31 Ocak 2020, Cuma 12:07:26

Singapur Havayolları Çin seferlerinde kapasite düşürdü

Singapur Havayolları, Korona virüsü salgını nedeniyle Çin seferlerinde kapasite düşürdü.

Singapur Havayolları, Korona virüsü salgını nedeniyle Çin seferlerinde kapasite düşürdü.

Singapur'dan yapılan açıklama:

Singapur Hava Yolları ve SilkAir yeni korona virüsü salgınının büyümekte olan ölçeği nedeniyle Şubat 2020’de Çin topraklarına yapılacak seçili güzergahlarda kapasite düşürecek. Etkilenen müşteriler ise bilgilendirilerek diğer uçuşlara yönlendirilecektir. Ek olarak düşük maliyetli havayolumuz Scoot’un da Çin topraklarına verdiği hizmetlerde düzenlemeye gitmiştir. Durumu değerlendirip gerektiğinde yeni düzenlemeler yapmaya devam edeceğiz.

Yolcularımız, destek talepleri olması halinde, seyahat acentalarını arayabilir veya [email protected] adresinden rezervasyon ekibine e-posta gönderebilir.

Çin, Hong Kong ve Macau seyahati olan yolcularımız için yapılacaklar 

24 Ocak 2020’den 29 Şubat 2020’ye kadar Çin, Hong Kong ve Macau’ya ve Çin, Hong Kong ve Macau’dan seyahatler için 30 Ocak 2020 ve daha öncesinde bilet alan müşteriler için bilet iptaline onay verecek ve değişiklike ücret farkından feragat edeceğiz. Müşteriler, uçuş tarihi ve yerini değiştirmek veya bilet ücretlerinin iade edilmesini talep etmek istemeleri halinde uçuştan önce +90 212 463 18 00 numaralı telefondan ya da [email protected] e-posta adresinden Singapur rezervasyon ekibiyle iletişime geçebilirler. Yeni seyahat tarihi ise 31 Mayıs 2020 ve öncesinde başlamalıdır.

Singapur’a seyahat kısıtlamaları 

28 Ocak 2020, Salı günü Singapur hükümeti, virüsün Singapur’da dağılması riskini kısıtlamak için aşağıdaki adımları atmıştır.

29 Ocak 2020 12:00 (GMT +8)’den itibaren 14 gün içinde Hubei’ye seyahat eden bütün yeni ziyaretçilerin ve Hubei’de Çin pasaportu çıkaranların Singapur’a girişi ya da Singapur’dan transit geçiş yapmasına izin verilmeyecektir.

Singapur’a dönen mukimler (Singapur vatantaşları ve kalıcı ikamet sahipleri) ve uzun süreli oturma iznine sahip olup da Hubei’de seyahat geçmişi olan ya da Hubei’de Çin Pasaportu çıkaranlar evlerde ya da diğer uygun tesislerde karantinaya alınacaktır. 

Daha önce çıkarılan kısa süreli ve çoklu girişli vizelerle birlikte Hubei’de Çin pasaportu çıkaranlar için vize gerektirmeyen transit hizmetler derhal yürürlüğe girmek üzere askıya alınacaktır. Bu askıya alma süresi boyunca, bu grubun Sinpapur’a girişine izin verilmeyecektir. Ülkeye giriş kısıtlamasından etkilenen Singapur Hava Yolları ve SilkAir yolcularının Singapur’a seyahat edilmesine izin verilmeyecektir.

Mürettebat ve Yolcuların Korunmasına Yönelik Önlemler

Mürettebatımızın ve yolcuların güvenliği en büyük önceliğimizdir. Korona virüsünün yayılmasını minimize etmek için gerekli önlemlerin alınmasında yetkililerle yakın çalışmalar yürütüyoruz. Bu çalışmalara, karada yolcuların vücut sıcaklığı görüntülemesi ve Singapur Sağlık Bakanlığı (MOH) tarafından yayınlanan bir sağlık kamu notunun dağıtılması da dahildir. Ek önlem olarak korona virüsü hakkında Çin topraklarına ve oradan yapılacak uçuşlar sırasında duyurular yapılacaktır. Bununla birlikte muhtemel olarak bulaşıcı hastalıklar dahil, havada acil medikal durumlarla başa çıkmak üzere kullandığımız standart uygulama prosedürleri de bulunmaktadır. İyi olmayan herhangi bir yolcuya uçak yere iner inmez ilgili sağlık otoriteleri tarafından müdahale edilecektir.

