19 Ocak 2010, Salı 12:45:54

THY'yi bekleyen zor günler!

‘Dahi Türk’ olarak bilinen Alphan Manas, ‘THY’yi Bekleyen Zor Günler’ başlıklı yazısında Atatürk Havalimanı ile ilgili ilginç bir proje önerisinde bulundu. Manas, THY’yi de bazı noktalarda eleştirdi ve tavsiyelerde bulundu.
  • Alphan bey'e kesinlikle katılıyorum, öncelikle burada yorum/eleştiri yaptığını zannedenler sadece beyinleri ölçüsünde hakaret etmeye çalışıyorlar, sözde küçümsüyorlar. Alphan bey'in sayfasında sizlere önerdiği son yazısı durumu çok güzel özetliyor, tüm yorumcuların okumasını sonra tekrar değerlendirme yapmalarını rica ederim.
  • Sevgili Eleştiriseverler, Bu sitede -sadece benim yazımla bağlantılı olmamak şartıyla- çoğunlukla kişilerin fikirlerini, icraatlarını yorumlamak veya eleştirmek yerine kişilerin kendilerine yöneldiğinizi gözlemliyorum. Bu konuda sizlere ışık tutacağına inandığım Blogumda yeni çıkan bir yazımı paylaşmak istiyorum: http://www.alphanmanas.com/?p=657 Saygılarımla, Alphan Manas
  • Alphan Bey sizlere gereken yanıtı verdi..Herşeyi bilen pilotlar. Diğerleri.DÜNYANIN MERKEZİNİ KENDİSİ SANANLAR.. Ayağınız yere bassın artık.Uyanın..
  • Vanda düşen uçağın adı Mersin , tescilide TC-JES Dahi arkadaşa düzeltme . Floryada pistten çıkan uçak Eskişehir reg. de TC-JES . Demekki dahinin her söylediğini kontrol etmekte yarar var.
  • Saptamlarına itiraz edilemez pek.. Dikkate alınmalı görüşleri..
  • Bu yazıyı okuyanların yorumlarına baktım ve şaşırdım. Bu web sitesinin sanki kaptanlar, kabin memurları ve teknisyenlere rezerve edilmiş gibi bir hava var. Kimse kendi çevresi dışındaki kişilerin yorumlarına tahammül edemiyor. Biri bu adam "DAHİ" değil diyor. Adam Mensa Üstün Zekalılar Topluluğu Türkiye Başkanı ve 146 IQ'ya sahip. Yani dünyadaki %1'lik dahi grubuna giriyor. Ama dünyadaki %2'lik fesat grubuna batıyor bu durumu. Birkaç kere uçmuş diyorlar. 13 yılda 1332 uçuş yapmış. Tam 48 çeşit uçakla uçmuş. Buna Caravelle de dahil. Yazdığı yazının bir yolcu gözüyle yazıldığı belli. Kimsenin bilgi birikimini irdelemiyor veya aşağılamıyor. İşte bu kafalar ile Türkiye yerinde sayıyor. Saygılarımla, Alphan Manas
  • Ucak isimleri haricinde yazarin tum yorumlarina katiliyorum. Abartili ikramla ucus emniyetini ihlal ederek sonuca varamayiz. Ucus emniyeti, yolcu emniyeti, ekip emniyeti YOK bitti thy'de maalesef. Varsa yoksa ikram vs.
  • AIRBUS'IN uçaklarını beğenmeyenlerin havacılık bilgisinden şüphe duyarım.
  • uçaklara isim verme konusunda temelsiz bir bilgiye sahip yazar.ŞIRNAK -EYÜP,FATİH,AVANOS,AYVALIK vb isimlerde THY uçakları vardır.BURSA DİYARBAKIR KONYA İSTANBUL ANKARA İZMİR ANTALYA gibi isimler neden olmasın.DÜŞEN uçakların isimleri bir daha başka uçaklara verilemez diye bir kural yoktur.
  • Dedikleine katılmıyorum ,herkes kendi işine baksın derken ben de size şu soruyu sorarım. Sizin işiniz ne? Adam fikirlerini beyan etmiş bence haklı olduğu yön çok fazla. Sadece şu konuda bir düşüncem var, neden 330 ları beğenmiyor? Bütün dünya bu uçakları başarı içinde kullqanırken....

İşte Alphan Manas’ın kaleme aldığı o yazısı:

THY’yi Bekleyen Zor Günler

Şimdi ne alakası var, çok iyi gidiyorlar, Amsterdam kazasının da yaralarını sardılar diyeceksiniz. Evet, doğru THY hiç de fena gitmiyor. Ama bu yaz durum tersine dönecek, buna hazırlıklı olmakta yarar var.

