Servet BAŞOL
Servet BAŞOL [email protected]

Düşüncenin Coğrafyası:

Hindistan Haydarabad’daki Salar Jung Müzesi’nde yer alan bu özel heykel, sanatçının hikayeyi etkili ve adeta yaşatarak aktarabilme yeteneği açısından büyüleyicidir.

SAF

İlk ICAO Küresel Çevre Eğilimleri, ICAO Asamblesinin 37. Oturumunda (2010) sunulmuş ve onaylanmıştı. O tarihten bu yana, güncellenmiş küresel çevre eğilimleri geliştirilmiş ve çevresel konulardaki değerlendirme ve kararlara temel teşkil etmek üzere her Asamble Oturumuna sunulmuştu. Küresel çevre eğilimlerinin oluşturulması, sağlıklı tartışma ve karar alma için sağlam bir referans sağladığından ICAO'nun çalışmaları için çok önemlidir.

SAVAŞMA BARIŞ

Michiel de Ruyter yönetimindeki Hollanda Cumhuriyeti, Hollanda ticaret gemilerini ele geçiren Kraliyetçi deniz gücünün son kalesi olarak sadece Scilly Adalarına savaş ilan etti.

Yapıcı Yetersizlik

Constructive dissatisfaction, her ne kadar yapıcı memnuniyetsizlik diye çevrilse de benim anlayışıma göre yapıcı yetersizlik, yani yeterli bulmama anlamındadır. Yapıcı yetersizlik hissi, mümkün olana yönelik iyimserlikle beslenen, işleri daha iyi hale getirmeye yönelik gerçek bir tavırdır.

Suudi Arabistan-Yeni Yolcu Hakları

Suudi Arabistan, 20 Kasım 1426H'da yürürlüğe giren düzenlemelerle hava yolu yolcularının tüketici haklarını tanıdı ve güçlendirdi. IATA, yeni düzenlemelerin olası etkileri konusunda endişelerini dile getirdi.

UNESCO World Heritage

Balkanlar ile Anadolu, Karadeniz ve Akdeniz arasındaki Boğaziçi yarımadasında stratejik bir konuma sahip olan İstanbul, 2000 yılı aşkın bir süredir önemli siyasi, dini ve sanatsal olaylarla anılmaktadır.

Bakış Açımız…

Hani insanlar “bir sonraki hamlenizi ya da planlarınızı insanlara açıklamayın ya da insanlara her şeyi anlatmayı bırakın” derler ya, bu sözü kabullenmede her zaman zorlanmışımdır.

Winter Ops

Havayollarında kış operasyonları, kış aylarında uçakların güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için yeni yöntem ve uygulamaların hazırlanması ve uygulanması sürecidir.

Kurallar nasıl yazılır?

Ender GEREDE kardeşimin ortaya attığı bir teklif, LinkedIn’de birçok katılımcının konuyu sahiplenmesine neden oldu. Önerdiği ‘Havacılıkta kurallar kan ile yazılır’ deyimini değiştirmek;

Saygı Kültürü...

10 saatlik bir uçuş sırasında Kore'nin Seul kentinden ABD'nin San Francisco kentine uçuyordu. Bu anne uçaktaki 200'den fazla yolcuya birer çanta dağıttı.

Çalış, Çalış…

İnsan çalışarak üç kötüden uzak durur; can sıkıntısı, kötülük ve muhtaç olma. “Il faut cultiver notre jardin.”-“Herkes kendi bahçesini işlemelidir.” Bu cümle aynı zamanda, Fransız eğitim sisteminde sınavlarda, öğrencilere yorumlamaları için en çok yöneltilen cümledir.

eVTOL – eDİKU

eVTOL, Türkçe kısaltması ile eDİKU (elektrikli Dikey İniş-Kalkış Uçağı), Helikopter gibi dikey olarak iniş-kalkış yapabilen, ancak elektrikle çalışan bir hava aracı türüdür. Bu, eDİKU 'ları geleneksel helikopterlerden daha sessiz ve temiz hale getirir.

Germans in 737 series and Derivatives

Pennsylvania, the plane was only 25 feet (7.5 metres) off the ground and crashed into a three-story building in its path.