Kendisini iyi hissetmeyen ve yakın zamanda Çin topraklarına seyahat etmiş yolcular ve mürettebatın derhal tıbbi yardım istemeleri ve seyahat geçmişlerini bildirmeleri önemle tavsiye edilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

SQ/MI, Çin topraklarında kaç tane şehre uçmaktadır? Haftada kaç kere uçmaktadır? Singapur Hava Yolları ve SilkAir Ocak 2020’de yedi destinasyona haftalık toplam 92 uçuş gerçekleştirmektedir. Singapur Hava Yolları Pekin, Guangzhou ve Şangay’a haftalık 56 uçuş gerçekleştirmektedir.  SilkAir, Chengdu, Chongqing, Shenzhen ve Xiamen’e haftalık 36 uçuş gerçekleştirmektedir.

Uçuşlarda virüsün yayılmasını engellemek için ne yapıyorsunuz? Singapur Hava Yolları korona virüsü vakaları durumuna dair gelişmeleri yakından takip etmektedir. Ayrıntılı bilgi için, tavsiye niteliğindeki raporumuza göz atın: https://www.singaporeair.com/en_UK/sg/media-centre/news-alert/?id=is5rire4

Müşteriler seyahat planlarını değiştirmek için nasıl talep oluşturabilirler? Müşteriler, uçuş tarihi ve rotasını değiştirmek veya bilet ücretlerinin iade edilmesini talep etmek istemeleri halinde uçuştan önce +90 212 463 18 00 numaralı telefondan ya da [email protected] eposta adresinden Singapur Hava Yolları rezervasyon ekibiyle iletişime geçebilirler.

Uçuş sırasında bir yolcunun rahatsızlanması halinde mürettebatınız ne yapıyor? Muhtemel olarak bulaşıcı hastalıklar dahil, havada acil medikal durumlarla başa çıkmak üzere kullandığımız standart uygulama prosedürleri de bulunmaktadır. İyi olmayan herhangi bir yolcu uçak yere iner inmez ilgili sağlık otoriteleri tarafından tedavi edilecektir.

Uçuş sırasında müşterilere maske temin edilecek mi? Kendini iyi hissetmeyen ve yüz maskesine gereksinim duyan müşterilerin mürettebatımızla görüşmesi tavsiye edilir.

SIA uçağında hava filtreleme sistemi nasıl çalışmaktadır?

SIA uçağının kabin içi hava filtreleme sistemleri HEPA filtreleriyle donatılmıştır. Bu filtreler, bakteri ve virüsler gibi mikroskopik parçacıkları tutmada etkilidir. Bu hava filtreleri, hastanelerin ameliyathanelerinde kullanılanlarla benzer performansa sahiptir. Hava sürekli olarak kabine girip çıkar, bu da kabin havasının her 2 ila 3 dakikada bir değişmesi anlamına gelmektedir. (ya da saatte 20-30 kez).

SIA uçağı nasıl temizlenmektedir? Uçağımızın temizlenmesi için kullandığımız standart çalışma prosedürlerimiz bulunmaktadır. Bütün SIA uçakları karaya indiğinde temizlenir ve uçak içindeki yüzeyler temizlikçilerimiz tarafından dezenfektan ile silinir.

Birinin Wuhan virüsü taşıması halinde uçağı nasıl temizliyorsunuz ya da dezenfekte ediyorsunuz? Doğrulanmış bir korona virüsü vakası olması halinde, yolcunun koltuk sırası ve önünde ve arkasındaki dört koltuk sırası dezenfekte edilecektir.

SIA yolcularda vücut sıcaklığı için görüntüleme yapıyor mu? Gelen yolcular için vücut sıcaklığı yerel hava yolu yetkilileri tarafından yapılmaktadır. 