Yıllardır bugün-yarın yapılacak denilen 06-24 no’lu pistin uzatılmasına çok yeni başlandı. Dolayısı ile bu pistin şimdilik bize bir hayrı olmayacak. Zaten bitmiş olsa bile güney (kıble), güney-doğu (keşişleme) ve güney-batı (lodos) rüzgarlarında 06-24 ve 18-36 pistleri aynı anda iniş ve kalkışa izin vermiyor. Aklıma çılgın bir fikir geldi ve Google Earth üzerinde çalıştım. Hiçbir mühendislik çalışması yapılmadan ve kimseye danışmadan 28°49′42.82″E enleminde 18-36’ya paralel yeni bir pist oluşturdum. Pist açıklığı 1.7 km civarında. Bu durumda Hava Kuvvetleri’nin oradan kesinlikle çıkması gerekiyor ve şu andaki kargo binasının yıkılarak taşınacak hava kuvvetleri bölümüne gelmesi gerekiyor. Tabii dış hatlar terminal genişlemesinin de yeni yapılacak pistin sağına doğru olması gerekiyor. Bu çılgınlığa şimdi bir son verip detaya girelim.

THY, örneğin İzmir uçuşu için süreyi 1:15 dakikaya çıkardı. Aslında 45 dakikalık bu uçuşu 1:15 dakika olarak tanımlamasının tek nedeni var, o da taxi (uçağın körük veya park yerinden pist başına kadar hareketi) süresinin inanılmaz uzaması. Yani rötar yapan bir havayolu imajı yaratmak istemiyor. Artık uçağın motor çalıştırıp havalanmasına kadar geçen süre sabah uçuşlarında 1 saati bulabiliyor. Uçağın içinde insanlar isyan etmeye başlıyorlar. Suçu THY’ye yüklüyorlar. Halbuki suç THY de değil DHMİ’de (Devlet Hava Meydanları İşletmesi). Yazın uçuşlar arttıkça taxi süreleri arttığı gibi uçakların gelişleri de gecikecek ve dolayısı ile devamlarında da gecikmeler kaçınılmaz olacak. Bu yaz THY’nin kabin amirlerine ve memurlarına yolcularla olan münakaşalara hazırlamak için “sabır” eğitimi vermeleri gerekecek.

Atatürk Havalimanı yoğunluğunun artması nedeniyle, uçak sayısı 130’lara çıkan THY’de, uçakları Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarına paylaştırmak kaçınılmaz hale geliyor. Bu durumda THY tekrar uçak sıkıntısı çekmeye başlayacak. Çünkü Avrupa bağlantıları için önemli yurt içi noktalarından sabah erken uçak kaldırmaları gerekecek. Daha önce siparişlerin gecikmesi, THY’yi bugün bile zorluyor. Airbus-330 gibi anlamsız bir uçak aldıklarını Boeing 777’leri Hindistan havayollarından kiraladıktan sonra anlayan THY yönetimi yeni kararını bu kez doğru ve zamanında verecektir sanırım.

THY Catering konusunda sınıf atladı ama bunu artık gözümüze fazla sokmaya ve fikrimizi fazla almaya başladı. Her defasında “bizi nasıl buldunuz?” diye anket yapıyorlar. Kötü bulma şansımız yok, o kadar muhteşem ki. Son lahmacun manevrasından sonra uçağa girişte bir teyzeyi yerde bağdaş kurmuş saçta gözleme yaparken göreceğim diye çekinmiyor değilim. “Business Class” sadece yemek değil ki. Normal koltuklarda orta koltukları iptal edip, onu Business Class koltuğu yaptıktan sonra yemeğin önemi olmuyor açıkçası.

Amsterdam kazasından sonra THY kaptanları risk almamak için alçalma anonsunu 22,000 feet yükseklikte yapmaya başladılar. Dün İzmir’den dönerken İstanbul’a 90 mil kala anons yapıldı. Bu arada ekonomi bölümünde kabin memurları yiyecek-içecek servisinin ortasındalar. Siz yolcuya “ne içersiniz” derken, anons ile masayı kapattırmaya çalışıyorsunuz. Unutmayalım ki Amsterdam kazası son yaklaşmada yere 600 feet yükseklikte oldu. Ayrıca orada kemeri bağlı olmayan tek bir kabin memuru vardı. O da servis nedeniyle değildi.

