23 Ocak 2014, Perşembe 10:00:31

TOPÇU: "HER YIL 650 PİLOT İHTİYACIMIZ OLACAK"

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, THY'nin zarara uğradığına ilişkin söylentilere açıklık getirdi...
  • Sayın Topçu, Çaiışmalarınızda basarılarınızın devamını dılerım. Devamlı olarak Turkıyede bır pılot açığı ve ıhtıyacı olduğu bu isin içindekı her yetkılı tarafından söylenıyor. Amerıkada ıs hayatında böyle söylenımler olduğu zaman cevap olarak "What are you going to do about ıt?" sorulur. Evet, bu konu hakkında ne yapmayı düşünüyorsunuz? Havacılık kültürü olmayan ve havacılığı besleyen en onemlı kaynak olan genel havacılığın olmadıgı bır ülkede böyle durumların olması çok doğaldır. Örnegın, benım gecen ve ondan oncekı muracaatlarım yaş durumundan dolayı reddedıldı. Ingıltere çıkışlı makına muhendısıyım, Avusturalya CPL., ABD FAA teknısyen ve pilot lisansım var. Var olan sorunların şıkayet ederek değil değil mevcut kaynakların nasıl maksimum sevıyede daha verimli kullanılılacagına karar vermek lazım. Yoksa bunu devamlı tekrar ederek havacılık sektörünün bunu samimi olarak çözeceğine inanmıyorum. Saygılarımlağ
  • Yorumları okurken muhtemelen kendimin kast edildiğini düşündüğüm yorum için bir açıklama yapmak istiyorum. Paylaşımı muhtemelen tanıdığım veya o an bulunduğum ortamda ki bir arkadaş vb yapmış olabilir ama lütfen aslını tam bilmeden tartışmalı konularda adımı geçirmeyin konunun aslı şudur. Evet abd ye İngilizcem iyi diye seçildim ve orada da eğitim gördüm, evet ICAO Level 6 yım, evet daha önce THY Level sınavına girdim ve geçtim, ancak bu sınava yolculuk üzerine çok yorgun, sıkışık ve şu berbat grip yüzünden çok kötü bir halde ilaç alarak girmek durumunda kaldım ve sınav başladığında ki kapı da ki bir gruptan ve içerideki gürültü nedeniyle ve sınavın başında bir konsantrasyon kaybı yaşadım ve gerçek performansımın çok altında geçti, gerçi değerlendiren arkadaşlara da saygısızlık da yapmak istemiyorum ama kalacak kadar kötümü benim için bir soru işareti ve geçmiş olan bazı arkadaşlarımın durumunu bildiğim için benim içimde burukluk oluştu. Tekrar girebilme hakkı konusuna katılıyorum, Say
  • sakalıma dokunma sn topçu, yoksa sana bir daha good dua etmem ,bad dua ederim..
  • Sakal mevzusu sebebiyle gorevinden alınan müdürlerden bahset sn topçu
  • havacılık ve THY ile ilgili mesajların arasında epey politik mesajlar da mevcut
  • İlk olarak ;pilotaj a yeni başlayan insanlara ve sınırlı sayıda kurum tarafından uygulanan DLR sınavının bir çok tecrübeli pilotun bir şekilde elenmesine hatta bir çoğunun başvurmamasına neden olduğunu ve buradaki bayanın keyfi hareket ederek bir çok insanı mağdur ettiği, örneğin Almanya da değerlendirme yapıldığı yalanını söylemekte, sonuçları etkileme imkanına sahip ve bazı sözleri ve uygulamalarıyla bunu aleni yaptığını biliyorum örnekleri ile anlatabilirim. Yapılan Level sınavının okunmasında da standart uygulamaya dair şüphelerim var. Şöyle ki çevremde duyduklarım bir yana, THY eğitimle ilgili konu başlığında bahsedilen bir arkadaş var ; line da uçan, Level 6 sı olan yurt dışında yaşamış ve daha önce sizin Level sınavından geçtiği halde şimdi kaldın denilmiş birisi bunun güzel bir örneği bence. Birde bu sınava bazen hasta vb olması nedeniyle o an girmek istemeyen veya kalması halinde ikinci bir şansı olsa aslında geçebilecek olanlara dair bir düzenlemenin ciddi fayda sağlayacağı
  • Hepimizin kendi durumlarımıza has, alımlara dair bir çok talep ve beklentisi var ve göreviniz gereği mutlaka bizim bildiğimiz ve bilmediğimiz bir çok girdiye hakim olarak hareket ediyorsunuzdur ama okur musunuz bilmem ama naçizane kendimin ve çevremde ki bazı insanların yaşadığı belki size kadar yansımayan konulara dair bir kaç geri besleme de bulunmak istiyorum. Öncelikle süreçler esnasında bazı insanların kurumun genel tutum ve yaklaşımının üstündeymiş gibi hareket ederek hatta sizlere ters düşerek ve insanların hayalleri ile ve kurumun yetişmiş insan gücü kaybı yaşamasını umursamayarak bile bile keyfi hareket ettiğini üzülerek gördüm. İlk olarak ;pilotaj a yeni başlayan insanlara ve sınırlı sayıda kurum tarafından uygulanan DLR sınavının bir çok tecrübeli pilotun bir şekilde elenmesine hatta bir çoğunun başvurmamasına neden olduğunu ve buradaki bayan keyfi hareket ederek bir çok insanı mağdur ettiği, Almanya da değerlendirme yapıldığı yalanını söylemekte, sonuçları etkileme imkanı
  • HABOM ne olacak habom? sen ondan haber ver. üvey evlatların daha ne kadar besleme gibi dolaşacak? bu gidişata ne zaman dur diyeceksin?
  • elbet birgün sende gideceksin o makamdan kul hakkina alin terini gelecek umutlarini gasp ederek..bu dunyada rte kurtarir belki seni ama mizan terazisinde bakalim kim kurtaracak
  • TL yüzde 20 değer kaybetti yabancı boştaysa gelir yoksa gelmez ,gulfta iş bulduğunda hemen kaçar.. Charterda kışın 30 saat uçup aynı maaşı alıyorlar.Maaşlarda dövize endeksli düzeltme gerekiyor...