Çin topraklarına ve Hong Kong’a uçuş kapasitesinin azaltılması

SIA, Çin topraklarına yaptığı uçuşları iptal edecek mi? Yeni Korona virüsü durumuna yönelik gelişmeler kapsamında, Singapur Hava Yolları ve SilkAir Şubat 2020’de Çin’e seçili destinasyonlarda kapasite küçültmeye gidecektir. Durumdan etkilenen uçuşlar hakkında ayrıntılı bilgi için haber bültenimize bakınız: https://www.singaporeair.com/en_UK/sg/mediacentre/news-alert/?id=jgnw1vsv

Neden SIA, uçuşları iptal etmek yerine, kapasite küçültüyor? Durumu yakından takip ediyoruz ve ek önlemlerin gerekip gerekmediğini değerlendireceğiz.

Etkilenen yolcular nasıl destek alabilirler? Uçuş iptalinden etkilenen müşteriler bilgilendirilerek diğer uçuşlara yönlendirilecektir. Müşteriler, destek talepleri olması halinde, seyahat acentalarıyla ve [email protected] adresinden rezervasyon ekibiyle iletişime geçebilirler.

Mart 2020’den sonraki uçuşlarda durum ne olacak? Müşteriler seyahat planı yapmak isterlerse ne olacak? Bu noktada sadece Şubat 2020 için kapasite küçültüyoruz. Durumu yakından takip ediyoruz ve ek önlemlerin gerekip gerekmediğini değerlendireceğiz.

SIA, Hong Kong uçuşlarını iptal edecek mi? Azalan talepten dolayı Şubat 2020’de Hong Kong’a uçuş kapasitesini azaltacağız. Etkilenen müşteriler bilgilendirilerek diğer uçuşlara yönlendirilecektir.

Çalışanlar ve Mürettebat için Önlemler 

SIA, Çin topraklarına yapılan uçuşlar sonrası uçuş mürettebatını karantinaya alacak mı? Singapur Hava Yolları, 30 Ocak 2020’den itibaren etkili olmak üzere mürettebatın Pekin ve Şangay’a yaptığı uçuşlar sonrası konaklamaları durdurdu. Bunlar geri dönüş uçuşları olarak çalışacak. Bu, mürettebatımızın güvenliği için ihtiyati bir önlemdir. Ayrıca mürettebatımız da sağlık durumlarını yakından takip etmeleri ve iyi hissetmemeleri halinde derhal tıbbi yardım talep etmeleri gerektiğinin bilincindeler.

SIA kabin mürettebatının uçuş sırasında maske takmasına izin veriliyor mu? Mürettebat istemesi halinde karada ve uçuş sırasında medikal maske takabilir. Maske dağıtılması konusunda: İstemesi halinde mürettebata maske temin edilmektedir.

SIA, kabin ekibinin ve pilotların sağlık durumunu takip etmek için ne gibi önlemler almaktadır? Gerek kabin ekibimizi ve pilotlarımızı bilgilendirmek için kendilerine yeni korona virüsü hakkında güncel bilgileri veriyoruz. Mürettebat istemesi halinde karada ve uçuş sırasında medikal maske takabilir. Üstelik 29 Ocak 2020’den itibaren Singapur’dan yapılan tüm uçuşlarda kabin ekibi ve pilotlar için uçuş öncesi vücut sıcaklığı görüntülemesi yapılmaktadır. Standart prosedürlerin bir parçası olarak, mürettebatımız kendilerini iyi hissetmemeleri halinde bir doktor görmeleri gerektiğini ve görev yerine gelmemeleri bildirmeleri gerektiğini biliyorlar.  Şirket, 30 Ocak 2020’den itibaren etkili olmak üzere mürettebatın Pekin ve Şangay’a yaptığı uçuşlar sonrası konaklamaları durdurdu. Bunlar geri dönüş uçuşları olarak çalışacak.

SIA, kara çalışanları için ne gibi sağlık görüntüleme önlemleri alıyor? Çalışanları bilgilendirmek üzere yeni korona virüsü hakkında düzenli olarak güncellemeler paylaşılıyor. Talep halinde çalışanlara maske ve el dezenfektanları temin ediliyor. Singapur’da SIA’nın tesislerine (Hava Alanı Binası, SIA Eğitim Merkezi ve Singapur Hava Yolları Tedarik Merkezi) giren bütün ziyaretçilerin vücut sıcaklığı görüntülemesinden geçmesi istenecektir. Bütün çalışanların zorunlu seyahat ve sağlık bildirim formu doldurması gerekmektedir ve Çin’e gerekli olmayan tüm ziyaretleri iptal etmeleri tavsiye edilmektedir.  Hubei’ye seyahat etmiş olan ve Hubei’deki kişilerle yakın temas kurmuş olan çalışanlar, yetkililerin bildirdiği üzere 14 gün boyunca ücretli izne ayrılacak ya da karantinaya alınacaktır.

