24 Mart 2010, Çarşamba 09:27:07

TAV'DAN YENİ ARZ'LAR

TAV Havalimanları Holding CEO'su Sani Şener, orta vadede bünyelerindeki 2-3 şirketi halka arz etmeyi planladıklarını söyledi.
  • BÜYÜKSÜN SANİ BABA!!NEDE OLSA TRABZONLU!!SENİN GİBİ BİR HEMŞEHRİM OLDUĞU İÇİN BİRKEZ DAHA GURUR DUYDUM....

TAV İnşaat'ın halka arzını şu aşamada düşünmediklerini kaydeden Şener, "Tüm şirketlerimizde ortaklık tabanını genişletmek istiyoruz. Halka arzlarla da olabilir başka türlü de olabilir. Havaş'ı orta vadede halka arz etmeyi planlıyoruz. TAV Tunisie'de de halka arz olabilir" dedi. Portföylerindeki 10 havalimanında yolcu sayısının Ocak-şubat döneminde yüzde 18 artış kaydettiğini belirten Şener, TAV Havalimanları Holding olarak 2010 yılında yolcu sayısını yüzde 10, gelirlerini ise yüzde 10-12 büyütmeyi planladıklarını söyledi.

Makedonya'da aktif olacak

Havaalanı işinin her tarafında olacaklarını ifade eden Şener, "Ölçek ekonomisi sağlamak için hizmet şirketleri kurduk. Geçmişte sadece kendi havaalanlarımızda faaliyet gösterdiler. Yeni iş modelimizle yeni havalimanları operasyonlarına, yer hizmetleri, IT gibi alanlarda kendi hizmet şirketlerimizle gireceğiz" dedi.

Makedonya'daki faaliyetlerinin 1 Mart'ta başladığını da vurgulayan Şener, "Gelecek yıl Makedonya'da open skies (açık semalar) anlaşması devreye girecek. Makedonya'da 2011 yılında çift haneli büyüme bekliyoruz" dedi. Avrupa Birliği ve Türkiye'nin açık semalar anlaşmasına benzer bir şekilde bir anrlaşma (horizontal agreement) hazırladığını belirten Şener, "Havacılık pazarı bu anlaşmanın devreye girmesi durumunda sıçrama kaydeder" dedi.

Havaş ile Letonya'nın Riga kentindeki Northern Hub Service'in (NHS) yüzde 50 hissesini satın almak için görüşmelere başladıklarını vurlayan Şener, "Başarılı olursak Northern Hub ile sadece Riga'da değil, Vilnius ve Helsinki'de yer hizmetleri konusunda çalışmayı planlıyoruz" dedi. Riga'da terminal inşası için Air Baltic ile iş ortaklığı kurma konusunda görüşmeler yürüttüklerini belirten Şener, Maldivler'deki Male havalimanı için ön yeterlilik aldıklarını söyledi.

TAV'DAN YENİ ARZ'LAR

Yorumlar

Misafir ~ 14 yıl önce
BÜYÜKSÜN SANİ BABA!!NEDE OLSA TRABZONLU!!SENİN GİBİ BİR HEMŞEHRİM OLDUĞU İÇİN BİRKEZ DAHA GURUR DUYDUM....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000