Son olarak uçak isimleriyle ilgili bir yorumum olacak. 30 Ocak 1975 tarihinde İzmir’den gelen ve Yeşilköy’e inemeden Marmara Denizi’ne düşen Fokker-28 Bursa uçağının ismi Airbus-330’a, 29 Ocak 1994 tarihinde Van’da düşen Boeing-737 Eskişehir uçağının ismi Airbus-330’a verilirken, Kemer ismini taşıyan Boeing-737 uçağının geçen yıl elden çıkarılmasına bağlı olarak aynı ismin Airbus-320’ye verilmesi kanımca gereksiz. Türkiye’de bu kadar şehir ve turistik yer adı varken niye acı veya tatlı hatırası olan uçak isimleri tekrar kullanılsın ki?

THY'yi bekleyen zor günler!

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

Misafir ~ 14 yıl önce
Alphan bey'e kesinlikle katılıyorum, öncelikle burada yorum/eleştiri yaptığını zannedenler sadece beyinleri ölçüsünde hakaret etmeye çalışıyorlar, sözde küçümsüyorlar. Alphan bey'in sayfasında sizlere önerdiği son yazısı durumu çok güzel özetliyor, tüm yorumcuların okumasını sonra tekrar değerlendirme yapmalarını rica ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Sevgili Eleştiriseverler, Bu sitede -sadece benim yazımla bağlantılı olmamak şartıyla- çoğunlukla kişilerin fikirlerini, icraatlarını yorumlamak veya eleştirmek yerine kişilerin kendilerine yöneldiğinizi gözlemliyorum. Bu konuda sizlere ışık tutacağına inandığım Blogumda yeni çıkan bir yazımı paylaşmak istiyorum: http://www.alphanmanas.com/?p=657 Saygılarımla, Alphan Manas

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Alphan Bey sizlere gereken yanıtı verdi..Herşeyi bilen pilotlar. Diğerleri.DÜNYANIN MERKEZİNİ KENDİSİ SANANLAR.. Ayağınız yere bassın artık.Uyanın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Vanda düşen uçağın adı Mersin , tescilide TC-JES Dahi arkadaşa düzeltme . Floryada pistten çıkan uçak Eskişehir reg. de TC-JES . Demekki dahinin her söylediğini kontrol etmekte yarar var.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Saptamlarına itiraz edilemez pek.. Dikkate alınmalı görüşleri..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Bu yazıyı okuyanların yorumlarına baktım ve şaşırdım. Bu web sitesinin sanki kaptanlar, kabin memurları ve teknisyenlere rezerve edilmiş gibi bir hava var. Kimse kendi çevresi dışındaki kişilerin yorumlarına tahammül edemiyor. Biri bu adam "DAHİ" değil diyor. Adam Mensa Üstün Zekalılar Topluluğu Türkiye Başkanı ve 146 IQ'ya sahip. Yani dünyadaki %1'lik dahi grubuna giriyor. Ama dünyadaki %2'lik fesat grubuna batıyor bu durumu. Birkaç kere uçmuş diyorlar. 13 yılda 1332 uçuş yapmış. Tam 48 çeşit uçakla uçmuş. Buna Caravelle de dahil. Yazdığı yazının bir yolcu gözüyle yazıldığı belli. Kimsenin bilgi birikimini irdelemiyor veya aşağılamıyor. İşte bu kafalar ile Türkiye yerinde sayıyor. Saygılarımla, Alphan Manas

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Ucak isimleri haricinde yazarin tum yorumlarina katiliyorum. Abartili ikramla ucus emniyetini ihlal ederek sonuca varamayiz. Ucus emniyeti, yolcu emniyeti, ekip emniyeti YOK bitti thy'de maalesef. Varsa yoksa ikram vs.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
AIRBUS'IN uçaklarını beğenmeyenlerin havacılık bilgisinden şüphe duyarım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
uçaklara isim verme konusunda temelsiz bir bilgiye sahip yazar.ŞIRNAK -EYÜP,FATİH,AVANOS,AYVALIK vb isimlerde THY uçakları vardır.BURSA DİYARBAKIR KONYA İSTANBUL ANKARA İZMİR ANTALYA gibi isimler neden olmasın.DÜŞEN uçakların isimleri bir daha başka uçaklara verilemez diye bir kural yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Dedikleine katılmıyorum ,herkes kendi işine baksın derken ben de size şu soruyu sorarım. Sizin işiniz ne? Adam fikirlerini beyan etmiş bence haklı olduğu yön çok fazla. Sadece şu konuda bir düşüncem var, neden 330 ları beğenmiyor? Bütün dünya bu uçakları başarı içinde kullqanırken....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000