23 Eylül 2014, Salı 09:06:24

EMBRAER ORTAK UÇAK ÜRETİMİ TEKLİFİNİ KOMİK BULDU!

Brezilya firması Embraer, Borajet’in sipariş ettiği 4 uçakla Türkiye pazarına girdi. İki ülkenin ortak uçak üretme konusunda görüştüğü ancak projenin Türkiye’nin teklifinin komik karşılanması yüzünden gerçekleşmediği öğrenildi.
  • Asıl mesele bölgesel jetlerin düşük kapasitelerine rağmen işletme maliyetlerinin dar gövdelerden çokta farklı olmaması.zaten borajet'te altından kalkamadı ki bir süre sonra battı. benzer durum turboprop uçaklarda da söz konusu. 100 koltuk civarı bi turboprop olursa işletme maliyetleri daha makul seviyelere inebilir ve belki bizdeki hatlara uygun olabilir. o takdirde ortak üretimin bir mantığı söz konusu olabilir. bu uçakların TK başta yerli havayolları için bi cazibesi yok, anca Türkiye'de üretilirse bi esprisi olabilir. sanırım çokta hevesli olunmadığı için böylesi bir teklif yapılmış. yani, 'biz bu uçaklardan almasına alırızda sizde bizden bişeyler alırsanız' diye şart koşulmuş. Asıl fırsat, 2000'lerin başında Embraer E-serisi uçakları gelin beraber üretelim dediğinde kaçtı.
  • Haberin başlığı yanlış olmuş. Komik bulunan şey ortak uçak üretimi değil, uçak alımına karşılık toplu konut yapma teklifi benim haberden anladığım kadarıyla. Yoksa firma daha önce kendisi teklif etmiş ortak uçak üretmeyi.
  • Hahahhahahah filoda 1 tane mi embraer varmis?? Boyle cahil cahil yorum yapmazlar mi bi de :)
  • BORA,2014 eylül ayına kadar filoyu tamamen Embraer ile değişecekti.Haziranda gelen 1 uçak dışında ses yok!Öküz öldümü yoksa?
  • Sahne futboldan baska bir sey bilmedigini ve yikintilar barakalar icinde yasayarak birisi beni kesfetsin hayaliyle yasadiklarini sadigimiz Brezilyalilarin. Bizimde ucak fabrikamiz vardi bizimde arabamiz vardi gibi avuntular artik bitmeli ve somut adimlar atilmali.
  • Toki betondan uçak yapabilirmi acaba diye fikir atsalar ortaya sizce eşşeğin aklına karpuz kabuğu düşermi ?
  • Adamlar uçak yapalım diyor bizimkilerde beton yapalım diyor kafaya bak.
  • herkes en iyi yaptığı işi yapsın, ne var bunda :)
  • Güler misin ağlar mısın?
  • İnşaat İnşaat İnşaaaaattttt YA RASULALLAH !...

Dünyanın üçüncü büyük uçak üreticisi olan Brezilya firması Embraer, geçen günlerde Türkiye’ye ilk uçak satışını gerçekleştirdi. Özel jet ve küçük yolcu uçağı üretiminde dünya lideri olan firma, Borajet’in sipariş ettiği 4 uçak ile Türkiye pazarına girdi. Stratejik öneme sahip bu gelişme, Brezilya ile ortak uçak üretmeye talip Türkiye’nin, söylentiler dışında şu ana kadar somut bir adım atmadığı gerçeğini ortaya koydu.

Türkiye ile gerçekleştirdikleri ilk uçak anlaşmasını Aksiyon Dergisi'ne değerlendiren Embraer CEO’su Paulo Cesar Silva, yapılan satıştan memnun olduklarını ve bu anlaşmanın başka Türk firmalarının da ilgisini çekmesini umduklarını söyledi. Borajet’in Türkiye’deki ilk ticari müşterileri olduğunu hatırlatan Silva, daha önce Phenom ve Legacy adlı iki özel jet modelinin de Türk iş dünyasını temsil eden kişilere satıldığını belirtti.

Silva’ya, 2010’da dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın firmayı ziyaret edip -basına yansıdığı şekliyle- iki ülkenin birlikte uçak yapma konusunda mutabakata vardığı iddiasını hatırlattık. Silva, Erdoğan’ın gezisinin firmayı tanıma amaçlı rutin bir ziyaret olduğunu ve şu an devlet temsilcileriyle yürütülen herhangi bir ortaklık sürecinin bulunmadığını ifade etti.

Öte yandan, Haziran 2012’de Erdoğan’ın katıldığı Rio+20 toplantısı vesilesiyle konuyu görüşmek için Rio’da bir araya gelen hükümet ve şirket temsilcilerinin mutabakata varamadığı öğrenildi. İki ülke ticaretinin ilerlemesinde Brezilya tarafının uçak satışını öne çıkardığı ancak Türkiye tarafının Brezilya’da Türk firmalarının toplu konut yapması karşılığında uçak almayı önerdiği ifade edildi. İlerleyen süreçte Brezilya tarafına sunulan bu teklifin komik karşılandığı ve ortak uçak yapımı projesinin de aynı sebeple askıya alındığı ifade ediliyor.