SITZAPARAT

Askeri uçaklardaki fırlatma koltuğu, acil bir durumda pilotu veya diğer ekibi kurtarmak için tasarlanmış bir sistemdir. Çoğu tasarımda pilotu, koltuğunda mevcut itici veya roket motoru ile uçaktan dışarı atılır.

eKayak ve Zat'ülhareke

Bugünlerde Elektrikli Kayak (scooter), 'kiralık' kelimesiyle eş anlamlı hale geldi. Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerde, insanlar bu tek kullanımlık makinelere atlayıp inerken kiralık eKayak’lar (scooterlar) kaldırımları kirletiyor.

THK

Bu genç havacılık tutkunu arkadaşımızı görünce içim bir tuhaf oldu. Şu güzelliğe bakar mısınız? ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi olan SALİHA KAPLAN, şu an Aselsan şirketinde Summer Intern pozisyonunda staj görmekte ve Türk Hava Kurumu Genç Kanatlar üyesi.

İkinci El İnsan!

Kariyerinizi ilerletmek önceliklerinizden biriyse, okula dönüş planları yapmanın şimdi tam zamanı demek isterdim ama bu dönemde değil. Bu dönemde Havacılık ile ilgili öğrenci yetiştiren üniversitelerimiz, ICAO lisansları gibi uluslararası lisanslara sahip eğitmenlerin azınlıkta, bazen de hiç olmadığı üniversitelerde ikinci el insan bile yetiştirememekte.

OPTİK

İbn-i Heysem, Ḥasan Ibn el-Heysem, Batılıların söyleyişiyle Alhazen, veya tam ismiyle Ebū ʿAlī el-Ḥasan ibn el-Ḥasan ibn el-Heysem (965 – 1038/1040), Arap matematikçi, astronom, ve İslam'ın Altın Çağının önemli fizikçilerinden biriydi.

Ertele-me

Kişinin yapması gereken işi, zamanı, enerjisi ve imkanı olmasına rağmen, bir ya da birkaç kez ertelemesi, işi yapmaktan kaçınması olarak tanımlanan erteleme hastalığı, kişinin günlük hayatını olumsuz etki eder.

Kurşun Kalem

Kurşun kalemin ilk olarak 16. yüzyılda İngiltere'de ortaya çıktığı düşünülmektedir. Grafit, 1564 yılında İngiltere'nin Cumberland kentinde keşfedilmiştir. Grafit, yazı yazmak için çok iyi bir malzemeydi, ancak kolayca kırılabilir ve toz haline gelebilirdi.

Uçak, uçuş ve yolcu

Bir uçağın satın alınıp alınmayacağına veya kiralanıp kiralanmayacağına karar vermek için performansını, ekonomisini ve diğer faktörleri değerlendirmek gerekir. Bir uçağı değerlendirirken dikkate alınması gereken bir dizi faktör vardır:

Ulusal Eğitim

2023 senesi Üniversite Giriş Sınavı sonuçları geldi.! Matematik 40 soru 7.3 doğru, Fizik 14 soru 2 doğru, Tarih 10 soru 2 doğru, Kimya 13 soru 1.4 doğru, Coğrafya 6 soru 1.4 doğru, Din/Ahlak 6 soru 1.5 doğru, Biyoloji 13 soru 1.8 doğru, Felsefe 12 soru 2.2 doğru ortalaması sizi yanıltmasın. 100 bin kişi sıfır çekti.

Kadın

1890'da Sitting Bull'un portresini çizmek için New York'tan Dakota'ya seyahat eden portre ressam Caroline Weldon'ın hikayesidir.

GELECEĞİNİ KARARTAN TEK CANLI...

Modern davranışlarına 50.000 yıl önce kavuşan insan; beyin ve zeka olarak genetik değişimine uygun hızla evrilseydi şu anda galaksiler arasında seyahat ediyor olurduk.

Fakir Nobeli

Fransa’nın başkenti Paris’ten Esther Duflo ve Hindistan’ın büyük şehri Kalküta’dan Abhijit Banerjee, ABD’nin en önemli üniversitelerinden, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü, MIT’de tanıştılar, üniversitede ortak projelerde birlikte çalıştılar, MIT’de profesör oldular, 2015 yılında evlendiler ve küresel fakirliğin önlenmesi konusunda yaptıkları deneysel çalışmalarla, ikisi de 2019 yılı Nobel Ekonomi ödülünü aldılar.