

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Yeni bir havalimanı bugün resmen planlamaya alınsa işletmeye açılması ne kadar sürer acaba? Biraz ders alıp, geleceğe yatırım yapsak fena mı olur? Ancak, tabii ki bu süreçte bir de hava trafiğini her yönüyle (kadro, cihaz, eğitim)derhal iyileştirmek gerekiyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
buna Gökhan Bey'in karar verebilme lüksü yoktur,olamazda..Tek korkusu Sabiha Gökçen'in ellerinde patlaması olacak 3.Havalimanına evet..İstanbul bunu hakediyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
yatirdiğiniz parayi geri kazanmak istiyorsunuz anliyoruz ama kotu durumdasiniz.. şu operasyonu hala duzeltemediniz. eski terminal dediiniz kapasiteyi kaldirmiyor dediniz sorna yenisi oldu her şey yeni duzelecek dediniz.. 6 ay gecti işler duzeleceği yerde kotuye gidiyor cunku siz 3 milyonluk iken havaalani kullandiğiniz ekipmani havaalni olmuş 11 milyonluk hala aynı sayida ekipman kullanmaya devam ediyorsunuz. yazik yolcuya havayollarina. gecen gun bir diş hattan gelen ucagin bagajlari ucak indikten 1 bucuk saat sonra hala gelmemişti.bunu hiç bir yogunluk yenilik mantigi aciklayamaz..evet 3 ncu havalalimanina ihtiyac yok ama sşizin bir an once duzelmenize ihtiyac var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
taktin kafaya kargoyu sende. lutfen dogru durust bir yorum yapta anlayalim. unut kargoyu belki 3uncu alan acildiginda calsitigin yeri kargo alani yaparlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
TAV DAN ARTANLA BESLENEN BIR HAVALIMANI BUNU SOYLEMESI GAYET NORMAL SABIHA GOKCEN HAVACILIKTA BUYUMEK ICIN YETERSIZ TRANSIT YAPILAMAYAN BIR HAVALIMANI ATATURK HAVALIMANI BUYUTULMESI SART

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
İhalede verdiğiniz parayı çıkaramayız diyemi düşünüyorsonuz, istanbulun sizin gibi kargo terminaline değil AHL'nin 3 katı büyük bir terminale ihtiyacı var. Potansiyel ve THY nin büyümesi bunu gösteriyor. Editör yayınlayacakmı acaba ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
İşinizi kaliteli yapın, birileri sizi örnek gösterir boş boş konuşacağınıza handling ve diğer kuruluşlarla koordineli ve anlık kararlarla hizmette kaliteyi yakalayın, bence TAV'ı örnek almalısınız. Daha yolun başındasınız TAV deprem, ekonomik kriz gibi küresel sorunları atlatıp başarısını kanıtladı ve dünyada tanınmış bir marka oldu. Darısı başınıza.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000