29 Ocak 2020, Çarşamba 11:05:05

Antalya Havalimanı ihalesinin iptali Meclis gündeminde

Yolcu sayısı bakımından Türkiye'nin ikinci büyük havalimanı olan Antalya Havalimanı'nın kapasite artırımı ve işletme ihalesinin sürpriz bir şekilde ertelenmesi Meclis'te gündem oldu.
  • İga burayıda alırsa İstanbul havalimanından daha kötü yöneteceği aşikardır..çünki İstanbul havalimanı son derece kullanışlı olacakken başına atadığı ceo nedeni ile şikayetlerin üstesinden gelemiyor
  • İstanbul havalimanını hedef haline getiren her röportajında hükümet ve devlete başarısızlığını yüklemeye çalışan bir yönetici olduğu sürece Antalya’nın da kan kaybetmemesi adına kenarda dursun bence ihalelerde..
  • :)
  • Bunlardan ancak bu beklenir.ATATÜRK HAVALİMANI nı nasıl yediler.Doymayacak bunlar.SAW ı da bitirmeyen çalışıyorlar.Tabiki İktidarın yalakaları bunlar.AYT yi de alıp..Yürüya kulum a gidecekler.Yemezler arkadaşım.Böyle zonk diye oturturlar adama..AHL yi kapattırıp insanlara şirketlere zulüme devam ederseniz.İlk tokatı AYT den böyle yersiniz.

Yolcu sayısı bakımından Türkiye'nin ikinci büyük havalimanı olan Antalya Havalimanı'nın kapasite artırımı ve işletme ihalesinin sürpriz bir şekilde ertelenmesi Meclis'te gündem oldu. CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek Ulaştırma Bakanı'na ihalenin neden iptal edildiğinin sorarken İstanbul Havalimanı'nı işleten firmanın (İGA) ihale ile ilgilenip ilgilenmediğini sorusunu da yöneltti. 

Antalya Havalimanı'nın kapasitesinin artırılması ve işletmesi için 31 Ocak’ta yapılacağı ilan edilen ihalenin Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından sürpriz bir şekilde iptal edilmesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı.

İstanbul Havalimanı'nın işletmecisi İstanbul Grand Airport'un (İGA) da ihaleye girmek istediği ancak şartnamedeki koşulları karşılayamadığı iddia edilmişti.

CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlanması talebiyle verdiği soru önergesinde “İhaleye İstanbul Havalimanı işletmesini alan firmanın katılamayacağı ve bu sebeple baskı yaptığı iddiası doğru mudur” sorusunu yöneltti.

Konuya ilişkin sozcu.com.tr’ye konuşan CHP Antalya Milletvekili Zeybek, İGA’nın ortakları Cengiz, Limak, Mapa ve Kalyon’un ihaleye başka bir şirketle girebileceği iddiasını gündeme getirdi. Zeybek’in verdiği soru önergesinde de “Şartların yeniden düzenlenip tekrar ihale açılacağı, ihaleye katılım sağlayamayan iktidara yakın firmaya ihalenin başka bir şirket üzerinden verileceği iddiası doğru mudur” sorusu yer aldı.

Zeybek ayrıca, Bakan Turhan’ı, ihalenin hangi gerekçeyle iptal edildiğini, iptal sürecine kadar kaç firmanın teklif verdiğini ve bu firmaların hangileri olduğunu açıklamaya çağırdı.

25 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanan DHMİ kararında, ihale ilan metninin 2 Ocak 2020’de yayımlandığı hatırlatılarak  “Antalya Havalimanının Kapasite Artırımına Yönelik İlave Yatırımların Yapımı İle İç/Dış Hatlar, Genel Havacılık, CIP Terminalleri ve Mütemmimlerinin İşletme Haklarının Kiraya Verilmesi ihalesine ilişkin teklif alma tarihinin 31.01.2020 tarihinde saat 09.30'da sona ereceği bildirilen söz konusu ihale iptal edilmiştir.” ifadelerine yer verilmişti.

İhalenin şartnamesinde geçici teminat tutarı olarak 40 milyon euro isteniyor, ihaleye katılabilmek için en az 5 yıl havalimanı işletme koşulu aranıyordu. Şartnamedeki en az 5 yıl havalimanı işletme koşulunu karşılayamayan İGA'nın, DHMİ üzerinde baskı yaptığı ve şartnameyi değiştirmeyi amaçladığı iddia edilmişti.

Türkiye’nin ikinci büyük havalimanı olan Antalya Havalimanı, 2019’da 35 milyonun üzerinde yolcu ağırlamıştı.

Antalya Havalimanı ihalesinin iptali Meclis gündeminde

Yorumlar

İga burayıda alırsa ~ 4 yıl önce
İga burayıda alırsa İstanbul havalimanından daha kötü yöneteceği aşikardır..çünki İstanbul havalimanı son derece kullanışlı olacakken başına atadığı ceo nedeni ile şikayetlerin üstesinden gelemiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lütfen iga bu CEO’su ile girmesin ~ 4 yıl önce
İstanbul havalimanını hedef haline getiren her röportajında hükümet ve devlete başarısızlığını yüklemeye çalışan bir yönetici olduğu sürece Antalya’nın da kan kaybetmemesi adına kenarda dursun bence ihalelerde..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 4 yıl önce
:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
UTANMAZLAR ~ 4 yıl önce
Bunlardan ancak bu beklenir.ATATÜRK HAVALİMANI nı nasıl yediler.Doymayacak bunlar.SAW ı da bitirmeyen çalışıyorlar.Tabiki İktidarın yalakaları bunlar.AYT yi de alıp..Yürüya kulum a gidecekler.Yemezler arkadaşım.Böyle zonk diye oturturlar adama..AHL yi kapattırıp insanlara şirketlere zulüme devam ederseniz.İlk tokatı AYT den böyle yersiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000