05 Ocak 2015, Pazartesi 08:01:46

ERCAN'DA GENİŞLETME ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, Ercan Havalimanı’nın dört yıl sürecek genişleme çalışmalarına başlanması çerçevesinde, Salı günü Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş ile sözleşme imzalanacağını açıkladı.
  • 4 senede bitecek terminal herhalde 3. Havalimanı kadar büyük olacak. Hadi hayırlısı bakalım. Hadi bitti nasıl işletecekler? Hangi meydandan beyin transferi yapacaklar? Offf of tam kktc ye göre bir proje valla
  • Şu havalimanını TAV, Limak veya ICF e verselerdi şimdi bitmişti ve inci gibi bir havalimanı olurdu. Ama maalesef artık tarihe bitmeyen havalimanı diye geçecek.
  • 4 senede 3. havalimanı yapılacak. Bit kadar ercan nasıl olacak da 4 sene sürecek. Yoksa maksat 4 sene içinde tarihi terminalin ekmeğini mi yemek ?
  • Bir arkadaş doğru yazmış. Ercan havalimanından içki alacağınıza marketlerden alın. Üstelik neredeyse yarı fiyatına. KKTC de heryerde içkiler freeshoptan daha ucuz. Üstelik daha güleryüzlüler
  • Freeshop yapmak konusunda bile acemiler.. BİM'i taklit ediyorlar.. karton kolilerin üzerinde ürün satışı ancak bu kadar orjinal olur. En önemliside Lefkoşa ya da Girne'deki bakkallardan ürünleri freeshoptan daha ucuza alabileceğiniz gerçeği... Öyle ki, marketler camlarına "freeshop'tan ucuz" diye yazı bile asabiliyorlar.. Çoğu yolcu bunu öğrendi ve marketten alışverişini yapıyor. Gerisini siz düşünün... Güzel bir söz vardır : "İşini bilmeyen ahbap çavuşlar....." anlarsınız artık!
  • Otopark ve duty free genişletme konusunda uzmandırlar kendileri. Terminal yaparlar mı ? Kimsenin umudu yok
  • Daşyapı değil freeshopyapı
  • "...Mevcut aprona paralel olarak 3 km.lik ek bir apron"....Yeni pist diyememiş.
  • KKTC de terminal hayal oldu desenize.
  • Yüklenici firmanın hiç bir tecrübesi yok. Sadece siyasi yakınlıktan alınmış bir ihale. Bu terminalin bitmesi mümkün değil. iki sene de apronu bile adam edemediler. Tek uzmanlıkları duty free için yer açmak. KKTC vatandaşları için üzücü bir durum. Demek ki 20 sene daha terminal sahibi olamayacaklar.

Sözkonusu sözleşme, Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin; mevcut apronu 500 metre daha uzatmasını, mevcut aprona paralel olarak 3 kilometrelik ek bir apron ve yeni bir terminal binası yapmasını ve yeni terminale ulaşım için 500 metrelik bir tünel inşa etmesini öngörüyor.

4 yıl içinde tamamlanacak yeni terminal binası ve apron inşası için arazinin yüklenici firma Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş’ne tamamen devredilmesi gerektiğine işaret eden Taçoy, Ercan Havalimanı arazisinin devredilebilmesi için önce arazinin içerisindeki askeri bölgelerin boşaltılmasının sağlandığını, ikinci ve son olarak da İstanbul Handling Ltd. tarafından kullanılan hangarın boşaltıldığını bildirdi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, bugün Ercan Havaalanı’nı ziyaret ederek, İstanbul Handling Ltd.’in kullanımında olan hangarın yıkım çalışmalarını yerinde inceledi.

Taçoy’a ziyaretinde Bakanlık Müsteşarı Suat Yeldener, Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Mustafa Sofi ve İstanbul Handling Ltd. Genel Müdürü Coşkun Kılıçkara eşlik etti.

Taçoy burada basına yaptığı açıklamada, alanın Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş’ne tamamen devredilebilmesi için öncelikle söz konusu alan içindeki askeri birlikler için Beyköy’e yakın bir bölgede, bir kampın altyapısının oluşturulması yönünde 31 Aralık’ta ihaleye çıkıldığını, ihaleye 11 şirketin başvurduğunu belirtti. Taçoy, askerin Ercan Havalimanı alanı içindeki bölgeyi teslim etmeye hazır olduğunu kaydetti.

Alanın tamamen devretmeye hazır edilmesi için İstanbul Handling Ltd’in kullanımında olan hangarın bulunduğu bölgenin de boşaltılması gerektiğini ifade eden Taçoy, bu amaçla Bakanlar Kurulu’nun söz konusu hangarın yıkımı için karar ürettiğini belirtti.

