Servet BAŞOL
Servet BAŞOL [email protected]

İhtiyaç

‘’Özgür istenç” diye bir kavram asırlar boyu hep tartışıla gelmiştir. Tüm düşünce ve eylemlerimiz, geçmişin ve doğa yasalarının belirlediği koşullara göre gerçekleşiyorsa, nasıl özgür seçim yapabiliriz?

Dil ve Dilimiz

Resmi rakamlara göre 12 yıl eğitimden geçen çocukların ders kitapları; Ingiltere'de 71 bin, Japonya'da 40 bin, Italya'da 32 bin sözcükten oluşmakta. Bizde ise bu sayı 10 bini bile bulmuyor.

İyilik iyidir.!

Barış, sevgi ve adalet neden yok? Bunun nedeni iki tür insandan kaynaklanıyor. Birisi din adamlarından, diğeri de politikacılar yüzünden.

Altını çizmek

2020 yılında ‘Türkiye Eğilimleri’ araştırmasının ‘Kantitatif Araştırma Raporu’na göre ülkemizde kitap okuyanların oranı yüzde 40.9’ken; okumayanların oranı yüzde 59.1!

1960'ların Çocukları

1960 senesindeki çocukların 2000 senesi için ifade ettikleri düşüncülerine bu hafta rastladım. O zaman ben ilk okulu bitirmiş, orta okula hazırlanan o yaşlarda bir çocuktum.

Üzerine Koymak

BÜYÜK-BOYUTLU yazılım projeleri… LARGE SYSTEMS… BÜYÜK SİSTEMLER… Hızlı tren projesi… Büyük tüneller… Yeni yapılan hava trafik kontrolü sistemimizin SMART ihalesi…Marmara Ray… Metro projeleri… Yeni elektrik santralları… Nükleer santral… Elektrik dağıtım şebekeleri… Petrol nakil hatları… Uçak yapımı… Helikopter yapımı… Yolcu gemisi, yük gemisi yapımı… Savaş gemisi yapımı…

Gerileme

Toplumlarda cehaletin önüne geçmenin kritik bir eşiği vardır. Bu eşik, birim aklı selim kişi başına düşen cahil sayısı olarak ifade edilebilir ve eşiği var eden şey de aklı selim kişinin eğitebileceği cahil sayısıyla sınırlı olmasıdır.

Çıngıraklı Kurt

Anadolu’da kurtlar bir beladır. Bir kurt, bir koyun veya keçi sürüsüne dalar, kurt sadece bir tanesini alır götürür ancak bütün sürüyü parçalar. Kurt dalmış sürüden artık hayır yoktur...

A letter to ICAO -ICAO'ya mektup - Une lettre à l'OACI

Tarım ve Orman Bakanlığı Havaalanlarının pist ve taksi yollarına otel, cami ve AVM yapılabileceği konusuna bir yönetmelik yayınlıyor!

GÖRGÜ

Ülkemizde düşünce neredeyse suç gibi algılanmakta. Sorgulama, düşün üretme ve uygulama hep birilerinin tekeline alınmış gibi görünmekte. Felsefe, mantık, kompozisyon gibi derslerin kaldırılmış olması, çeşitli düşüncelerin engellenerek tek bir yaşam tipi dayatılmasına yönelik sonuçları hedefler gibi.

Mona Lisa

Mona Lisa Tablosu 1911 yılında bulunduğu müzeden kaçırılmıştı. Hem de Müzenin bir çalışanı tarafından.

KUTSAL CEHALET

Sokrates öğrencileriyle sohbet ederken bir öğrencisi Sokrates’e sorar: ─ Eğer demokrasi çoğunluğun kararını kabul etmekse, adil olan da bu değil midir?

Kimliğimiz

ABD’deki George Washington Üniversitesi’nden iki akademisyen Şeherazade Rahman ve Hüseyin Askari 2010 yılında “İslam Ülkeleri Ne Kadar İslami?” başlıklı bir araştırma yapmaya başladılar.

Yargılama Üzerine

Çok yakında dünyanın yargılama ve suçlamada ne kadar çabuk ama ona karşın yüceltme, kutlama, övgü ve doğrulara erişimde ne kadar yavaş olduğunu keşfedeceksiniz.

Çok yakın bir gelecek

Daha geçen ekim ayında yazdığım Beceri Çeşitleri yazımın mürekkebi kurumadan eğitimdeki eksiklik vurgusunu yinelemek zorunda hissetmem, geçen gün bir yazışmada akademik dil yeterlilik puanının %50 olduğunu garipsediğimde asıl neden, birçok kişinin bu kararı kabullenmiş olması.

Büyük Devlet vs Osmanlı

Büyük Devlet vs OsmanlıMısır en az 400 sene Devlet-i Aliyye (Büyük Devlet) egemenliği altında kaldı ama oradaki Firavun mezarlarını dünya arkeoloji ve bilim alemine bir İngiliz, Howard Carter tanıttı. Devlet-i Aliyye’den hiç kimse orada ne var diye merak dahi etmedi.

"Uzman"

Herkesin danışman, iletişimci, psikolog, pilot, doktor, futbol yorumcusu, eğitmen, avukat, yorumcu, gazeteci, bilim insanı olduğu yerde, ne yazık ki bu yukarıdakilerden hiçbiri gelişmiyor, var olanların da birikiminden yararlanılamıyor.

Örf ve Adet

Hollandalı süpermarket zinciri Jumbo, bazı insanların mallarının parasını öderken sohbet etmekten keyif aldıklarını keşfettiğinde yavaş ödemeleri uygulamaya koydu.

ÇAP ve Çapımız

Çift anadal programı (ÇAP), ikinci bir üniversite diploması almak için üniversite eğitimi sırasında alınan ikinci bir eğitim dalı diplomasıdır. Çift anadal sayesinde öğrenciler, üniversite sınavına girmeye gerek kalmadan yeni bir bölüm daha okuyabilirler.

Glenn Hammond Curtiss

O dönemin ABD sanayii casusluğunu Smithsonian Enstitüsü yapmakta idi. Konu patent ve patentin getireceği kazanç olunca ABD, havacılıkta geri kalmış olmamak için her şeyi yapmak zorunda hissediyordu.

Korteks’e karşı Amigdala

İster iş ister siyaset ister spor veya eğlence olsun, insanların kendilerini beğenme çağında yaşadığımız açık. Şöhret başarı ile eşit ve kendini örnek gösterme kural haline gelmiş.

Top ve Bilim

Anadolu tüm kültürlerin beşiği vazifesini gördüğü gibi dökümcülükte de en eski olma özelliğini korumuştur. Konya Çumra yakınındaki Çatalhöyük kazısında MÖ 6000 yıllarında Anadolu'da madencilik yapıldığı tespit edilmiştir.

Elektrikli

1828'de Macar rahip ve fizikçi Ányos Jedlik eski tip bir elektrik motoru icat etti ve yeni motorundan güç alan küçük bir model araba yarattı.

Yandan Çarklı

1926'da Avustralya'da, araç gemisi Lurgurena, Kanguru yolcu gemisinin yerini aldı. 1928 Haziran’ında açılışı yapılan Townsend gemileri, arabaları Kanal boyunca taşıyan ilk operatördü.

DAQCP

1997'de sekiz havayolu, alanındaki çalışmaları standartlaştırmak ve denetimlerin tekrarını azaltmak için bir Buz Çözme / Buzlanma Önleme Kalite Kontrol Havuzu (De-Icing / Anti-Icing Quality Control Pool-DAQCP) girişimini başlattı.