Son günlerde gündeme gelen şirket olan THY'nin bir numarası açıklamalarda bulundu.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, vadesinden önce mevduatın çekilmesi nedeniyle ‘kâr payı’ndan vazgeçtikleri, böylece şirketin gelir kaybına uğradığı yönündeki eleştirileri de, “THY’nin herhangi bir kaybı söz konusu değil” diyerek yanıtlıyor.

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre; Hamdi Topçu, 17 Aralık operasyonundan Bank Asya’ya, Lufthansa ile yaşadıkları mil sorunundan kurlardaki artışa, 3. havalimanından uzun süredir tartışılan personel kıyafetlerine kadar birçok konuda sorularımızı yanıtladı.

17 Aralık sonrası Türkiye piyasaları, gelişmekte olan ülkelerden negatif anlamda ayrıştı. Peki THY, bu süreçten nasıl etkilendi?

Son olayların etkisini hemen göremeyiz. Rezervasyonlara etkisi ise bir iki ay sonra ortaya çıkıyor. Ancak Gezi olaylarının rezervasyonları etkilediğini söyleyebilirim. THY tarihinde ilk defa Ağustos ayında hedeflediği getiriyi elde edemedi. Ağustos ayı itibariyle eksi yazdık. Aldığımız önlemlerle bu kaybı telafi ettik. Bu da ülkede yaşanan olayların şirketlere nasıl yansıdığının bir göstergesi. Son olaylara da baktığımız zaman borsada yaşanan gerilemeyle THY’nin değerinde 700 milyon dolara yakın bir erime oldu.

THY’nin kurlardaki artışla birlikte yakıt giderleri nasıl etkilendi?

Yakıt giderlerimizde bir etkilenme olmadı. Dolarla alış, dolarla satış yaptığımız için gelirlerimizin yüzde 70’i dövizle oluyor. Harcamalarımızın da bir kısmı dolarla olduğu için bunlar birbirini karşılıyor. Uluslararası finansmanda da şu anda leasing haricinde bir yükümlülüğümüz yok. Yurtiçinde herhangi bir kredi borcumuz söz konusu değil. Ancak uçak finansmanında Türkiye’nin kredibilitesinde bir etkilenme bize olumsuz olarak dönebiliyor. Her yıl uçak finansmanına çıkıyoruz. Bu finansmandaki oranlar Türkiye’nin kredi notuyla doğru orantılı bir şekilde bize yansıyor. Kısa süreli bu dalgalanmaların fazla uzun sürmeyeceğine inanıyorum. En büyük güvencemiz güçlü bir hükümetimizin oluşu.

Peki yaşanan bu sürecin ne zaman rayına gireceğini düşünüyorsunuz?