Embraer’in ürettiği maksimum 130 koltuk kapasiteli ticari uçakların özellikle Anadolu şehirlerinde bulunan küçük pistlere sahip havaalanları için ekonomik bir çözüm olduğu biliniyor. Ancak iç hat pazarında en büyük payı elinde tutan Türk Hava Yolları’nın (THY) Airbus ve Boeing uçaklarından oluşan filosuna ek maliyet getirecek yeni bir araç katmak istemediği ifade ediliyor. Ayrıca stratejik bir mesele olarak ele alınan uçak alımında, Avrupa ve Amerika ile var olan ticaretin etkilenmemesi için alternatif bir ülkeye sıcak bakılmadığı iddia ediliyor. Yapılan karşılıklı ziyaretler ve görüşmeler neticesinde Türkiye’yi uçak üretme hedefine kısa yoldan ulaştırabilecek bu projenin yanlış hesap ve bürokrat engeline takıldığı anlaşılıyor.

Ürettiği özel jetlerle iş dünyasının ve düşük maliyetli hava taşımacılığı yapan firmaların tercihi olan Embraer’in 45 ülkede binden fazla ticari uçağı bulunuyor. Şu ana kadar 65 havayolu şirketine satış yaptığı bilinen Embraer, ayrıca ürettiği uçaklara askerî sistemler de entegre ederek savunma alanında faaliyet gösteriyor. Dünya üzerinde sivil, ticari ve askerî havacılık türlerinin üçünde birden faaliyet gösteren tek firma olan Embraer, bu yönüyle Brezilya için stratejik öneme sahip. Türkiye’nin Arap ülkeleri ve Orta Asya pazarına yakınlığı, ortak üretim konusunda Türkiye’nin pazarlığını güçlendirebilir.

Türk Uzay ve Havacılık Kurumu (TAI), 2002’de Embraer ile askerî ve sivil havacılık alanlarında işbirliğini geliştirmeyi amaçlayan niyet mektubunu imzalamıştı. Bunun yanı sıra, 45 yıllık geçmişe sahip Embraer’in bundan 20 yıl önce TAI’ye Türkiye’de ortak üretim teklif ettiği bilgisi, Brezilya ile ortak uçak üretme projesinin daha eski bir arka plana sahip olduğuna işaret ediyor. Ayrıca şirket temsilcilerinin 2009’da dönemin Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ile birlikte yatırım imkânlarını araştırmak üzere Türkiye’ye gelmesi, Embraer’in Türkiye’ye Avrupa, Asya ve Arap ülkelerine açılmak için üretim üssü olarak bakmasına kapı aralıyor.

1969’da Brezilya hükümeti tarafından kurulan ve 1994’te özelleştirilen Embraer’in, Brezilya’nın yanı sıra ABD, İngiltere, Fransa, Avustralya, Çin ve Singapur’da tesisleri bulunuyor.

EMBRAER ORTAK UÇAK ÜRETİMİ TEKLİFİNİ KOMİK BULDU!

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Rugyu ~ 3 yıl önce
Asıl mesele bölgesel jetlerin düşük kapasitelerine rağmen işletme maliyetlerinin dar gövdelerden çokta farklı olmaması.zaten borajet'te altından kalkamadı ki bir süre sonra battı. benzer durum turboprop uçaklarda da söz konusu. 100 koltuk civarı bi turboprop olursa işletme maliyetleri daha makul seviyelere inebilir ve belki bizdeki hatlara uygun olabilir. o takdirde ortak üretimin bir mantığı söz konusu olabilir. bu uçakların TK başta yerli havayolları için bi cazibesi yok, anca Türkiye'de üretilirse bi esprisi olabilir. sanırım çokta hevesli olunmadığı için böylesi bir teklif yapılmış. yani, 'biz bu uçaklardan almasına alırızda sizde bizden bişeyler alırsanız' diye şart koşulmuş. Asıl fırsat, 2000'lerin başında Embraer E-serisi uçakları gelin beraber üretelim dediğinde kaçtı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sinyal ~ 7 yıl önce
Haberin başlığı yanlış olmuş. Komik bulunan şey ortak uçak üretimi değil, uçak alımına karşılık toplu konut yapma teklifi benim haberden anladığım kadarıyla. Yoksa firma daha önce kendisi teklif etmiş ortak uçak üretmeyi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 10 yıl önce
Hahahhahahah filoda 1 tane mi embraer varmis?? Boyle cahil cahil yorum yapmazlar mi bi de :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Partnership dead? ~ 10 yıl önce
BORA,2014 eylül ayına kadar filoyu tamamen Embraer ile değişecekti.Haziranda gelen 1 uçak dışında ses yok!Öküz öldümü yoksa?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dünyadan Bi haber ~ 10 yıl önce
Borajet'te şuan 5 tane E190 bulunmakta ve elinde hiç ATR72 kalmamıştır Bilginize.Öküz yaşıyor.Bkz: TC-YAG/H/j/K/L Partnership Living.
correcting ~ 10 yıl önce
Borajet internet sitesinde FİLOda 5 adet ATR bulunduğu yazıyor.Haziranda 1 adet Embraer geldi diyor.
Android Uygulaması ~ 10 yıl önce
Sahne futboldan baska bir sey bilmedigini ve yikintilar barakalar icinde yasayarak birisi beni kesfetsin hayaliyle yasadiklarini sadigimiz Brezilyalilarin. Bizimde ucak fabrikamiz vardi bizimde arabamiz vardi gibi avuntular artik bitmeli ve somut adimlar atilmali.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Toki betondan uçak yapabilirmi acaba diye fikir atsalar ortaya sizce eşşeğin aklına karpuz kabuğu düşermi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Adamlar uçak yapalım diyor bizimkilerde beton yapalım diyor kafaya bak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
konut a.ş. ~ 10 yıl önce
herkes en iyi yaptığı işi yapsın, ne var bunda :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:))) ~ 10 yıl önce
Güler misin ağlar mısın?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Toki ~ 10 yıl önce
İnşaat İnşaat İnşaaaaattttt YA RASULALLAH !...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000