08 Kasım 2013, Cuma 08:28:34

SİVİL HAVACILIĞIN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

IATA Başkanı Tony Tyler, gelecekte uçağa binmeden önce tüm kontrollerin bilet alınmasıyla başlayacağını belirterek, “Uçmak için havalimanına gelen yolcu eğer riski yüksek ise daha detaylı bir aramaya tabi tutulacak” dedi.
  • Bir yabancı bile 3. Havalimanıni desteklerken, içimizdeki irlandalilar hala tepinip dursun. 3. Havalimanı THY için, Türk sivil havacılığı için ve Türkiye'nin büyümesi için elzemdir.
  • Calisanina hakkini vermeyen,hakli bir grevi hala yok sayan bir sirket yonetimine sahip olan THY nin o genis aglari orumcek beyinlerle oruldugu surece buyume nitesellikten uzak olacaktir.

İstanbul’da gerçekleşen ve sivil havacılık sektörü için yeni önlemlerin masaya yatırıldığı IATA’nın (Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Birliği) Havacılık Güvenliği AVSEC World Toplantısı sona erdi. Artık tüm kontroller uçağa binmeden önce yani bilet alınmasıyla başlayacak. Terminallerde kişisel kontroller gerçekleştirilecek.

Yolcu memnuniyeti hakkında yaptıkları araştırmalarda en büyük şikayetin çok sıkı güvenlik önlemlerinden geldiğine dikkat çeken IATA Başkanı Tony Tyler, “Amacımız güvenlikten taviz vermeden, kontrolleri kişileştirerek bu işi yapmak. En son Los Angeles’ta yaşanan ve bir güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği olaylarda terminal güvenliğinin bir kere daha önemi ortaya çıktı” dedi.

KİŞİSEL KONTROL

2020’nin havalimanı güvenlik konseptlerini bugünden masaya yatıran IATA, ‘Geleceğin Kontrol Noktası’ adı altında bir çalışma yaptı. Buna göre güvenlik kontrolleri, yolcunun bilet alması ile başlayacak. Yolcunun risk aşaması belirlenecek. Uçmak için havalimanına gelen yolcu eğer riski yüksek ise daha detaylı bir aramaya tabi tutulacak.

BANKOLAR KALKACAK

Çok uçan yolcular için ayrı bir uygulama yapılacak. Tüm güvenlik, pasaport ve vize işlemlerinden geçen yolcuların yer alacağı ayrı bir grup, 2020’de dünyada pasaport kuyruğuna girmeden giriş yapabilecek. Bu uygulamayı iki aşamalı olarak planladıklarına dikkat çeken Tony Tyler, “İlk olarak 25 noktada bu uygulamayı başlatacağız. Amacımız güvenlikten taviz vermeden, bugün havalimanı işletmelerinin yüzde 30 maliyetini oluşturan güvenliği sırtımıza yük olmaktan kurtarmak” diye konuştu.

TÜRK HAVACILIĞI GÖZ KAMAŞTIRIYOR

Tony Tyler, Türk havacılığının uzun süredir iki basamaklı sayılarla büyüdüğünü belirterek “Bu yıl Türkiye’den yüzde 16 gibi bir büyüme bekliyoruz. Amerika, Avrupa gibi noktalarla karşılaştırdığımızda bu rakamlar istikrar ve potansiyelin varlığını işaret ediyor” dedi. İstanbul’un çok önemli bir noktada olduğuna işaret eden Tyler, “Özellikle THY’nin inanılmaz iyi ağı var. Buna Türkiye’nin nüfusu ve büyümesini eklediğinizde ortaya bir başarı öyküsü çıkıyor. Üçüncü havalimanı gibi projeler Türkiye’deki bu gelişim sürecinin uzun süre devam edeceğini ortaya koyuyor” diye konuştu. (Hürriyet)

SİVİL HAVACILIĞIN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

Yorumlar

Android Uygulaması ~ 11 yıl önce
Bir yabancı bile 3. Havalimanıni desteklerken, içimizdeki irlandalilar hala tepinip dursun. 3. Havalimanı THY için, Türk sivil havacılığı için ve Türkiye'nin büyümesi için elzemdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
km ~ 11 yıl önce
Calisanina hakkini vermeyen,hakli bir grevi hala yok sayan bir sirket yonetimine sahip olan THY nin o genis aglari orumcek beyinlerle oruldugu surece buyume nitesellikten uzak olacaktir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000