21 Nisan 2010, Çarşamba 08:43:22

"UMUDUMUZ THY"

İzlanda’dan yükselen kül bulutları nedeniyle Avrupa’da mahsur kalan Türk işadamları İtalya’nın başkenti Roma’ya doğru harekete geçti. “Telefonlarım susmadı” diyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “THY’nin Roma’ya yaptığı sefer sayısı 5’e çıktı." dedi.
  • Mehmet Buyukseksi telefon etmis te Avrupa'daki acik meydanlara sefer koydurtmus. Hey yavrum hey. Cunku THY kar amaci gutmeyen hayir kurumu, acik meydanlara ucak kaldirmak aklina gelmez, hangi meydanin acik oldugunu takip etmekten aciz, soyleyen olmasa ucaklar yatacak yerde, isadaminin arayip ayarlamasi lazim. Insan bu kadar mi ustaca yapmadigi isi satar yahu?
  • bence thy yonetıcılerı olaylara bakmakla kalmıyor,bazi seyleri cok iyi goruyorlar.su dogal afetten dogan krizi yonetme sekli bence cok basarili thy i tebrik ederim....
  • Doğrudur kardeşim doğrudur. Deve kesen zihniyet herşeyi yapabilir.
  • bence thy turk insanının yüz akı gururudur bundan sonra mümküm oldugu kadar thy ile ucmayı düşünüyorum
  • thy nin ek seferlerinin boş gittiği doğrumudur ? acentalara haber veirlmediği için bir çok yolcunun seferlerden bilgilendirilmediği ve alel acele ucaklarin kaldirildiği ve ucaklarin yarim gidip boş geldiği dogrumudur ?
  • Bence THY bu zihniyetle ancak son umut olabilir.
  • Ne var bu kadar THY'de anlamıyorum... Sanki sadece onlar yolcu kapıyorlar... Bütün şirketler Yoğun bir şekilde ek seferler düzenliyor... UMUDUMUZ sadece thy değil...
  • THY nin 6,5 m euroluk kül zararı,diğer havayollarının yolcularını kaparak ve ek seferlerle biraz olsun kapatılmıştır herhalde.

İzlanda’dan yükselen kül bulutları nedeniyle Avrupa’da mahsur kalan bir çok işadamının umudu THY oldu. Başta Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı ve THY Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyükekşi olmak üzere THY’nin bir çok yetkilisi Avrupa’da mahsur kalan yolcular için devreye girdi. Almanya, Fransa ve Hollanda gibi Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde havalimanlarının kapalı olması nedeniyle Türkiye’ye dönemeyen ihracatçıları, İtalya’nın başkenti Roma’da toplayan TİM, THY’den de ek sefer talep etti. Normal günlerde Roma’nın Fiumicino Havalimanı’na 2 uçuşu olan THY, talep nedeniyle 5’er ek sefer yaptı. Ayrıca hava trafiğinin açık olduğu Atina ve Barcelona’ya da ek sefer konuldu.

Avrupa’da çeşitli fuarlar, kongreler ve iş görüşmeleri için bulunan işadamları ellerinde haritalarla kendilerine güzergah belirlerken bir yandan da THY’den gelecek cevabı beklediler. Özellikle İsviçre, İtalya, Hollanda, Belçika, Almanya ve Fransa gibi merkezi noktalarda bulunan işadamları için THY bir çok ek sefer koydu. Ancak bunlardan en ilginç olanı Roma Fiumicino Havalimanı oldu. Kül bulutları nedeniyle iptal edilen uçuşlardan sonra ihracatçılar sabahtan akşama kadar TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’yi aradı. Büyükekşi de yönetim kurulu üyesi olduğu THY ile yaptığı görüşmeler neticesinde işadamlarını tren, otobüs ve özel araçlarla Roma’ya gitmesini istedi. Roma’nın Fiumicino Havalimanı’nında toplanan onlarca ihracatçı ve işadamı THY’nin uçaklarıyla Türkiye’ye dönmeye başladı. THY artan talep nedeniyle ek seferlerden bir kısmını 271 koltuklu uzun menzilli uçuşlarda kullanılan Airbus A340 uçaklarıyla gerçekleştirdi.