Bu zorlukların da kısa sürede aşılacağını düşünüyorum. Küçük bir hareketin bile global ölçekte takip edilen Türk ekonomisine yaptığı tahribat ortada. Bize bir başkasının rekabetle yapamadığını maalesef kendi içimizdeki didişmeyle biz yapıyoruz. Bedelini de kendimiz ödüyoruz. Ülkede zor şartlarda değer oluşturan şirketlerin, ekonominin böyle heba edilmesi herkesi üzüyor. Biz de üzülüyoruz. Çünkü biz uluslararası pazarda rekabet etmek ve ülkemize değer kazandırmak istiyoruz. Bu yolda emin adımlarla giderken yaşanan olaylar bizi de maalesef olumsuz yönde etkiliyor.
Güçlü bir hükümetin oluşu, Türkiye’nin en büyük şansı. En azından Türkiye’de karar almada bir belirsizlik yok. Bu nedenle çok kısa sürede toparlanacaktır. Biz Türkiye’de ekonomiye hakim bir hükümetin olması güvencesiyle 2014 hedeflerimizi revize etmeden, artırarak yol alıyoruz.

Nedir bu hedefler?

Bu yıl 16 yeni hat daha açmayı hedefliyoruz. Hem uçtuğumuz hatlarda frekans sayısını artıracağız, hem de yeni destinasyonlara uçacağız. Bunlar içinde Hakkari de var. Bu yıl 267 uçakla tamamlamayı planlıyoruz. 60 milyona yakın yolcu taşıyacağız. Ciro hedefimiz ise 11.5 milyar dolar.

Mevcut hatlardan kapamayı düşündüğünüz var mı?

Hayır, planımızda bir hat kapama yok.

Geçen hafta yaptığınız açıklamada, Bank Asya’dan para çektiğiniz yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını söylediniz. Peki gerçek nedir?

THY’nin elindeki nakdi nasıl yöneteceği konusunda yönetmeliklerle alınmış kararlar var. Bu kararları genel müdürlük finansman bölümümüz uyguluyor. Paralarımızı değerlendirme metotlarından birisi de kısa süreli ihaleler. Geçmişte olduğu gibi ortaklığımız hem yurtiçinde hem de yurtdışında para piyasasındaki gelişmeler ışığında çalıştığı tüm bankaların kredibilitesini, çalışma esaslarını gözden geçirerek gerekli aksiyonları alıyor. Mevcut prosedürlerimiz ışığında ilgili birimlerimiz paranın nerede olacağına ve olamayacağına karar veriyor.

Vadesinden önce mevduatın çekilmesi nedeniyle ‘kâr payı’ alamadınız. Bu da şirketin ve yatırımcılarının gelir kaybına uğraması anlamına gelmiyor mu?

Türk Hava Yolları olarak paralarımızı değerlendirirken her türlü olasılığı düşünerek dip toplamda oluşacak getirinin sonucuna bakarak karar veririz. Mevduatımızı bozdururken bunun şirketimize katkısına bakar ve getirisinin daha fazla olacağını görürse bu aksiyonu alırız. Son olayları bu açıdan değerlendirdiğimizde THY’nin herhangi bir kaybı söz konusu değildir.

Kamu kuruluşlarının parasının ancak kamu bankalarına yatırılacağı yönündeki 5234 sayılı yasaya rağmen, THY’nin parasının başka bir bankada olmasından dolayı eleştiriliyorsunuz. Niye böyle bir tercih yaptınız?

THY, yüzde 51’i halka açık, anonim bir şirket. Mevduatlarını da en çok getiriyi nereden sağlıyorsa, ihalelerle orada değerlendiriyor.

‘3. havalimanının iptali ihanet olur’

3. havalimanı olmazsa THY’nin büyüme planları nasıl etkilenecek?

3. havalimanı olmayacak diye bir durum yok. Ancak Türkiye’de bugün insanların hoş olmayacak metotlarla iştahları azaltılıyor. Bu proje Türkiye’nin bir ihtiyacıdır ve hayata geçecektir. Yapılmaması ihanettir. Türkiye bunu başaracak güçtedir.

"HER YIL 650 PİLOT İHTİYACIMIZ OLACAK"

THY, önümüzdeki dönemde personel ihtiyacını nasıl karşılamayı planlıyor?