Hangarın boşaltılması için İstanbul Handling’le olan sözleşmenin tek taraflı 2012’de feshedildiğini, ancak İstanbul Handling’in buna itiraz ettiğini anlatan Taçoy, Bakanlar Kurulu’nun sözkonusu hangarın yıkılması kararını, alanın bir an önce Taşyapı’ya teslim edilmesi gereği üzerine aldığını bildirdi.

Havaalanının, 6 Ocak Salı günü imzalanacak sözleşme ile Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş’ne teslim edileceğini ifade eden Taçoy, “Ercan Havalimanı’nın yeni terminal binası ve pistinin yapımı için, yüklenici firmanın alanı teslim alıp göreve başlaması gerekir” dedi.

2012’de Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş ile Ercan Havalimanı’nın işletme hakkının devredilmesi sözleşmesi imzalandığını, ancak alanın tamamen bu firmaya devredilmediğini, bu konuda iki yıllık bir gecikme yaşandığını kaydeden Bakan Hasan Taçoy, yapılan sözleşme tahtında Ercan Havalimanı’nı genişletme çalışmalarının alanın teslim edilmesi itibarıyla 4 yıl içerisinde tamamlanması gerektiğini bildirdi.

Taçoy, “İki yıllık bir gecikme var. İnşallah bu iki yılı telafi etmek için inşaatların daha erken tamamlanması yoluna gidilir” dedi.

Ercan Havalimanı’nın işletme hakkının 25 yıllığına devrini öngören sözleşmeye göre Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin; mevcut apronu 500 metre daha uzatması, mevcut aprona paralel olarak 3 kilometrelik ek bir apron ve yeni bir terminal binası yapması ve yeni terminale ulaşım için 500 metrelik bir tünel inşa etmesi gerekiyor. (Kıbrıs Postası)

ERCAN'DA GENİŞLETME ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
4 senede bitecek terminal herhalde 3. Havalimanı kadar büyük olacak. Hadi hayırlısı bakalım. Hadi bitti nasıl işletecekler? Hangi meydandan beyin transferi yapacaklar? Offf of tam kktc ye göre bir proje valla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ECN ~ 10 yıl önce
Şu havalimanını TAV, Limak veya ICF e verselerdi şimdi bitmişti ve inci gibi bir havalimanı olurdu. Ama maalesef artık tarihe bitmeyen havalimanı diye geçecek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taş gibi ~ 10 yıl önce
4 senede 3. havalimanı yapılacak. Bit kadar ercan nasıl olacak da 4 sene sürecek. Yoksa maksat 4 sene içinde tarihi terminalin ekmeğini mi yemek ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:)) ~ 10 yıl önce
amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek olunca böyle oluyor. Atatürk Havalinanı ne kadar zamanda yapıldı? Ya İzmir, Ankara..? 4 senede kuş mu konduracaklarmış? İş planlarını ve projeyi bir görelim. çok merak ediyorum. 3km pist yapacaklarmış. Lefkoşa - Mağusa yolu ne kadar zamanda bitti? Güzel bir söz vardır : "İşini bilmeyen ahbap çavuşlar....." anlarsınız artık!
Ucuzluk ~ 10 yıl önce
Bir arkadaş doğru yazmış. Ercan havalimanından içki alacağınıza marketlerden alın. Üstelik neredeyse yarı fiyatına. KKTC de heryerde içkiler freeshoptan daha ucuz. Üstelik daha güleryüzlüler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:))) ~ 10 yıl önce
Freeshop yapmak konusunda bile acemiler.. BİM'i taklit ediyorlar.. karton kolilerin üzerinde ürün satışı ancak bu kadar orjinal olur. En önemliside Lefkoşa ya da Girne'deki bakkallardan ürünleri freeshoptan daha ucuza alabileceğiniz gerçeği... Öyle ki, marketler camlarına "freeshop'tan ucuz" diye yazı bile asabiliyorlar.. Çoğu yolcu bunu öğrendi ve marketten alışverişini yapıyor. Gerisini siz düşünün... Güzel bir söz vardır : "İşini bilmeyen ahbap çavuşlar....." anlarsınız artık!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Genişletme ~ 10 yıl önce
Otopark ve duty free genişletme konusunda uzmandırlar kendileri. Terminal yaparlar mı ? Kimsenin umudu yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Daş ~ 10 yıl önce
Daşyapı değil freeshopyapı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kıbrıs Postası ~ 10 yıl önce
"...Mevcut aprona paralel olarak 3 km.lik ek bir apron"....Yeni pist diyememiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Daşyapı ~ 10 yıl önce
KKTC de terminal hayal oldu desenize.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Taş gibi ~ 10 yıl önce
Yüklenici firmanın hiç bir tecrübesi yok. Sadece siyasi yakınlıktan alınmış bir ihale. Bu terminalin bitmesi mümkün değil. iki sene de apronu bile adam edemediler. Tek uzmanlıkları duty free için yer açmak. KKTC vatandaşları için üzücü bir durum. Demek ki 20 sene daha terminal sahibi olamayacaklar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000