Telefonlar susmadı
Avrupa’da mahsur kalan işadamları arasında İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın gibi isimlerin de bulunduğunu anlatan Mehmet Büyükekşi, şöyle konuştu: “Uçuşların iptalinden sonra telefonlarım hiç susmadı. Başta ihracatçılarımız olmak üzere bir çok işadamı mahsur kaldığını bildirdi. Bunun üzerine harekete geçtik ve hava sahası açık olan havalimanlarına ek seferler koyması için THY’ye başvurduk. Bu ek seferlerden en çoğu Roma’ya düzenlendi. Çünkü bana ulaşan telefonlarla belirlenen güzergah sonrası Türklerin bu bölgeye yakın yerlerde kaldığına işaret ediyordu. Biz de gelen talep doğrultusunda bir çok işadamını Roma’ya yönlendirdik.”

Özel şirketlerin kül zararı 5 milyon dolar

Ağırlığını Avrupa’ya yapılan charter yani tarifesiz uçuşlar oluşturan Türkiye’deki özel havayollarının ise sadece uçakların 5 gün uçamamasından kaynaklanan zararının en az 5 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Türkiye’de özel havayollarının filosunda yaklaşık 150 uçak bulunuyor. Bir uçak günde ortalama 12-14 saat uçuyor.

Zarar 6.5 milyon Euro

Türk Hava Yolları , 15-19 Nisan tarihleri arasında Avrupa uçuşlarının yüzde 57’sine yakınının iptal edildiğini, 67 bin yolcunun bundan etkilendiğini belirterek 5 günlük gelir kaybının 6.5 milyon Euro olarak hesaplandığını açıkladı.Yolcuların sefer iptallerinden asgari seviyede etkilenmesi için hava ulaşımına kademeli olarak izin verilmeye başlanması ile birlikte seferlere de yeniden başlanacağı belirtildi.

THY 81 ek sefer koydu

Avrupa’da bulutların dağılmasıyla uçuş trafiğine kapalı bulunan hava sahaları yavaş yavaş açılmaya başlıyor. Dün itibariyle Atina, Barcelona, Basel, Belgrad, Budapeşte, Donestk, Kişinev, St. Petersburg, Lizbon, Lviv, Lyon, Madrid, Moskova ve Nice meydanlarına seferler sorunsuz gerçekleşti. Uçak seferlerinde yaşanan iptaller nedeniyle Avrupa’da açık olan havalimanlarına Türk Hava Yolları, 81 ek sefer koydu.

THY uçamayan şirketlerin yolcusunu kaptı

Bir çok Avrupalı havayolu şirketi seferlerini gerçekleştiremezken, THY Barcelona, Roma ve Atina üzerinden bölgede uçmak isteyen yolcuların tercih ettiği havayolu şirketi oldu. Özellikle Ortadoğu, Uzakdoğu ve Amerika hattında uçmak isteyen yolcular, uçuşlarını İstanbul üzerinden gerçekleştirdi.

(Hürriyet)

"UMUDUMUZ THY"

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Misafir ~ 14 yıl önce
Mehmet Buyukseksi telefon etmis te Avrupa'daki acik meydanlara sefer koydurtmus. Hey yavrum hey. Cunku THY kar amaci gutmeyen hayir kurumu, acik meydanlara ucak kaldirmak aklina gelmez, hangi meydanin acik oldugunu takip etmekten aciz, soyleyen olmasa ucaklar yatacak yerde, isadaminin arayip ayarlamasi lazim. Insan bu kadar mi ustaca yapmadigi isi satar yahu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
bence thy yonetıcılerı olaylara bakmakla kalmıyor,bazi seyleri cok iyi goruyorlar.su dogal afetten dogan krizi yonetme sekli bence cok basarili thy i tebrik ederim....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Doğrudur kardeşim doğrudur. Deve kesen zihniyet herşeyi yapabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
bence thy turk insanının yüz akı gururudur bundan sonra mümküm oldugu kadar thy ile ucmayı düşünüyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
thy nin ek seferlerinin boş gittiği doğrumudur ? acentalara haber veirlmediği için bir çok yolcunun seferlerden bilgilendirilmediği ve alel acele ucaklarin kaldirildiği ve ucaklarin yarim gidip boş geldiği dogrumudur ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Bence THY bu zihniyetle ancak son umut olabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Ne var bu kadar THY'de anlamıyorum... Sanki sadece onlar yolcu kapıyorlar... Bütün şirketler Yoğun bir şekilde ek seferler düzenliyor... UMUDUMUZ sadece thy değil...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
THY nin 6,5 m euroluk kül zararı,diğer havayollarının yolcularını kaparak ve ek seferlerle biraz olsun kapatılmıştır herhalde.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000