THY’nin bünyesinde toplam 3 bin 417 pilot var. Bunlar arasında 40’ı aşkın ülkeden 465 yabancı pilot var. Bünyemizde 7 bini aşkın da kabin memurumuz var.
Aydın’da bir uçuş okulumuz var. Bu okulu kısmi olarak kullanıyoruz. Pisti rehabilite ettik. Önümüzdeki aylarda burayı bağımsız bir uçuş okulu haline getireceğiz. Yılda 300 pilot kapasitesi hedefliyoruz. ABD’li bir üniversiteyle işbirliği yapıp uluslararası seviyede bir uçuş okulu haline getirmeyi istiyoruz. Bu yılın ilk yarısında hizmete başlayacak. THY’nin bundan sonra her yıl 650 pilot ihtiyacı olacak. Okul, bu ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak faaliyet gösterecek.

‘Kıyafetler konusunda tarihleri tutturamadık’

THY’nin tartışmalara sebep olan yeni kıyafetleri ne oldu?

Verdiğimiz tarihleri maalesef tutturamadık. Ama şubatta kesin kararımızı vereceğiz. Koltuk şirketimiz de uçaklara konulacak ekonomi koltuğunda uluslararası testleri geçerek sertifikasını aldı. İlk koltuklar önümüzdeki hafta itibariyle THY uçaklarına konmaya başlayacak.

2013 nasıl bir yıl oldu?

2013, THY için iyi bir yıl oldu. Geçen yılı 233 uçak, 243 uçuş noktasıyla tamamladık. Bu yıl sefer yaptığımız ülke sayısı 105’e çıkardık. Geçen yıl yüzde 20 büyüme gerçekleştirdik. Yeni nesil ve geniş gövdeli uçaklarla birlikte 2020’ye kadar filomuza dahil olacak uçak sayısı 264. Geniş gövdeli uçakların tamamı 2016’ya kadar gelmiş olacak. 2020’de 400 uçağı aşkın bir filoyla hizmet vermiş olacağız. Uçak yaşımız da 5’e inmiş olacak.

‘Lufthansa ile ipler kopmadı’

THY ile Lufthansa arasındaki mil problemi çözüldü mü?

Lufthansa bizim aynı zamanda ortağımız. Hem Sunexpress şirketinde ortağız hem de Star Alliance ittifakında birlikteyiz. Lufthansa mil programının uygulanmasında bazı kısıtlamalara gitti. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bunu muhataplarımıza da bildirdik. Biz aynı pazara hitap ediyoruz. Bu nedenle şirketin yeni üst yönetimiyle bağlantıya geçip, ortak bir sinerji yaratma konusunda görüşmeler yapacağız. İki şirketin ilişkileri anlamında iplerin kopması söz konusu değil. Bu durumun düzeleceğini ümit ediyorum.

TOPÇU: "HER YIL 650 PİLOT İHTİYACIMIZ OLACAK"

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

USA mısafır ~ 10 yıl önce
Sayın Topçu, Çaiışmalarınızda basarılarınızın devamını dılerım. Devamlı olarak Turkıyede bır pılot açığı ve ıhtıyacı olduğu bu isin içindekı her yetkılı tarafından söylenıyor. Amerıkada ıs hayatında böyle söylenımler olduğu zaman cevap olarak "What are you going to do about ıt?" sorulur. Evet, bu konu hakkında ne yapmayı düşünüyorsunuz? Havacılık kültürü olmayan ve havacılığı besleyen en onemlı kaynak olan genel havacılığın olmadıgı bır ülkede böyle durumların olması çok doğaldır. Örnegın, benım gecen ve ondan oncekı muracaatlarım yaş durumundan dolayı reddedıldı. Ingıltere çıkışlı makına muhendısıyım, Avusturalya CPL., ABD FAA teknısyen ve pilot lisansım var. Var olan sorunların şıkayet ederek değil değil mevcut kaynakların nasıl maksimum sevıyede daha verimli kullanılılacagına karar vermek lazım. Yoksa bunu devamlı tekrar ederek havacılık sektörünün bunu samimi olarak çözeceğine inanmıyorum. Saygılarımlağ