Çin’deki çalışanlarınızı nasıl koruyorsunuz? Çalışanlarımız, riskleri en aza indirmek için iyi hissetmiyorlarsa maske takmak, el dezenfektanı kullanmak, vücut sıcaklığı görüntülemesi ve çalışanın ayrılması da dahil olmak üzere ihtiyati tedbirler alıyorlar.

SIA ihtiyati tedbir olarak mürettebatın destinasyonda konaklamasını durdurmayı düşünüyor mu? Mürettebat dönüş uçuşlarında daha az mı dinlenecek? SIA mürettebat işlemleri için düzenleyici gereksinimlere uyumludur. Mürettebatın uçuş ve uçuş sonrası istirahat süresi genişletilecektir.

Ticari Etki Konusu


Çin topaklarına yapılan uçuşlarda talep, gelir ya da yolcu yüklerine herhangi bir etki oldu mu?  Singapur Hava Yolları ve SilkAir olarak Çin’e verdiğimiz hizmetlerde düzenleme yaptığımızı duyurduk ancak etkilerini değerlendirmek için henüz erken.

Singapur’da doğrulanan enfeksiyon vakaları bulunmaktadır. Sizce turistler Singapur’dan uzak duracak mı ve bu durumun işletmenize etkisi ne olacaktır? Gelişmeleri takip ediyoruz. Durumun ne kadar büyük bir etki edeceğini söylemek için henüz çok erken.

Vize kısıtlamalarından dolayı yabancı bir ülkede kalırsam ne yapacağım? Durumdan etkilenen müşteriler destek için elçiliklere gitmelidir.

Giriş kısıtlamalarından etkilenmem halinde, Singapur’dan transit geçiş yapabilir miyim? Giriş kısıtlamalarından etkilenen ziyaretçilerin Singapur’a girişine ya da transit geçiş yapmasına izin verilmeyecektir.

Singapur’da ikamet ediyorsam (Singapur vatandaşıysam ya da kalıcı oturma iznim varsa) ya da uzun süreli vize sahibiysem, ülkeye giriş kısıtlamalarından etkilenecek miyim? Singapur’da ikamet edenler (Singapur vatandaşıysam ya da kalıcı oturma iznim varsa) ve uzun süreli vize sahipleri (Çalışma vizesi ve izni, öğrenci vizesi, aile vizesi ve uzun süreli ziyaret izni dahil)– Hubei’ye seyahat geçmişi olanlar ve Hubei’de Çin pasaportu çıkarmış olanlar Singapur’a döner dönmez evde ya da uygun tesislerde karantinaya alınacak. Karantina kuralları Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanacaktır. Ayrıntılı bilgi için: https://www.moh.gov.sg/docs/librariesprovider5/default-document-library/additionaryprecautionary-measures-to-minimise-risk-of-community-spread-in-singapore---28-jan-2020.pdf

Singapur’dan başka ülkelere yapılan uçuşlarda ne olacak? Son 14 gün içinde Hubei’ye seyahat eden yolcular, Hubei’den alınmış Çin Pasaportu sahiplerinin, Singapur Sağlık Bakanlığı tarafından bir karantina emir olmaması halinde, Singapur Hava Yolları ve SilkAir uçuşları ile Singapur’dan ayrılmasına izin verilecek.

İleri tarihli rezervasyonlar ne olacak? Çin pasaportuna sahip müşterilerin SQ/MI ile bilet rezervasyonu yapmalarına izin verilecek mi? Rezervasyon öncesi, müşterilerin ilgili makamlarca uygulanan herhangi bir giriş kısıtlamasından etkilenmediklerini kontrol edip, bundan emin olmaları gerekmektedir. 

Singapur Havayolları Çin seferlerinde kapasite düşürdü

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000