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sayın Topçu rumuz ~ 10 yıl önce
Yorumları okurken muhtemelen kendimin kast edildiğini düşündüğüm yorum için bir açıklama yapmak istiyorum. Paylaşımı muhtemelen tanıdığım veya o an bulunduğum ortamda ki bir arkadaş vb yapmış olabilir ama lütfen aslını tam bilmeden tartışmalı konularda adımı geçirmeyin konunun aslı şudur. Evet abd ye İngilizcem iyi diye seçildim ve orada da eğitim gördüm, evet ICAO Level 6 yım, evet daha önce THY Level sınavına girdim ve geçtim, ancak bu sınava yolculuk üzerine çok yorgun, sıkışık ve şu berbat grip yüzünden çok kötü bir halde ilaç alarak girmek durumunda kaldım ve sınav başladığında ki kapı da ki bir gruptan ve içerideki gürültü nedeniyle ve sınavın başında bir konsantrasyon kaybı yaşadım ve gerçek performansımın çok altında geçti, gerçi değerlendiren arkadaşlara da saygısızlık da yapmak istemiyorum ama kalacak kadar kötümü benim için bir soru işareti ve geçmiş olan bazı arkadaşlarımın durumunu bildiğim için benim içimde burukluk oluştu. Tekrar girebilme hakkı konusuna katılıyorum, Say

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sakal ~ 10 yıl önce
sakalıma dokunma sn topçu, yoksa sana bir daha good dua etmem ,bad dua ederim..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 10 yıl önce
Sakal mevzusu sebebiyle gorevinden alınan müdürlerden bahset sn topçu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
saksofon ~ 10 yıl önce
havacılık ve THY ile ilgili mesajların arasında epey politik mesajlar da mevcut

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sayın Topçu 2... ~ 10 yıl önce
İlk olarak ;pilotaj a yeni başlayan insanlara ve sınırlı sayıda kurum tarafından uygulanan DLR sınavının bir çok tecrübeli pilotun bir şekilde elenmesine hatta bir çoğunun başvurmamasına neden olduğunu ve buradaki bayanın keyfi hareket ederek bir çok insanı mağdur ettiği, örneğin Almanya da değerlendirme yapıldığı yalanını söylemekte, sonuçları etkileme imkanına sahip ve bazı sözleri ve uygulamalarıyla bunu aleni yaptığını biliyorum örnekleri ile anlatabilirim. Yapılan Level sınavının okunmasında da standart uygulamaya dair şüphelerim var. Şöyle ki çevremde duyduklarım bir yana, THY eğitimle ilgili konu başlığında bahsedilen bir arkadaş var ; line da uçan, Level 6 sı olan yurt dışında yaşamış ve daha önce sizin Level sınavından geçtiği halde şimdi kaldın denilmiş birisi bunun güzel bir örneği bence. Birde bu sınava bazen hasta vb olması nedeniyle o an girmek istemeyen veya kalması halinde ikinci bir şansı olsa aslında geçebilecek olanlara dair bir düzenlemenin ciddi fayda sağlayacağı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sayın Topçu 1 ~ 10 yıl önce
Hepimizin kendi durumlarımıza has, alımlara dair bir çok talep ve beklentisi var ve göreviniz gereği mutlaka bizim bildiğimiz ve bilmediğimiz bir çok girdiye hakim olarak hareket ediyorsunuzdur ama okur musunuz bilmem ama naçizane kendimin ve çevremde ki bazı insanların yaşadığı belki size kadar yansımayan konulara dair bir kaç geri besleme de bulunmak istiyorum. Öncelikle süreçler esnasında bazı insanların kurumun genel tutum ve yaklaşımının üstündeymiş gibi hareket ederek hatta sizlere ters düşerek ve insanların hayalleri ile ve kurumun yetişmiş insan gücü kaybı yaşamasını umursamayarak bile bile keyfi hareket ettiğini üzülerek gördüm. İlk olarak ;pilotaj a yeni başlayan insanlara ve sınırlı sayıda kurum tarafından uygulanan DLR sınavının bir çok tecrübeli pilotun bir şekilde elenmesine hatta bir çoğunun başvurmamasına neden olduğunu ve buradaki bayan keyfi hareket ederek bir çok insanı mağdur ettiği, Almanya da değerlendirme yapıldığı yalanını söylemekte, sonuçları etkileme imkanı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
habom ~ 10 yıl önce
HABOM ne olacak habom? sen ondan haber ver. üvey evlatların daha ne kadar besleme gibi dolaşacak? bu gidişata ne zaman dur diyeceksin?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hakhukuk ~ 10 yıl önce
elbet birgün sende gideceksin o makamdan kul hakkina alin terini gelecek umutlarini gasp ederek..bu dunyada rte kurtarir belki seni ama mizan terazisinde bakalim kim kurtaracak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Döviz ~ 10 yıl önce
TL yüzde 20 değer kaybetti yabancı boştaysa gelir yoksa gelmez ,gulfta iş bulduğunda hemen kaçar.. Charterda kışın 30 saat uçup aynı maaşı alıyorlar.Maaşlarda dövize endeksli düzeltme gerekiyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000